Gotówka w Szwecji. Czy się przyda? Jak wymieniać walutę?

Czy gotówka w Szwecji może Ci się przydać? Gdzie nie zapłacisz banknotami? Co zrobić z pieniędzmi, które zostaną po powrocie do Polski?

Wbrew pozorom, nie są to mało znaczące pytania. Gotówka w Szwecji może przysporzyć poważnych problemów! Podczas ostatniego pobytu w Szwecji, uszkodziłam swoją kartę płatniczą. Jedyną możliwość, jaką miałam, to wyposażyć się w gotówkę i w ten sposób wytrwać do końca pobytu. Jak się później okazało – całe szczęście wracałam już niedługo.

gotówka i pieniądze w Szwecji
Gotówka w Szwecji – przyda się?

Gotówka w Szwecji? My jesteśmy kontantfritt.

Jest słoneczny dzień, a na ulice wychodzi coraz więcej ludzi. Właśnie zbliża się pora lunchu. Wiem, że muszę szybko wybrać miejsce, bo za chwilę wszystkie stoliki będą zajęte. Wchodzę do kawiarni Rival na Mariatorget. Stąd są tylko dwa kroki do mojego ulubionego punktu widokowego przy Monteliusvägen. Zamawiam kawę i kanapkę, podchodzę do kasy i widzę wielki napis: Kontantfritt. Endast kort. (Obrót bezgotówkowy. Tylko karta.). Wtedy przypominam sobie o planach szwedzkiego rządu, aby wprowadzić e-koronę i powoli całkowicie zrezygnować z gotówki. Szwedzka korona miałaby po prostu zniknąć z obiegu i zostać zastąpiona walutą elektorniczną. Takich miejsc, jak Rival, jest dziś w Szwecji mnóstwo. Kiedyś nie mogłam zapłacić na pchlim targu dwudziestu koron za książkę. Najgorsze jest wciąż przede mną.

Za benzynę gotówką tu nie zapłacisz

Ze Sztokholmu do Karlskrony mamy do przejechania około 500 kilometrów. Mamy pół baku, więc w połowie trasy zaczynamy się rozglądać za stacją benzynową. Niestety, wszystkie mijane po drodze są bezgotówkowe. Stoi kilka dyspozytorów, które obsługuje się samodzielnie, po przednim umieszczeniu karty płatniczej w terminalu. Po przejechaniu 150 wciąż nie udaje nam się znaleźć stacji benzynowej, w której zatrudniony byłby żywy człowiek z kasą, która przyjmuje gotówkę.  Właśnie zapaliła się rezerwa, a ja wpadam powoli w atak paniki. Jestem pewna, że samochód nam padnie, że spóźnimy się na prom i nie wrócę do Polski. Podejmujemy ryzyko, zjeżdżamy z trasy i na oparach wjeżdżamy do miasta Vetlanda. Widzę na mapie sześć stacji benzynowych. W końcu ratuje nas Circle.

Jedź do Szwecji z kartą

Gotówka w Szwecji powoli wychodzi z obiegu, więc zabierz kartę płatniczą. Większość kart płatniczych jest honorowana w Szwecji,  ale często problemy mogą napotkać użytkownicy kart American Express (jak z resztą w wielu częściach Europy). Jedziesz na dłużej? Większość polskich banków umożliwia otwarcie konta walutowego, które można otworzyć w koronach (SEK) – mBank, PKO, Alior, Santander. Warto sprawdzić dokładnie warunki i przeczytać umowę, by nie narazić się na niechciane i niespodziewane koszta dodatkowe. Ja mam konto walutowe w PKO, a w umowie “gwiazdkę” – transakcje na moim koncie głównym muszę mieć co miesiąc obrót przekraczający 300 złotych, by nie ponosić kosztów prowadzenia konta. Plusy są takie, że masz jedną kartę i podpięte tam dwa konta. Kiedy dokonuję płatności na terenie Szwecji, bank wie, że pieniądze musi pobrać z mojego konta walutowego. Jeśli nie mam na nim wystarczająco środków – automatycznie pobiera płatność z konta w złotówkach (z niekorzystnym przewalutowaniem), nie informując mnie o tym.

Wymiana waluty po powrocie

Przez to, że miałam awarię karty płatniczej, na moim koncie walutowym zostało mi trochę koron, a w kieszeni gotówka. Naturalnym ruchem jest wycieczka do kantoru. Nauczona doświadczeniem wiem, by nie wybierać tych kantorów, które znajdują się w turystycznych miejscach: na starym mieście, na dworcach czy lotniskach. Każdy kantor nakłada na transakcje swoją marżę, bo musi przecież mieć zysk na wymianie waluty. Najczęściej tego nie widać na pierwszy rzut oka, bo marżę wliczają w kurs, który wyświetla się na monitorze. Dlatego bardo ważne jest, by wiedzieć, jaki jest średni kurs walut podawany przez NBP. Na tej podstawie możemy wyliczyć marżę kantoru. Ku mojemu zdziwieniu, spora część kantorów naliczała marżę w wysokości kilkunastu groszy! Przy wymianie dużych sum, różnica jest ogromna! To nie jest dobre rozwiązanie, więc szukam innego.

