Konik z Dalarna. Dalahäst.

Konik z Dalarna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szwecji. Skąd się wziął i dlaczego ludzie mają na jego punkcie bzika?

Konik z Dalarna znany jest na całym świecie. Ojczyzną Dalahästa jest region Dalarna, położony w północno-zachodniej części Svealand w Szwecji środkowej. Jedna z legenda głosi, że koniki powstawały jako produkt uboczny produkcji mebli. Natomiast druga, bardziej romantyczna, mówi o samotnych i tęskniących za rodziną robotnikach leśnych, którzy długie wieczory spędzali na rzeźbieniu koników dla swoich dzieci, którym wręczali zabawki po powrocie do domu. Historia koników sięga wiele wieków wstecz. Jednak najstarsza figurkę, którą odnaleziono w miejscowości Malung, datuje się ją na XVI wiek.

Prawdziwy konik z Dalarna – czyli jaki?

Przede wszystkim prawdziwy i oryginalny konik musi być wykonany z jednego kawałka drewna. Oryginalnie malowany był na kolor czerwony, choć dziś znaleźć go można we wszystkich odcieniach tęczy. Dalahäst powinien być prokryty charakterystycznymi zdobieniami, zwanymi kurbitsmåleriet. Kubrits jest ornamentem typowym dla regionu Dalarna.

Konikowy boom

Dalahäst zyskał sławę w trakcie Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Na tej jednej z największych wystaw w historii (zwanej też The World of Tomorrow) drewniane rękodzieło budziło zachwyt odwiedzających. Co więcej, w Szwedzkim Pawilonie sprzedano prawie… Tonę koników!

Szwedzki pawilon. Źródło: ravjagarn.se

Ciekawostki

  • Największy na świecie konik z Dalarna (Världens största Dalahäst) znajduje się w mieście Avesta.  Jednak “Konik” nie jest chyba odpowiednim słowem, bo ten ma 13 metrów wysokości, 12,8 metra długości i waży prawie 67 ton. Stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, bo to właśnie on wita przyjeżdżających tutaj gości: stoi na skrzyżowaniu drogi 70 z 68
  • W mieście Mora znaleźć można największego konika z Dalarna, wykonanego z drewna (världens största gjord av trä)
  • Amerykanie pokochali Dalahästy. Figurki-pomniki można znaleźć w kilku amerykańskich miastach, m.in. w San Diego czy Minnesocie
  • Warto wiedzieć, że w prezencie bliskim można przywieźć coś innego, niż konika. Można kupić również świnki czy koguty.
źródło: Nilsolsson.se

Dodaj komentarz