Miejsca w Skåne poza utartym szlakiem. Część 1: gminy na litery B-H

Są takie miejsca w Skåne, o których mało kto w Polsce słyszał. Po tym wpisie przekonacie się, że Skåne to nie tylko Malmö!

Na początku tego artykułu-przewodnika zaznaczę, że wymienione tu miejsca w Skåne znajdują się nie tylko poza utartym szlakiem, ale również poza zgiełkiem miast. Wiele razy pisaliście komentarze i wiadomości, kiedy wrzucałam jakąś ciekawostkę czy zdjęcie, że “łeeeeeee, znowu Sztokholm”. Słusznie! Bo ile można ciągle o Sztokholmie, kiedy Pofikasz to cała Szwecja? Stworzyłam zatem projekt #NieTylkoSztokholm – tym samym:

?  Zejdziemy z utartych szlaków
? Nie wejdziemy, nawet na chwilę, do największych miast szwedzkich
?  Poznacie najmniejsze wsie i miasteczka, o których zapewne nigdy nie słyszeliście. Zdziwi Was, ile ciekawostek się tam skrywa

Co to za ciekawe miejsca w Skåne?

W Skåne znajdują się 33 gminy (kommuny). Szukając ciekawostek, historii i atrakcji miałam jeden cel: nie pominę ŻADNEJ z nich. Na pewno w każdej jest coś wartego zobaczenia i opowiedzenia. Jak zapowiedziałam, tak też się udało zrobić! Zapraszam na wycieczkę!

 

To pierwsza część wpisu “Miejsca w Skåne poza utartym szlakiem”.

 

Poznaj ciekawe miejsca na mapie Skåne

Bjuvs Kommun

Według alfabetu, a tak właśnie będziemy podróżować, pierwszą gminą, którą odwiedzimy, będzie Bjuvs kommun

? Vrams Gunnarstorps slott ?

W późnym średniowieczu „Gwnderstorppe”, jak to wówczas pisano, należało do arcybiskupstwa Lund. Niegdyś znajdowała się tu jedynie posiadłość należąca do arcybiskupa Birgera Gunnerse, zwana Vramsgård. Otrzymał ją od niego rycerz, Hans Skovgaard, który zlecił budowę zamku. Budowa rozpoczęła się w 1633 roku, a zakończyła się trzy lata później. W 1749 roku zamek odwiedził sam Karol Linneusz. Dziś zamek jest w prywatnych rękach, można tu zorganizować różnego rodzaju eventy. Warto zajrzeć do zamkowych ogrodów.

? Zaklinacze koni mieszkają w Gustavsborgs Gård! ?

Właściciele Gustavsborgs Gård w Bjuv prowadzą tu stadninę pod szyldem FEEL (Facilitated Equine Experiential Learning). To brzmi kosmicznie, ale dzięki warsztatom prowadzonym tą metodą, konie stają się naszymi (ludzi) terapeutami – pomagają lepiej zrozumieć siebie i swoje potrzeby.

⌛️ Norra Vrams Prästgård ⌛️

Norra Vrams Prästgård to doskonałe zachowana plebania, której historia sięga 1812 roku. Dziś znajduje się tu między innymi muzeum, kolekcjonuje pamiątki z regionu. Cenną kolekcją jest zbiór fotografii zebranych w formie wystawy “Arbete”. Przedstawia codzienność klasy robotniczej, w tym górników, mleczarzy czy cieśli. Na terenie Norra Vrams Prästgård znajduje się też antykwariat z ponad 4 tysiącami książek.

? Skånes kommunfåglar ?

