E-Korona

E-korona

Kiedy w niedzielny poranek 14 sierpnia 2003 roku rozpoczęło się głosowanie w referendum nikt nie spodziewał się, że euro zostanie odrzucone przez prawie każdą komunę w Szwecji. Przeciwko przyjęciu wspólnej waluty było niemalże 56% obywateli.

Na czerwono zaznaczone są te komuny, które odrzuciły euro:

NEJ

Na “tak” zagłosowało 35 komun. Co ciekawe był to między innymi Sztokholm i wiele otaczających go komun, na przykład Huddinge, Järfälla, Nacka, Solna czy Sollentuna. Mimo tego –  Korona pozostała.

Dzisiaj Sveriges Riksbank (Szwedzki Bank Narodowy) pracuje nad projektem, który wprowadzi Szwedzką Internetową Walutę (e-krona) jako uzupełnienie do gotówki. Zdaniem ekspertów obrót gotówkowy zmniejsza się z roku na rok i w coraz większym stopniu zastępowany jest obrotem bezgotówkowym – płatnościami katą, internetowymi aukcjami, a także zastępowaniem codziennych czynności, na przykład takich jak zakupy spożywcze, które coraz więcej Szwedów robi przez Internet nie wychodząc z domu.

Projekt, nad którym obecnie pracuje Riksbank, polega w tej chwili na sprawdzeniu jakie są możliwości i czy wprowadzenie e-krony ma w ogóle sens w takiej formie. Analizowane są zalety elektronicznej waluty ale również ryzyko, jakie za sobą niesie jej wprowadzenie. Obecnie jesteśmy w Fazie 1, czyli “Opracowanie teoretycznej podstawy dla propozycji e-korony i systemu dla e-korony”. Faza pierwsza ma zakończyć się w 2017 roku. Kolejną fazą będzie opracowanie regulacji prawnych, operacyjnych, technicznych i ich testy, a faza ta wraz z końcem 2018 roku zakończy się podjęciem decyzji: e-korona wejdzie w życie, czy nie.

Riksbankens e-krona: 170314 Projektplan
Riksbankens e-krona, źródło: http://www.riksbank.se/Documents/Avdelningar/AFS/2017/Projektplan%20e-kronan_170314_sve.pdf

 

Co sądzicie o wprowadzeniu w życie elektronicznej waluty pod nadzorem państwa? Przykład jednej z pierwszych kryptowalut – Bitcoina – pokazał, że można zbić na tym miliony. Czy zatem elektroniczne pieniądze to nasza przyszłość?

Chcesz poczytać więcej szwedzkich ciekawostek? Zajrzyj tutaj.

Aldona

Dodaj komentarz