Zmiana ruchu z lewo na prawostronny

DAGEN H

DagenH

Dokładnie 50 lat temu w Szwecji obowiązywał ruch lewostronny. Można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że 3 września 1967 roku był dniem największego zamieszanie w historii współczesnej Szwecji.

To był przypadek bez precedensu, aby kraj tak rozwinięty podjął decyzję o zmianie ruchu z lewo- na prawostronny. Nie było jednak wyjścia – wszyscy sąsiedzi Szwecji od dawna już poruszali się po prawej stronie jezdni, przez co dochodziło do częstych wypadków kierowców, podróżujących między tymi krajami. Jednak chyba najistotniejszą kwestią był niesamowicie szybko rozwijający się przemysł samochodowy – Szwedzi eksportowali za granicę wiele maszyn dostosowanych do ruchu prawostronnego. Zdarzało się, że takie Volvo wracało jednak do kraju i… Kolejne wypadki.

Szwedzi niechętnie podchodzili do tak drastycznej zmiany – w kraju odbyło się nawet referendum, w którym wyraźnie opowiedzieli się na „nie”. Rząd jednak stwierdził, że zmiany są konieczne i zlekceważył vox populi. Zmian oczywiście nie wprowadzono od razu, a poprzedzone zostały ogromną kampanią informacyjną.

Dagen H pochodzi od słowa „högertrafikomläggningen” oznaczającego „ruch prawostornny”. Wprowadzony został 3 września 1967 roku o wczesnych godzinach porannych w weekend, kiedy ruch na drogach zwykle jest najmniejszy. Ponad to zamknięto ruch między godzinami 1-6:00 umożliwiając tylko ewentualne przejazdy konieczne (karetka, policja). W samym Sztokholmie, gdzie drogowcy musieli wykonać znacznie większą pracę – ruch zamknięto od 10:00 rano w sobotę do godziny 15:00 w niedzielę.

 

yountimerwarsaw

 

Dodaj komentarz