Alternativ för Sverige – nowa szwedzka partia polityczna

Na szwedzkiej scenie politycznej, wraz z początkiem marca, pojawiła się nowa partia – Alternativ för Sverige. Ugrupowanie zbudowali, między innymi, dawni politycy Sverigedemokraterna. Skąd ten rozłam?

Przewodniczący Sverigedemokraterna (SD), Jimmie Åkesson, stanowczo odcina się od nowej partii, choć formują ją jego dawni, partyjni koledzy. Szwedzcy Demokraci nie tylko nie utożsamiają się z programem prezentowanym przez AfS, ale nazywają jej założycieli… Ekstremistami. Warto przypomnieć, że SD w tej chwili jest jedyną partią w Riksdagu, która nie utworzyła koalicji, bowiem wielu polityków opozycji nazywa Szwedzkich Demokratów… Neofaszystami. Czy zatem Alternativ för Sverige należy się obawiać?

Wyrzuceni za zbyt radykalne poglądy

W kwietniu 2015 roku szwedzkie media obiegła zaskakująca informacja – Gustav Kasselstrand i William Hahne zostają wyrzuceni z SD za ekstremistyczne poglądy. Sytuacja była o tyle szokująca, że obaj politycy byli wysoko postawionymi członkami Sverigedemokratisk ungdom – młodzieżówki SD. Właśnie stamtąd awansowali w szeregi partii. Dodatkowo Kasselstrand, w końcu swojej kariery w SD, był jej sekretarzem. Obu wytknięto nie tylko radykalizm, ale również utrzymywanie bliskich relacji i kontaktów z partiami i organizacjami uznawanymi w Szwecji za rasistowskie. Po wyrzuceniu ich z partii, której poglądy powszechnie uznawane są za radykalne, pozostała im jedyna alternatywa, by pozostać w polityce – Alternativ för Sverige (Alternatywa dla Szwecji).

“Szwecja pogrążona jest w kryzysie”

Założycielem i jednocześnie przewodniczącym partii Alternativ för Sverige jest Gustav Kasselstrand. Od samego początku w swojej retoryce wykorzystuje język, bazujący na emocjach i strachu. Najważniejszym punktem programu jest “återvandring”, czyli repatriacja. Partia chce natychmiast zablokować możliwość udzielania azylu oraz uregulować politykę migracyjną. O azyl ubiegać będą się mogły jedynie kraje sąsiedzkie, dla których Szwecja będzie pierwszym i najbliższym schronieniem. To działanie AfS chce połączyć z “aktiv återvandring” – każdy, komu odmówiono azylu musi opuścić kraj. Na swojej stronie podają, że “50 tysięcy nielegalnych imigrantów ukrywa się dziś w Szwecji od czasu odrzucenia ich wniosku o azyl. Ponad to dodatkowych 75 tysięcy osób ubiega się w tej chwili o azyl. Ta sytuacja to tykająca bomba”.

W kolejnym akapicie retoryka robi się jeszcze ostrzejsza. “Personer som fått avslag på sina asylansökningar ska omedelbart tas i förvar och förbli där tills utvisning verkställs. Polisen ska prioritera inre utlänningskontroller för att söka upp och utvisa samtliga illegala invandrare som gått under jorden” (“Osoby, którym odmówiono udzielenia azylu, zostają natychmiast zatrzymane i pozostają tam, dopóki nie zostaną wydalone. Policja zapewni pierwszeństwo wewnętrznej kontroli imigracyjnej w celu poszukiwania i wydalenia wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy się ukrywają”). Jaki mają pomysł na odesłanie tak dużej ilości osób poza granice Szwecji? Jeśli nie ma możliwości odesłać ludzi do krajów ich pochodzenia (ponieważ, na przykład, znajduje się on w stanie wojny) to chcą podpisać umowy z krajami trzecimi, które… odkupią nielegalnych imigrantów. Będą dostawać od Szwecji rekompensatę finansową za przyjęcie do siebie tych osób, które nie mogą powrócić do swoich domów. Ograniczone zostaną również program łączenia rodzin, o wiele trudniej będzie uzyskać obywatelstwo, wprowadzony zostanie narodowy zakaz żebrania (pomysł Moderatów).

