Nie można pominąć tego punktu programu wycieczki

Archipelag Sztokholmski

archipelag

Archipelag Sztokholmski to perła w koronie szwedzkiej stolicy. Niektórzy mówią, że jeśli pojedziesz do Sztokholmu i nie zwiedzisz Archipelagu Sztokholmskiego to tak, jakby jechać do Wersalu i nie zobaczyć jego ogrodów. To istny raj dla miłośników naturalnych krajobrazów – szczególnie w okolicach Midsommar, kiedy słońce praktycznie nie zachodzi, a jedynie dotyka horyzontu.

Stockholms skärgård, czyli Archipelag Sztokholmski, to największy archipelag w Szwecji, a także drugi pod względem wielkości na całym Bałtyku (większy jest jedynie Archipelag Fiński). Archipelag rozciąga się na 60 kilometrów na wschód od szwedzkiej stolicy. Największe miasta archipelagu to Nynäshamn, Vaxholm i Norrtälje, choć te miejsca, które uznawane są za najpiękniejsze, często są malutkimi wysepkami i małymi miastami portowymi.

Jak zwiedzać?

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Archipelagu jest pływanie z wyspy do wyspy dzięki promom, które należą do transportu publicznego. Łodzie kursują cały rok! Bilety jednorazowe na prom kosztują, w zależności od odległości, od 50 do 150 SEK. Przykładowe ceny:

  • Stockholm-Vaxholm 75 SEK
  • Stockholm-Grinda 90 SEK
  • Stockholm-Möja 130 SEK
  • Stockholm-Sandhamn 130 SEK
  • Stockholm-Arholma 130 SEK
  • Stockholm-Utö 130 SEK
  • Stavsnäs-Sandhamn 75 SEK
  • Årsta-Utö 75 SEK

Można też kupić Båtluffarkortet – w pewnym sensie karnet – który ważny jest przez pięć dni, można wsiadać i wysiadać z promów do woli. Kosztuje 420 SEK. Jest jeszcze opcja miesięczna za 750 SEK.

Sposób na zwiedzanie: na jedną z wysp!

Aby wybrać się w rejs na jedną z wysp archipelagu należy zakupić enkel biljett, czyli bilet jednorazowy. Ceny biletów, w zależności od odległości do pokonania, kosztują od 47-140 SEK dla dorosłych i 35-92 SEK ze zniżką (dzieci, emeryci, studenci). Warto odwiedzić Sandhamn. Mówi się, że na tej wyspie (Sandön) znajduje się jedna z piękniejszych plaż w Szwecji – Trouville. Sandön leży 50 kilometrów od Sztokholmu, w głąb Archipelagu. Do plaży Trouville można dojść spacerem od portu w południowej części wyspy. Spacer potrwa 20 minut. Charakterystyczne dla tego miejsca są biały piasek, piękne klify i błękitna woda. Można tu znaleźć kilka dobrych restauracji, kawiarenek, a nawet wypożyczalnie kajaków. Popularnym miejscem na jednodniowe wypady są też wyspy Utö, Nåttarö, Grinda, czy Möja.

Przydatne linki:

http://www.waxholmsbolaget.se/resa/-106/att-batluffa/
http://stockholms-skargard.se/
https://www.stromma.se/stockholm/cinderellabatarna/

stockholms-skärgård-2
źródło: http://www.oppenskargard.se/3-underbara-bilder-fran-stockholms-skargard/
stockholms-skärgård-3
źródło: http://www.oppenskargard.se/3-underbara-bilder-fran-stockholms-skargard/

Jeszcze innym sposobem na zwiedzanie Archipelagu Sztokholmskiego może być kryssning, czyli przeprawy promowe. To również doskonały pomysł, aby zwiedzić pobliskie stolice – Rygę, Tallin, a nawet Sankt Petersburg.

Zajrzyj do działu Szwedzkie Ciekawostki po więcej wpisów.

3 myśli na temat “Archipelag Sztokholmski

Dodaj komentarz