Jakie szwedzkie marki są obecne na polski rynku

10 rzeczy, których nie wiesz o Szwecji

Tytuł może jest nieco prowokacyjny, ale spróbujmy. Znajdę choć kilka rzeczy, których nie wiesz o Szwecji?

O Szwecji pisze się wiele, wiele też jest rzeczy oczywistych. I nie będzie tu nic o kiszonym śledziu. Ja odkrywam ten kraj praktycznie codziennie na nowo i zbieram coraz to lepsze smaczki. Poznajcie Szwecję od nieco innej strony!

Szwedzki Układ Słoneczny

W Szwecji znajduje się największy na świecie model Układu Słonecznego. Stworzonego go w skali 1:20 milionów. Składa się z 25 modeli, rozlokowanych po całej Szwecji. W centrum Szwedzkiego Układu Słonecznego stoi Ericsson Globe w Sztokholmie i to właśnie Globen posłużył za wyznacznik skali. Oddalony od niej o 326 kilometrów Pluton ma zaledwie 12 centymetrów średnicy. To o 917 razy mniej… Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają modele, zajrzyj do filmu

 

Tajemnice rodziny królewskiej

Szwedzka księżniczka Wiktoria, następczyni szwedzkiego tronu, wyszła za mąż za… swojego trenera fitness. Olof Daniel Westling, dziś już książę Daniel, jest ojcem jej dwójki dzieci, Estelle i Oscara. Ale jest jeszcze lepszy skandal! Żona przystojnego księcia Carla Philipa, zanim wstąpiła do królewskiej rodziny, była gwiazdą programu “Paradise Hotel”. Zaliczyła też rozbieraną sesję w jednym z popularnych magazynów. Jednak najlepsze jest to, że nikt Sofii nie skreślił. Jej małżeństwo i dzisiejsza postawa traktowane to jest jako… Pozytywna zmiana. I słusznie!

 

Dobre miejsce dla samotników

W Szwecji znajduje się sieć restauracji o nazwie Pinchos. Nie ma tam kelnerów. Jedzenie zamawia się poprzez aplikacje, a kiedy jest już gotowe – dostaje się powiadomienie, że można sobie je odebrać z kuchni. Serwowane jest tu jedzenie inspirowane kuchnią hiszpańską w formie malutkich przystaweczek. Ale naprawdę smacznych! Pinchos można odwiedzić w Sztokholmie, Göteborgu, Karlstad, Helsingborgu, Enköping, Linköping, Umeå, Borås, czy Uppsali. 

 

Najstarsze drzewo na świecie

Världens äldsta träd, znajduje się w parku narodowym Fulufjället w regionie Dalarna. Szacuje się, że Old Tjikko, świerk pospolity ma 9 550 lat. Jego wiek ustalono za pomocą datowania węglowego i dopasowania genetycznego. To nie jedyna atrakcja w parku Fulufjällets nationalpark. Tutaj też znajduje się najwyższy wodospad w Szwecji, Njupeskär. Mierzy 95 metrów. 

Duży kraj, mało ludzi

Tak często mówi się o Szwecji. Aż 97% szwedzkiego terytorium jest niezamieszkane. Nie trudno się dziwić. Na tak wielkim obszarze mieszka tylko 10 milionów ludzi. W dodatku skupiają się wokół największych miast (Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala i Västerås to pierwsza piątka największych, pod względem ludności, szwedzkich miast). To sprawia, że Szwecja jest rajem dla samotników! Możesz wędrować szlakiem przez głuszę i nie spotkać żywego ducha. No, poza dzikimi zwierzętami. 

Zorza polarna nie tylko w zimę

Zorze polarną można zaobserwować już w drugiej połowie sierpnia. Oczywiście szanse są dużo większe, jeśli wybierzesz się daleko na północ. Jest wiele miejsc, w których można obserwować to niesamowite zjawisko. Są na północy hotele z przeszklonym dachem nad łóżkiem. Brzmi super, nie? Podobno też w parku narodowy Abisko zorzę polarną można zobaczyć przez cały rok!

Sztokholmska winiarnia

W Sztokholmie znajduje się winiarnia z prawdziwego zdarzenia. Raz w roku do The Winery Hotel przyjeżdżają winogrona prosto z winiarni Terreno w Toskanii. Transport winogron trwa nie więcej niż doba, a proces przygotowywania wina musi rozpocząć się natychmiast, by do produkcji użyte zostały najświeższe owoce. Proces jest skomplikowany. Rozpoczyna się od oddzielenia winogron od gałązek, później całość trafia na prasę do wyciskania. Winogrona trafiają do wielkich kotłów, gdzie rozpoczyna się proces fermentacji (można to wszystko obserwować siedząc przy barze). Później wino trafia do beczek, gdzie dojrzewa. Do końca winnej przygody został jeszcze blending, który pozwala uzyskać najlepszy i jednolity smak. Po kilku miesiącach można spróbować pysznego The Winery Red.

Najlepszy absynt na świecie

W Szwecji produkowany jest – podobno – najlepszy absynt na świecie. Destylarnia znajduje się w regionie Dalarna, niedaleko miasta Borlänge. Nosi nazwę Valkyria. Valkyria była pierwszym w historii System Bolaget tak mocnym alkoholem, który trafił do regularnej sprzedaży. Do destylarni można przyjść na degustację, połączoną z obiadem, na który podawane są typowo szwedzkie potrawy. Ale to nie jedyna nietypowa destylarnia w Szwecji. Niedaleko Gävle produkowana jest pyszny single malt

Do Szwecji na narty

Szwecja to świetnie miejsce dla narciarzy. W regionach Dalarna i Jämtkand znajduje się mnóstwo kurortów narciarskich z długimi i wspaniałymi stokami. Do popularnych kurortów narciarskich zalicza się Åre, Sälen, Vemdalen czy Kläppen. Każde z tych miejsc ma doskonałą bazę noclegową i zaplecze gastronomiczne. Na nartach można tez jeździć … niemalże w centrum Sztokholmu na Hammarbybacken, niedaleko Globen. Najlepsze w tym stoku jest to, że możesz sobie tam podjechać metrem. 

Największa sferyczna budowla na świecie

Pozostając przy sztokholmskim Globen. Nie ma większej kulistej budowli na całym świecie. Globen wzniesiony został w lutym 1989 roku. Jego budowa trwała prawie trzy lata. Biała kula, która króluje nad krajobrazem Sztokholmu, wnosi się na ponad 85 metrów nad ziemią, a jej średnica to aż 110 metrów. Pojemność Globen to 605,000 metrów sześciennych. W środku znajdziemy aż 16 tysięcy siedzeń dla widzów koncertów największych na świecie gwiazd.

W tym odcinku na YouTube możesz zobaczyć więcej zdjęć:

 

 

Jedna myśl na temat “10 rzeczy, których nie wiesz o Szwecji

Dodaj komentarz