Pieniądze powinny zostać w kraju

Kolejnymi punktami programu Alternativ för Sverige jest ograniczenie lub całkowite zatrzymanie pomocy rozwojowej. Według AfS suma w wysokości 40 miliardów koron rocznie powinna zostać w Szwecji. W co można te pieniądze inwestować? Partia wskazuje obronność (przy czym podkreśla konieczność uniezależnienia się Europy od NATO, duże inwestycje w szwedzką armię i budowę Nordyckiego Sojuszu Obronnego), reformę szkolnictwa (powrót do modelu, w którym to nauczyciel jest w centrum, nie poszczególni uczeniowie – nauczyciel traktuje każdego ucznia jednakowo. Oceny już od pierwszej klasy, język szwedzki ma być traktowany priorytetowo), czy reformę opieki zdrowotnej.

Alternatywa dla Szwecji

Polityka zagraniczna

Zdaniem AfS Szwecja powinna, śladem Wielkiej Brytanii, opuścić Unię Europejską. Jaka zatem będzie polityka zagraniczna, prowadzona przez Alternativ för Sverige? Na pewno można się spodziewać, że będzie odpowiadać przekonaniom swoich liderów. Kiedy w 2013 roku do Szwecji przyjechał ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, Gustav Kasselstrand napisał na swoim Twitterze: Wolałbym powitać Władimira Putina niż Baracka Obamę w stolicy Szwecji.

źródło: Twitter

Szanse w wyborach

Choć partia powstała tak naprawdę w marcu (zarejestrowana została w grudniu 2017 roku) to chwalą się ogromnym wzrostem popularności. Można ją zaobserwować na wielu prawicowych forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych. Czy niezwykle radykalny program pozwoli tej partii dostać się do Riksdagu?

Nowa szwedzka partia Alternativ for Sverige
źródło: Twitter.

 

Więcej o szwedzkiej polityce poczytacie tutaj.

7 myśli na temat “Alternativ för Sverige – nowa szwedzka partia polityczna

 1. Moim zdaniem to gra polityczna – powstali po to, by reszta wreszcie zaczęła rozmawiać z SD, teraz widać, ze to żadni ekstremiści 😛
  NB to skandal, żeby partia, która miała trzeci wynik w wyborach i jest trzecią siłą Szwecji była do tego stopnia dyskryminowana w debacie publicznej czy przez rządowe organizacje (ostatnio czytałam o związku zawodowym nauczycieli, który bojkotował nauczycieli, którzy sympatyzowali z SD. jak by nie było to społeczeństwo ich wybrało, tak jak innych rzadzących, i nie mają oni prawa odbierać głosu tej części społeczeństwa! to się nadaje na trybunał sprawiedliwości w Hadze, gdyby tam także nie siedzieli marksiści, znaczy…

  1. Powiem Ci, że dokładnie taka sama była moja myśl. Ktoś na scenie musi być ten najgorszy. SD już dawno wycofali się ze swoich “radykalnych” poglądów. Jeszcze niedawno to Åkesson mówił o płaceniu państwom trzecim za przyjęcie do siebie imigrantów, a teraz jego retoryka złagodniała. Na niektórych forach widziałam jeszcze taką opinię, że AfS to zaplecze SD, a po wyborach Kasselstrand i tak wróci do łask. Robi się coraz ciekawiej i coś czuję, że na półmetu debaty trzeba będzie oglądać z popcornem w ręku 😀

 2. Bardzo ciekawy artykuł. Nie śledzę szczegółowo szwedzkiej sceny politycznej, ale po tym co właśnie przeczytałem, stwierdzam, że jest się czego bać 😮

  1. Dzięki!
   Partia jest aktywna tak naprawdę od miesiąca i póki co – nikt nie traktuje ich poważnie. Może to błąd…? Do wyborów zostało dokładnie 5 miesięcy. Także niedługo się przekonamy…

 3. Osobiscie przeraża mnie obecny stan Europy i całej Unii Europejskiej. Mam nadzieję ze własnie w Szwecji nastąpi cos w rodzaju przebudzenia. Bo jeśli reszta Europy zobaczy, że w tak dotychczas tolerancyjnym i nastawionym na socjal kraju jak Szwecja dochodzą do głosu partie nacjonalistyczne, to cos jest z ta ideologią “otwartej Europy” nie tak. Teraz sa przerażeni wynikiem wyborów we Włoszech. Ale jeśli wskazania sondaży przełożą się na wyniki w Szwecji to dopiero będzie zimny prysznic.

  1. Niezależnie od tego, które media szwedzie otworzysz, zobaczysz tam SD. Są wszędzie, a wcześniej byli trochę tematem tabu. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wierzyłam, że mają jakieś szanse w tych wyborach. Teraz sondaże dla nich drastycznie skaczą w górę, że wszystko jest możliwe.

Dodaj komentarz