Świecznik adwentowy

Välkommen första advent, czyli jak Szwedzi ocieplają grudzień

Podczas gdy u nas trwają spory między tradycjonalistami, którzy zdobią dom i ubierają choinkę tuż przed Bożym Narodzeniem, a ich przeciwnikami, którzy szybkością ozdabiania swoich czterech kątów dorównują ofercie handlowej supermarketów – laicką Szwecję ogarnia gorączka adwentowych dekoracji.

Adwent w Szwecji przypada, tak jak u nas, na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. I tak jak u nas, jest czasem oczekiwania na przyjście na świat Jezusa. Zostawmy jednak kwestie religijne na inną okazję i zobaczmy, jak ponoć chłodni Szwedzi zdobią swoje domy, mieszkania, biura, instytucje w ten przedświąteczny czas.

W pierwszą niedzielę adwentu wszystkie okna i wnętrza rozbłyskują ciepłym światłem świec, gwiazd i świeczników. To niesamowite uczucie zobaczyć wtedy ulice, budynki szwedzkich miast, wsi i miasteczek.

okno_w_szwecji

Dla Szwedów to pierwsza niedziela adwentu jest dniem, w którym zaczyna się magia.W domach w centralnym punkcie stawia się adwentowy świecznik z czterema świecami (ljusstake). Jest nim zwykle mała skrzyneczka lub pojemnik, wypełniony mchem leśnym i gałązkami borówek. Powinno być jak najbardziej naturalnie. Wtedy też zapala się pierwszą świecę i w każdą kolejną niedzielę następną. Kiedy zaczyna płonąć czwarta świeca, pierwsza się dopala…

Ważnym elementem adwentowego wystroju są okna, w których wiesza się adwentowe gwiazdy, na pamiątkę tej z Betlejem. Kiedyś wykonywano je z czerwonego papieru, dziś bywają różne… słomiane, metalowe, drewniane i nie tylko czerwone. Na parapetach ustawia się schodkowe elektryczne świeczniki, też najczęściej czerwone, z siedmioma światełkami. Kiedy policzymy, od najwyższego zaczynając… w lewo i w prawo, to wskażą nam cztery niedziele adwentu. Co ciekawe, gwiazdy i świeczniki zdobią nie tylko okna domów i mieszkań, ale także biur i instytucji. Bardzo tego Szwedom zazdroszczę.

 

swiece_adwentowe3

Szwedzi potrafią wyjątkowo budować atmosferę swoich wnętrz. W końcu to oni stworzyli najpopularniejszy na świecie styl skandynawski. Wraz z rozpoczęciem adwentu ich mieszkania nabierają wyjątkowej przytulności. Wszystko za sprawą wszechobecnych świec, latarenek, ciepłych pledów, skrzatów, aniołków i piernikowych domków. Z szuflad wyjmuje się adwentowe zasłony i bieżniki, najczęściej w biało-czerwone mikołajowe wzory, gwiazdki, śnieżynki, renifery.

Dzień piernikowych domków
Tuukka Ervasti / imagebank.sweden.se
Drzwi wejściowe zdobi zielony adwentowy wieniec, wykonany z borówkowych lub sosnowych gałązek (adventsljusstake). 1 grudnia dzieci kładą w swoich pokojach adwentowe kalendarze z czekoladkami (adventskalender), by zacząć słodkie odliczanie do 24 grudnia. Ciekawą ozdobą są wykonane z różnych materiałów cyfry 1, 2, 3, 4… metalowe, drewniane, pięknie zdobione zawieszki, przywołujące na myśl cztery niedziele adwentu. Aby dopełnić całości Szwedzi wprowadzają do swych adwentowych wnętrz kwiaty, głównie amarylisy, hiacynty, gwiazdy betlejemskie – poinsencje (Julstjärna).
Adwent w Szwecji
Jeżeli do tych pachnących kwiatami, mieniących się ciepłym światłem świec i lampionów wnętrz wkroczy jeszcze aromat adwentowych przysmaków np. szafranowych bułeczek z rodzynkami (lussekatter), imbirowych pierniczków (pepparkakor) i glöggu to… czy można chcieć więcej?

GLAD FÖRSTA ADVENT!,

czyli Miłej pierwszej niedzieli adwentu!

 

Anita

Chcesz poczytać więcej o szwedzkim designie? Wejdź tutaj.

5 myśli na temat “Välkommen första advent, czyli jak Szwedzi ocieplają grudzień

  1. …i jeszcze dodam – podziwiam szwedzką magię, spokój, naturalność 🙂 Pięknym zabiegom dekoracyjnym towarzyszy miły nastrój i życzliwość. Na uwagę zasługuje troska o wygląd i atmosferę także w zakładach pracy 🙂 No i te kwiaty… ciasteczka…, świeczki… – to wszystko rodzi ciepło adwentowych dni 🙂 😀 A każdy dzień i każda chwila są Ważne! 🙂 <3
    Piękne zdjęcia, pani Anitko! 🙂

Dodaj komentarz