Gra o Tron w szwedzkich barwach

Czy są tu jacyś fani serialu Gra o Tron? Co za absurdalne pytanie. Oni są WSZĘDZIE!

promo322954306

Jeżeli:

  • myśl o kolejnym sezonie kręci cię bardziej niż piątkowa randka
  • hasło do twojej poczty układa się w: Winteriscoming
  • tęsknoty za kolejnym odcinkiem serialu nie leczy nawet pizza z podwójnym serem
  • w środku nocy budzisz się, by zanucić melodyjkę z czołówki
  • bardziej niż zwykli ludzie kręcą cię karły i smoki

Mamy dobrą wiadomość: ten tekst jest dla Ciebie. Będzie pan/pani zadowolony/a!

Muszę przyznać, że Gra o Tron od samego początku skradła moją duszę. Podpisałam z nią cyrograf od razu podejrzewając, że ktoś maczał w niej swoje skandynawskie paluchy. Nie kłamię, tak było. Zobaczcie!

Västerås

Västerås

Moją czujną jak ważka naturę od razu przyciągnęła tajemnicza kraina „Westeros”. Albo Västerås. Przypadek, że serialowa nazwa pokrywa się z jednym z większych szwedzkich miasteczek? Nie sądzę! Niestety, według najnowszych informacji, żaden z mieszkańców Västerås nie uświadczył tam ani jednego smoka…


Winter is coming

Northern Lights above tents at the reindeer lodge in Jukkasjärv
źródło: sweden.se

Winter is coming – czyż istnieje hasło lepiej dopasowane do szwedzkiej mentalności? Szwedzi wieszczą kolejną zimę, zanim jeszcze ta poprzednia zawinie się na dobre. Serialowy motyw przewodni idealnie nadaje się na konkretny small talk o skandynawskiej pogodzie. A dobry small talk jest w cenie. Co z tego, że nikt tu nie gada ze sobą na przystankach.


Jon Snow

jonphilkit

Jon Snow i jego bujna grzywa idealnie przypominają jednego z członków szwedzkiej rodziny królewskiej. Tak, mowa tu o księciu Karolu Filipie. Futrzany płaszcz, zadbana broda i to spojrzenie, które sugeruje, że obaj mają za sobą niejedną srogą zimę. Ktoś jeszcze ma wątpliwości?


Daenerys Targaryen

dener

Czy można wyobrazić sobie bardziej szwedzką urodę niż tą dopasowaną do Daenerys Targaryen? Blond włosy i niebieskie oczy jednej z głównej bohaterek perfekcyjnie wpisują się w skandynawskie stereotypy.


The Starks

starks

What’s in a name? Stark, nazwisko rodowe jednego z potężniejszych serialowych rodów, nieprzypadkowo nawiązuje do Szwecji. Stark to po szwedzku silny/mocny. Wszystko byłoby dobrze, ale… dlaczego większość z rodziny MOCNYCH zawinęła się już na tamten świat?

 


Sansa Stark

sansa-stark-84e96267-5156-421d-95b7-13bdbe8397da

Att sansa sig – to po szwedzku: uspokajać się. Sansa Stark, choć nie złoto – a rudowłosa, też zdaje się mieć swoje korzenie właśnie w magicznej Skandynawii.


!SPOILER ALERT!

Sama nie wierzę w to, co piszę, ale NEVER TRUST A FREY!

frey

To lekcja, którą wyciągnęli wszyscy widzowie trzeciego sezonu Gry o tron. Mowa o krwawym weselu, a kto oglądał, ten wie, co się działo! Na YouTubie pojawiły się nawet filmiki ukazujące reakcje wstrząśniętych widzów. Krwawe wesele może nawiązywać do podobnego zdarzenia, zapisanego na kartach szwedzkiej historii, mianowicie krwawej łaźni sztokholmskiej. W 1520 roku z rozkazu żądnego szwedzkiego tronu Duńczyka, Chrystiana II, zamordowano tam blisko 100 osób.

freyja2

Swoją drogą, ród Freyów (a raczej Frejów), też na dobre zapisał się w skandynawskiej mitologii, choć w trochę innym charakterze. True story!

Kto da więcej?

 

Matylda

Dodaj komentarz