Łowienie ryb w Szwecji.

Do Szwecji na ryby: niezbędnik wędkarza

Szwecja to kraj, który od lat cieszy się ogromną popularnością wśród amatorów wędkarstwa. Piękne krajobrazy, dzika przyroda, dziesiątki tysięcy jezior i mnogość ryb w zbiornikach wodnych… Dlatego właśnie wielu turystów i wędkarzy wybiera właśnie ten kierunek. Szwecja zachwyca również urozmaiconym wybrzeżem z mnóstwem wysp. Kto raz tu przyjedzie, już nigdy nie zapomni tego miejsca i będzie chciał wrócić!

Tekst: Fisketur Szwecja

Jakie ryby można łowić w Szwecji?

Jeśli marzysz o metrowym szczupaku to Szwecja to miejsce wymarzone dla Ciebie. Szczupak, zębaty król szwedzkich jezior, jest najchętniej poławianą rybą w Szwecji. Sprzyja temu jego liczebność i mała konkurencja ze strony innych wędkarzy. Osobniki mierzące ponad 100 cm to marzenie każdego wędkarza, które w Szwecji może się spełnić. Sandacze i okonie złapane tutaj bez wątpienia sprawią Wam wielką frajdę, gdyż te sprytne ryby są niesamowicie waleczne. Nie możemy też zapomnieć o rybach szlachetnych, takich jak łosoś, troć czy palia oraz o lipieniu. Te są celem wielu wędkarzy, wybierających się do europejskiej perełki wędkarskiej jaką jest Szwecja.

Gdzie łowić?

Tutaj mamy ogromne możliwości wyboru i właściwie niewiele ograniczeń. Pierwszym kryterium są nasze preferencje, czyli wybór między wędkarstwem morskim, a słodkowodnym. Szwecja oferuje nam ponad 95 tysięcy jezior, rozrzuconych w południowej, centralnej i północnej części kraju. Łączna długość linii brzegowej to 60,8 tysięcy kilometrów, a ilość wysp i wysepek wynosi ponad 221 tysięcy. Południowa cześć kraju to oczywiście znany na całym świecie archipelag szkierowy św. Anny. Słynie z ogromnych szczupaków i innych ryb słodkowodnych, które dzięki małemu zasoleniu i obfitości pokarmu osiągają pokaźne rozmiary.

Południe kraju to także Småland, Östergotland czy Dalsland. Tam można złapać życiowe okazy szczupaka, okonia czy sandacza, więc warto się nad nimi zastanowić.

Ale wędrując dalej na północ docieramy do centralnej części kraju, gdzie grzechem jest nie odwiedzić takich jezior jak Vänern oraz Vättern, które są największymi jeziorami w Szwecji. Dużą popularnością wśród wędkarzy cieszą się także regiony Dalarna i Värmland z bogatym zapleczem noclegowym i możliwościami wypożyczenia łodzi. Północna część kraju to już dziewicze tereny. Są bardzo popularne wśród spinningowców i muszkarzy, polujących na łososia, pstrąga potokowego czy też lipienia. W okresie letnim na północy Szwecji dzień wędkarski trwa 24 godziny, gdyż słońce nie zachodzi, co znacznie wydłuża czas spędzony nad wodą.

Przewodnik?

Warto rozważyć wyprawę z przewodnikiem wędkarskim. Przewodnik dobrze zna łowisko, doradzi jakich przynęt używać i pokaże miejsca żerowania ryb oraz przybliży nam najskuteczniejsze metody połowu. Drewniany domek nad samym jeziorem to żaden problem. Szwecja ma do zaoferowania wiele rozwiązań, od wynajęcia domu letniskowego dla kilku osób, przez schroniska i pensjonaty, a także specjalnie przygotowane bazy wędkarskie.

Karta wędkarska fiskekort

Aby móc cieszyć się z wędkarskiej przygody trzeba wykupić kartę wędkarską fiskekort. Należy pamiętać, że kłusownictwo jest karane, a kontrole bywają częste. Zalecamy, aby przy zakupie karty wędkarskiej dowiedzieć się od sprzedawcy o występujących lokalnie zasadach połowu, gdyż nie są one jednakowe w całej Szwecji. Oznacza to, że mogą występować ograniczenia połowów, czy obowiązywać wymiary ochronne. Cena karty wędkarskiej w Szwecji różni się w zależności od łowiska, na którym planujemy wędkować. Istnieje wiele wariantów fiskekort:

  • jednodniowa karta wędkarska: ok 50 SEK (20 zł)
  • tygodniowa: ok 150 SEK (60 zł)
  • roczna: 500 SEK (200 zł)
  • trollingowa: 1200 SEK za rok (500 zł)

Jako że wędkarstwo to popularna w Szwecji forma spędzania czasu z rodziną, na wielu łowiskach spotykane są opcje wykupienia tzw. familiekort, czyli karty wędkarskiej dla całej rodziny. Fiskekort możemy kupić w punkcie informacji turystycznej, stacji benzynowej lub lokalnym sklepie wędkarskim, a także przez stronę internetową ifiske.se, na której można sprawdzić aktualne ceny i rodzaje kart w całej Szwecji. Należy pamiętać, że karta wędkarska obowiązuje na dane jezioro, ewentualnie na mniejsze pobliskie zbiorniki, a nie jak w Polsce na cały okręg. Oznacza to, że wędkując w danej miejscowości, ale na różnych zbiornikach, będziemy potrzebować więcej niż jedną kartę. Niektóre karty mają na odwrocie wydrukowaną mapkę z dokładnym opisem, gdzie można łowić, co ułatwia nam rozeznanie w terenie.

Gdzie można łowić za darmo?

Wędkarstwo morskie wzdłuż wybrzeża nie wymaga posiadania karty wędkarskiej ani innych opłat. Ta sama zasada dotyczy pięciu największych jezior w Szwecji (Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren i Storsjön).

Metody połowu

Co do metod połowu w Szwecji mamy spory wybór. Zarówno w Polsce, jak i w Szwecji można łowić na spinning, spławik, trolling, z gruntu i na muchę. Różnica pojawia się przy łowieniu wertykalnym oraz bardzo popularnym w Szwecji wędkarstwie podlodowym „na flagę”.

Dlaczego Szwecja?

Cisza, spokój, świeże powietrze i bliski kontakt z naturą. To wyróżnia Szwecję na tle innych krajów. Wędkarze wybierający ten kraj na urlop, mogą cieszyć się z kameralnej atmosfery i świetnie przygotowanych baz noclegowych w całym kraju. Atutem jest możliwość całorocznego wędkowania. Szwecja to istny raj dla amatorów wędkarstwa podlodowego. Dodatkowo niewątpliwie dla polskich wędkarzy wielką zaletą są bardzo dobre połączenia promowe, jak i lotnicze między Polską, a Szwecją.

Popularną zasadą wśród wędkarzy w Szwecji jest zasada C&R, czyli złów i wypuść rybę w jak najlepszej kondycji do wody. Wszystko po to, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się z tego sportu i żeby szwedzkie jeziora i rzeki wciąż były pełne ryb. Oczywiście złowioną rybę można bez problemu zabrać do domu i zjeść na kolację.

Życzymy udanych połowów.

Z pewnością warto odwiedzić kanały Fisketur Szwecja

Facebook: https://www.facebook.com/fisketurszwecja/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCaohNmKw5UTz0525DsFqoIw?view_as=subscriber
Instagram: https://www.instagram.com/fisketurszwecja/
E-mail: fisketur@poczta.fm

2 myśli na temat “Do Szwecji na ryby: niezbędnik wędkarza

Dodaj komentarz