Postanawiam zadzwonić do swojego banku (dla przypomnienia, mam konto w PKO). Pani informuje mnie, że jeśli mam konto walutowe w koronach, wystarczy że przyjdę do oddziału w którym jest obsługa kasowo-walutowa. Bez żadnej prowizji środki zostaną wpłacone na moje konto. Czyli – mam 600 koron szwedzkich w kieszeni, to 600 koron szwedzkich wpada na mojego konto. Co, jeśli nie mam konta walutowego? Wówczas muszę liczyć się z przewalutowaniem (po kursie, który znajduje się na stronie banku). Pieniądze od razu pojawiają się na moim koncie w złotówkach. Zatem pytam siebie głośno: po co w ogóle zawracałam sobie głowę kantorem stacjonarnym?

 

Gotówka w Szwecji:
Szybka porada

Nigdy nie korzystaj z usług kantoru stacjonarnego. To bez sensu.

Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy chodzeniem do oddziału banku,

wydaj wszystko w Szwecji na pamiątki dla bliskich. Podpowiem Wam, co dobrego przywieźć ze Szwecji.

A jeśli nie smakołyki, możesz też przywieźć typowo szwedzki prezent.

Internetowykantor.pl

No, dobra. Mam już wszystkie szwedzkie korony na swoim koncie. Tylko co dalej? Okazuje się, że jest alternatywa dla kantorów stacjonarnych. Przecież wszystko przenosi się już do Sieci, to dlaczego nie miałyby tego zrobić kantory? Na stronie internetowykantor.pl, dedykowanej wymianie koron szwedzkich, można wyczytać między innymi, że:

Wymiana nawet 6% taniej niż w bankach i kantorach

Korzystny kurs korony szwedzkiej

Możliwość wymiany waluty 24h / 7 dni w tygodniu

Obsługa wszystkich banków w Polsce

Tani i szybki przelew do Szwecji

Na Internetowykantor.pl można dokonać kalkulacji korzyści i porównać wyniki z bankiem, w którym macie konto walutowe. Pokazana na poniższym zdjęciu oszczędność jest wyliczana z różnicy pomiędzy kursem w Internetowykantor.pl, a kursem w wybranym z listy banku. Warto mieć na uwadze, że kursy aktualizowane są co 10 sekund. Jakie to ma konsekwencje? Faktyczny kurs transakcji i uzyskana oszczędność mogą ulec zmianie. Ja chcę sprzedać 1000 koron szwedzkich i jeśli widzę kwotę 7,50 do przodu, to mi się to bardzo podoba. Chcę to dokładnie sprawdzić.

Gotówka w Szwecji i kantory internetowe

Jak więc to wygląda w praktyce? Testujemy Internetowykantor.pl

Założenie bezpłatnego konta zajęło mi trzy minuty. Niezbędna jest weryfikacja poprzez e-mail oraz wpisanie hasła, które przychodzi SMS-em. Aby dokonać jakiejkolwiek wymiany walut, trzeba dodać rachunki bankowe. Jeden z tych rachunków musi być walutowy, w moim przypadku w koronach szwedzkich. Konieczne jest wpisanie numerów obu rachunków.

Kupno i sprzedaż waluty krok po kroku

Na stronie głównej panelu klienta można od razu zauważyć okienko do transakcji. Jeśli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skorzystać z poradnika. Ja spróbuję wymienić korony, żeby przetestować to urządzenie.

Po wpisaniu kwoty, od razu pojawia mi się kurs i kwota, którą otrzymam na swoje konto w złotówkach. Kiedy przejdziemy dalej, konieczna będzie weryfikacja dokumentem tożsamości – dowodem osobistym lub paszportem. Nigdy nie czuję się bezpiecznie z tym, by puszczać w otchłań internetu swoją tożsamości, ale wychodzę z założenia, że złodzieje mają łatwiejsze sposoby, niż przechwycenie danych z mojego dowodu w ten sposób. Dla pewności zrobiłam krótki research w internecie, gdzie znalazłam informację , że operator serwisu (Currency One) posiada licencję Komisji Nadzoru Finansów na świadczenie usług płatniczych, a na rynku działa od 10 lat. To musi być bezpieczne.

 

Jeśli wymieniamy bardzo dużą kwotę, może mieć znaczenie nawet najmniejsze wahanie kursu (dla przypomnienia, ten kantor aktualizuje kursy co dziesięć sekund). Dlatego przydatny jest wybór trzech opcji, determinujących sposób wymiany waluty.

 

Czas oczekiwania

Wszystko zależy od:

  • Waluty, którą chcesz wymienić
  • Pory dnia, w której dokonujesz transakcji Banku, w którym masz konta
  • Typu przelewu walutowego

Ja swoje pieniądze otrzymałam następnego dnia od informacji, że mój przelew dotarł do kantoru. Są jednak inne możliwości. Jeśli masz konto w banku, z którym Internetowykantor.pl współpracuje, przelew możesz dostać w ciągu godziny (ale muszą to być EUR, USD, GBP, CHF). Podsumowując – jestem zadowolona i mogę z czystym sumieniem polecić tego typu transakcje.

Pozostaje wciąż kwestia gotówki. Może Wy macie jakiś sensowny sposób na wymianę gotówki, by nie stracić nerwów i sporej ilości koron?

Jedna myśl na temat “Gotówka w Szwecji. Czy się przyda? Jak wymieniać walutę?

Dodaj komentarz