Komunikacja miejska w Sztokholmie

Jeśli wybierasz się do stolicy Szwecji, warto dowiedzieć się jak wygląda komunikacja miejska w Sztokholmie. Jak poruszać się po mieście, ile kosztują bilety i co warto wiedzieć?

Sztokholm położony jest na 14 wyspach, które łączy ze sobą prawie 60 mostów. Od zachodniej strony miasto otoczone jest jeziorem Mälaren, od wschodniej brzeg poszarpały szkiery. Komunikacja miejska w Sztokholmie to bardzo ważna część życia miasta. Do wyboru jest wiele środków komunikacji – metro, tramwaje, autobusy, pociąg podmiejski, lokalne kolejki – ale warto też wiedzieć, że w niektóre miejsca można dotrzeć jedynie łodzią!

Komunikacja miejska, czyli czym można podróżować po Sztokholmie?

Sztokholm to duże miasto, więc i wybór jest spory. Najpopularniejszym środkiem transportu jest metro (Tunnelbana). Ma ponad 100 czynnych stacji, które rozłożone są na prawie 110 kilometrach torów. Podróżni mają do wyboru trzy linie: niebieską, czerwoną i zieloną. wszystkie stacje spotykają się na Dworcu Centralnym (T-Centralen). Sieć metra łączy najodleglejsze części Sztokholmu i jego przedmieścia z centrum miasta. Zajmuje 28 miejsce na świecie, pod względem długości dostępnych tras. Jest nazywana najdłuższą galerią sztuki na świecie i warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie przepięknych stacji.

Inną opcją kolejową jest Spårvagn, czyli tramwaj. Fantastyczną trasę widokową można zobaczyć jadąc linią nr 22 (Sickla-Solna). Z kolei Pendeltåg to szybka kolej podmiejska ma cztery linie i ponad 50 czynnych stacji, które łączą Sztokholm z przedmieściami, od Nynäshamn i Gnesty na południu, do Bålsta i Uppsali na północy. Ponadto w Sztokholmie kursują również autobusy. W całym obszarze miejskim jest około 450 linii autobusowych. Sieć autobusowa ściśle powiązana jest z torami Tunnelbany, zapewniając transport osiedli mieszkaniowych do stacji metra. Na koniec można też wybrać się łodzią (Pendelbåtar). W skład sieci komunikacji miejskiej wchodzą cztery linie: 80, 82, 85 i 89). Na zwykłym bilecie miejskim można, na przykład, popłynąć ze Slussen do Skansenu.

Pobierz mapkę sieci kolejkowej.

Jarek Staśkiewicz na naszym Facebooku podrzucił bardzo cenną poradę:

Jeśli chcemy wysiąść z autobusu to trzeba przed danym przystankiem (najlepiej kiedy tylko jego nazwa pojawi się na wyświetlaczu) przycisnąć guzik stop, bo z zasady przystanki są na żądanie (za to stojąc na przystanku nie trzeba machać ręką), a potem w niektórych autobusach po zatrzymaniu trzeba innym przyciskiem otworzyć sobie środkowe lub tylne drzwi (przednie służą tylko do wsiadania).

Ile kosztuje komunikacja miejska w Sztokholmie?

Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie Storstockholms Lokaltrafik. W tej chwili pojedynczy bilet normalny kosztuje 45 koron, czyli 18 złotych (ulgowy 31 koron). Jeśli przyjeżdżasz na weekend i chcesz dużo i intensywnie podróżować, bardziej będzie opłacać się kupić bilet okresowy (Periodbiljetter). Dostępne są opcje na 24 godziny (90 koron, czyli cena dwóch biletów jednorazowych), 72 godziny (270 koron), czy bilet 7-dniowy (335 koron). Aby móc kupić bilet okresowy, należy zakupić kartę SL (SL Access-kort), która kosztuje 20 koron.

Posłuchajcie kolejnej porady od Jarka Staśkiewicza:

7- dniowa karta SL działa siedem dni kalendarzowych, czyli np. od wtorku do poniedziałku, a nie od godz. 13 we wtorek (moment zasilenia) do 13 w kolejny wtorek; w ten sposób wracając z bagażami na T-centralen władowaliśmy się do autobusu z nieważnymi kartami ;( ale wtedy zadziałało ludzkie szwedzkie podejście 🙂 wchodźcie – machnął kierowca, kiedy już zawracaliśmy 🙂 Dziękujemy!

