Fredagsmys, czyli szwedzki sposób na piątek

Fredagsmys to już element szwedzkiej kultury. To coś, co zbliżą do siebie ludzi. Pozwala w jesienne wieczory uniknąć chandry, pomaga zapomnieć o śnieżnej zamieci, a przede wszystkim pozwala odpocząć po ciężkim tygodniu.

 

Fredagsmys – co to znaczy?

Fredagsmys wzięło się z połączenia dwóch słów: fredag, czyli piątek oraz mysig, czyli przytulny, przyjemny, miły. Z ciekawym przykładem przychodzi Glosbe:

Efter fyra månader i källaren är detta mysigt – Po czterech miesiącach w piwnicy, to jest przytulne.

Jest również czasownik, który warto znać: att mysa, co może oznaczać po prostu relaks (ang. chill out) pod przytulnym kocem. A tutaj przykład po szwedzku:

Hon ville bara sitta i soffan och mysa med en kopp kaffe – Ona chce jedynie siedzieć na sofie i odpoczywać (chillować, relaksować się) sobie z kubkiem kawy.

Jak celebrować piątek po szwedzku?

Chcesz zapewnić sobie przytulny piąteczek?  Do wykonania tej misji niezbędne będą:

wygodna sofa, telewizor (lub opcjonalnie komputer) z dobrym serialem lub filmem, paczka ulubionych czipsów lub popcorn, jakiś smaczny läsk (napój gazowany) lub winko.

A poza tym konieczny jest święty spokój i towarzystwo kogoś bliskiego. Co trafia do piątkowego menu, poza czymś chrupiącym i napojami? Koniec tygodnia w Szwecji to nie tylko fredagsmys ale też często Taco Fredag. Wiecie, że typowo szwedzkie są specjalne stoiska w supermarkecie, na których możemy nabyć wszystko, co niezbędne do przyrządzenia tej meksykańskiej potrawy? Poza tym Szwedzi często zamawiają sobie do domu pizzę, by tym samym przypieczętować piątkowe lenistwo.

Kontynuujmy zdrowie odżywanie (ile cynamonowych bułek zjedliście??) – i ROZSTRZYGNIJMY W KOŃCU TEN SPÓR prostą ankietą. Narodowe szwedzkie danie: ? pizza z bananem. Tak – ❤️ / Nie – ?Mile widziane fotki 🙂

Opublikowany przez Pofikasz? o Szwecji po polsku. Sobota, 5 października 2019

Więcej szwedzkich zwyczajów

Jeśli chcesz być na bieżąco ze szwedzkimi nowinkami, porozmawiać z innymi fanami tego północnego kraju – koniecznie dołącz do naszej społeczności. Na Facebooku mamy swoje miejsce – Grupa Szwecja.  Jeśli jednak zainteresował Cię aspekt językowy, możesz wpaść do naszej grupy Język Szwedzki. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz