Carl Larsson i styl skandynawski

Pisząc o szwedzkim designie i stylu skandynawskim nie sposób nie zacząć od tych postaci. Carl Larsson [1853-1919], szwedzki malarz, oraz jego żona Karin. To od nich wszystko się zaczęło!

To oni sprawili, że świat na czas nieokreślony oszalał na punkcie stylu, który narodził się w małej szwedzkiej miejscowości Sundborn. I tak, jak każdy z nas przeżył w dzieciństwie wielką fascynację światem “Dzieci z Bullerbyn”, tak też nikt nie może pozostać obojętny na urok wypełnionych światłem akwarel Larssona.

blomsterfo%cc%88nstret_av_carl_larsson_1894

Powrót do źródeł

Carl Larsson, ukochany malarz wszystkich Szwedów, był też doskonałym architektem wnętrz. Zostawmy na inną okazję jego pełne ciemnych kart dzieciństwo, okres studiów i zagranicznych wojaży, i skupmy się na szczęśliwych latach małżeństwa z Karin. To ona, także artystyczna dusza, była projektantką większości mebli, tkanin, wzorów, ozdób, jakie znalazły się w ich domu w Sundborn. Ona także z wielkim pietyzmem i miłością zadbała o każdy detal, dopieściła każdy kąt. Powołali na świat ośmioro dzieci i stworzyli sobie raj na ziemi – Lilla Hyttnäs. Dom, który do dziś zaskakuje artystycznym smakiem i oryginalnością rozwiązań.

cosy-corner-18941

Carl Larsson przez lata z upodobaniem uwieczniał na swoich obrazach tak rodzinę, jak i owe niepowtarzalne wnętrza. Do dziś zachwycają one użytymi kolorami, światłem, detalami dekoracyjnymi. I tak oto, na jednej z akwarel, możemy zobaczyć klasyczne meble zestawione z prostym i do dziś nowoczesnym w swej formie drewnianym kwietnikiem. Na pewno zaprojektowanym przez Karin.

8478aa1f34d09931ca42c7a68ab84259

Styl, jaki w XIX wieku stworzyli Larssonowie, dziś zwany skandynawskim, ewoluował przez lata i ma wiele różnych twarzy. Jednak pewne jego cechy były, są i pozostaną niezmienne: prostota, funkcjonalność, światło, wygoda, piękno i naturalne materiały. No i to, co tygryski lubią najbardziej, czyli eklektyzm.

016l15101_7dqm5_reshot

Carl Larsson i Lilla Hyttnäs

Każdy miłośnik pięknych wnętrz i stylu skandynawskiego powinien obowiązkowo zafundować sobie wycieczkę do Sundborn, gdzie stoi niepowtarzalny dom Larssonów, dziś muzeum otoczone pięknym ogrodem.

700px-lilla_hyttna%cc%88s_2012_03

 

Dziś Carl Larsson-gården jest chyba najsłynniejszym domem w Szwecji i mekką miłośników designu i stylu skandynawskiego. Dom można zwiedzać tylko z przewodnikiem, dlatego trzeba wcześniej zarezerwować wizytę, by dołączyć do grupy. Warto upewnić się na stronie internetowej (carllarsson.se), jak wyglądają godziny otwarcia i ceny, bo zmieniają się co sezon. Należy się jednak przygotować na wydatek ok. 200 SEK.

Anita

Lubisz szwedzki design? Koniecznie zajrzyj tutaj po więcej tekstów. Śledź również szwedzkie ciekawostki na Facebooku.

11 myśli na temat “Carl Larsson i styl skandynawski

  1. Świetny tekst 🙂 , aż kusi, by zwiedzić dom Larssonów 🙂 Zachwycily mnie zamieszczone w tekście zdjęcia obrazów szwedzkiego malarza – subtelne, delikatne, precyzyjne. Anitko, ciepło i ze znawstwem przybliżałas mi sylwetkę Carla Larssona 🙂 🙂

    1. Bardzo dziękuję Basiu ☺ przy następnej wizycie w Szwecji też muszę tam pojechać ☺ bardzo chętnie weszłabym też do któregoś z obrazów…☺

    1. Jeszcze raz dziękuję ☺ kolejny artykuł na pewno będzie.. Szwecja ma pełno takich perełek, choć dla niektórych to chłodny i mało barwny kraj.Tymczasem jest dokładnie odwrotnie ☺

  2. Tekst zdecydowanie za szybko się skończył. Mogłabym czytać i czytać. Czekam na kolejne artykuły. Ps. Może na wakacje do Szwecji, hmm. Byłoby stylowo ?

Dodaj komentarz