Jeśli wybierasz się do Sztokholmu na kilka dni, ale nie wiesz dokładnie ile przejazdów sobie zaplanować – nie kupuj pojedynczych biletów. Dzięki karcie SL możesz stworzyć tak zwaną reskassa.  Z karty robisz koszyczek, do którego wrzucasz jakąś sumę pieniędzy, na przykłąd 200 koron. Przy każdym wejściu do metra z koszyczka pobierana jest określona kwota za przejazd. Jeśli masz reskassę, Twój pojedynczy bilet będzie kosztować 32 korony (tyle, ile ulgowy bilet!)

Plastikowa karta SL jest wielokrotnego użytku. Można jej używać, aż… Się zniszczy. Moja obchodzi już piąte urodziny i… Wciąż działa. Wygląda też na to, że będzie działać jeszcze długo. Koszt: 20 koron. 

Strona SL jest też doskonałym miejscem na to, by sprawdzić swoje połączenie. Wpisujesz przystanek, przy którym się znajdujesz (lub wciskach Använd min plats i lokalizuje Cię GPS) i przystanek końcowy, a strona wyszukuje najdogodniejsze połączenie wraz z godzinami odjazdów.

Sztokholm: jak tu dotrzeć?

Port lotniczy Arlanda

Lotnisko Arlanda jest głównym sztokholmskim portem lotniczym i jednocześnie największym lotniskiem w Szwecji. Obsługuje połączenia międzynarodowe i międzykontynentalne. Jest też jednym z trzech hubów linii lotniczych Scandinavian Airlines. Leży w gminie Sigtuna, około 40 kilometrów na północ od Sztokholmu. Do miasta można stąd dotrzeć pociągiem Arlanda Express lub autobusami Flygbussarna.

Port lotniczy Skavsta

To małe lotnisko znajduje się w gminie Nyköping, około 100 km na południe od Sztokholmu. Obsługuje głównie tanie linie lotnicze. Do miasta można się stąd dostać autobusami firmy Flygbussarna.

Port lotniczy Bromma

To lotnisko niemalże w środku miasta. Obsługuje głównie połączenia lokalne (Malmö, Göteborg, Umeå, Ängelholm, Visby) czy też bliskie połączenia międzynarodowe, m.in. do Helsinek, czy Brukseli.

Stockholms centralstation

Sztokholmska stacja centralna to główny sztokholmski dworzec kolejowy. Dworzec położony jest w samym centrum miasta i jest to również ważny węzeł komunikacyjny transportu miejskiego (stacja T-Centralen dla metra i stacja pociągów podmiejskich). Jest tu 17 platform, z których odjeżdżają pociągi dalekobieżne w najdalsze rejony Szwecji, czy do sąsiadujących krajów (np. do Oslo).

Cityterminalen

Największy dworzec autobusowy mieści się dokładnie w tym samym miejscu, w którym jest T-Centralen, czy Stockholms centralstation. Stąd odjeżdżają autobusy w każdym kierunku, zarówno do miast szwedzkich, jak i wielu miast Europejskich (m.in. w Norwegii, Danii, Niemczech). Jest wiele firm, które oferują przejazdy autobusowe, są to np. Swedbuss, Nettbuss, czy FlixBus.

Samochodem po Sztokholmie?

Poruszanie się samochodem po Sztokholmie może być uciążliwe ze względu na korki. W godzinach szczytu drogi wjazdowe do miasta są mocno zakorkowane, szczególnie droga E4. Jeśli jednak zdecydujemy się poruszać po Sztokholmie samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy drogowe, a szczególnie na znaki dotyczące parkowania. Mandaty za niewłaściwe parkowanie wynoszą często 2000 SEK. Warto mieć na uwadze, że za wjazd do Sztokholmu samochodem należy zapłacić podatek (Trängselskatt). Nad drogą zawsze widnieją znaki, oznajmiające kierowcom kiedy przekraczają granicę płatnej strefy. W zależności od punktu, który kierowca przekracza, opłata wynosi 11, 15, 22 lub 30 koron.

Przydatne adresy internetowe:

Visit Stockholm:

www.visitstockholm.com

Oficjalna strona miasta Sztokholm:

www.stockholm.se

Najlepsze wydarzenia kulturowe:

www.welma.se

Sztokholm “za darmo”

www.gratisistockholm.nu

Kalendarz imprez:

www.vadhanderistockholm.se

Zbiór wszystkich wydarzeń w Sztokholmie:

www.ilovestockholm.se

 

Dodaj komentarz