Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

Jak wygląda Halloween w Szwecji? Czy Szwedzi, którzy słyną na całym świecie z najlepszych i najmroczniejszych kryminałów, lubią przebierać się za zombie i straszyć ludzi na ulicach? Czy wycinają dynie i wstawiają w nią świeczkę? Czy dzwonią od drzwi do drzwi w poszukiwaniu słodyczy?

Halloween to po prostu Wigilia Wszystkich Świętych (All Hallows’ Evening), która obchodzona jest w wielu krajach na całym świecie 31 października. Choć większości osób to święto kojarzy się głównie z maskaradą i imprezami, to korzeni tego święta można doszukiwać się w kulturze celtyckiej. A dokładniej w celtyckim święcie na powitanie zimy.

Arena Globen jako halloweenowa dynia

Halloween w Szwecji: kiedy się obchodzi?

W Szwecji Dzień Wszystkich Świętych obchodzony był, tak jak w Polsce, 1 listopada. Zmieniło się to od 1772 roku. Wówczas dzień ten stał się świętem ruchomym, wypadającym w pierwszą niedzielę listopada. W 1953 roku zmieniono tę tradycję po raz kolejny. Dziś Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w pierwszą sobotę, która wypada między 31 października, a 6 listopada. Choć założenie jest podobne jak w Polsce – Szwedzi wspominają zmarłych i odwiedzają groby bliskich – to te zwyczaje nie są obchodzone na tak wielką skalę, niż w naszym kraju. 

Nowa i stara tradycja

Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji jest świętem ruchomym. Jednak Halloween świętowane jest po amerykańsku: 31 października. Również dynie i stroje wiedźm zostały zapożyczone ze Stanów Zjednoczonych w latach 90-tych. W 1990 roku Hard Rock Cafe i sklep z ubraniami karnawałowymi Butterricks, wyszli z inicjatywą i zorganizowaną akcją. Postanowili świętować je przez cały tydzień, co zapoczątkowało nową tradycję. Od tamtej pory sprzedaż zabawek i strojów zaczęła lawinowo rosnąć, by w 2009 roku osiągnąć obrót w wysokości około miliarda koron. Dzieci też zaadaptowały to święto. Na wzór amerykańskich rówieśników biegają od domu do domu, krzycząc “bus eller godis”. Zabawy organizowane są także w szkołach, szczególnie w piątek w trakcie Tygodnia Wszystkich Świętych. Dziś Halloween w Szwecji obchodzi się nie tylko na prywatnych przyjęciach, ale imprezy organizowane są w restauracjach, klubach czy nawet parkach rozrywki. W tym roku wielka impreza odbędzie się w Gröna Lund w Sztokholmie. 

Zajrzyj na nasz kanał na YouTube:

Halloween w Szwecji
Jakie są szwedzkie tradycje halloweenowe?

Trochę halloweenowych słówek

Wbrew pozorom to amerykańskie święto jest w Szwecji niezwykle popularne. Dziś na każdym kroku można spotkać dyniowe wystawy sklepowe i różne straszydła. Zatem… Bus eller godis (Cukierek albo psikus)?

en häxa – wiedźma

en sopkvast – miotła

en pumpa – dynia

ett spöke – duch

en vampyr – wampir

en kista – trumna

en kyrkogården begravningsplats – cmentarz

ett skelett – szkielet

en skalle – czaszka

en spindel – pająk

en djävul – diabeł

ett blod – krew

en mumie – mumia

en varulv – wilkołak

en fågelskrämma – strach na wróble

ett monster – potwór

 

3 myśli na temat “Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

Dodaj komentarz