Skånes Ornitologiska Förening, czyli Stowarzyszenie Ornitologiczne w Skanii, stworzyło listę kommunfåglar – ptaków gminnych. Każda ze skåńskich gmin (oraz sześć gmin ze Storgöteborg) ma swojego ptasiego reprezentanta. Idea za tym idąca jest bardzo szlachetna. Ma to zachęcić gminy do jakiejś formy odpowiedzialności za gatunek i podejmowania działań na rzecz ich ochrony. Gminnym ptakiem Bjuvs kommun jest pliszka górska. To samo Stowarzyszenie rekomenduje wizytę w aż trzech miejscach w gminie, w których można obserwować ptaki. Są to Brogårda våtmark, Bulls måse oraz Åvarpsområdet.

☎️ Muzeum Radia i Telekomunikacji ?

Radio- och teletekniska museet (Muzeum Radia i Telekomunikacji) w Ekeby to prywatna kolekcja ponad 500 obiektów, głównie odbiorników radiowych i telewizyjnych, telefonów, kamer filmowych i projektorów.

? Życie wokół węgla ?

W historii Billesholm działało aż 19 kopalni węgla kamiennego. Ostatnią z nich zamknięto w 1955 roku. Przemysł kopalniany był niezwykle ważny w rozwoju gminy i regionu, zapewne dlatego herb gminny (kommunens vapen) przedstawia płonącą górniczą flarę na łupku srebra. Wszystko to na czarnym tle. Czarny kolor symbolizuje na węgiel, srebrny kolor wydobycie srebra, a pochodnia od przemysłu kopalnianego. Herb w tym kształcie został przyjęty w 1955 roku.

 

*** 

 

Ciekawe miejsca w szwedzkiej Skanii

Bromölla kommun‎

?️ Najpiękniejsze kino w Szwecji ?️

W Bromölla znajduje się kino Filmpalatset Bromölla (dawniej nazywane Mosaiken), które w 2001 roku wygrało program telewizyjny Filmkrönikans pris dla najpiękniejszego i najlepszego kina w Szwecji.

? Największe jezioro w Skanii?

Ivösjön (częściowo położone w Kristianstads kommun) jest największym jeziorem w Skanii.

?️ Największa wyspa w Skanii ?️

Na największym jeziorze w Skanii można też znaleźć największą wyspę w Skanii – Ivö. Ma 12,89 metrów kwadratowych. Wyjątkową atrakcją na skalę światową są Ugnsmunnarna, czyli groty skalne po zachodniej stronie wyspy. Jaskinie zostały uformowane przez Bałtyckie Jezioro Lodowe i są niezwykle bogate w skamieniałości. W grotach można odnaleźć zęby rekinów czy belemnity, a nawet całą plejadę Brattingsborgspenningar, czyli różnych formacji kredowych (np. muszle płaskiego kształtu, które wyglądają jak małe monety z odbiciem… twarzy).

?Skånes kommunfåglar ?

Kamusznik zwyczajny jest “Bromöllas kommunfågel”, czyli gminnym ptakiem z Bromölli.

? Scanisaurus ?

Na jednym z głównych placów Bromölli, przy ulicy Storgatan, znajdziemy rzeźbę Scanisaurus. Przedstawia ona dwa jaszczury (dinozaury?) w fontannie. Autorem jest Gunnar Nylund. Jest to największa kamionkowa fontanna w Europie. Jednak to nie jest tak, że stanęły sobie dwa jaszczury na głównym placu, bez żadnego związku z historią regionu. Dlaczego? Czytaj dalej 🙂

? Fossiljakt ?

Bromölla słynie z tego, że można tu odnaleźć wiele skamielin. Poszukiwania (czy wręcz pościg za skamieniałościami) nazywana jest ”fossiljakt”. Największym znaleziskiem był Silvianthemum suecicum. W Åsen, na północ od Bromölla, znaleziono skamielinę najstarszego na świecie kwiatu (w całości!), który ma 85 milionów lat. Jak to było? Około 130 milionów lat temu, w okresie rozkwitu dinozaurów, wydarzyło się coś zupełnie nowego. Na roślinach po raz pierwszy pojawiły się kwiaty. Szwedzcy naukowcy odkryli, że odnaleziona skamielina w okolicy Bromölla była właśnie jedną z pierwszych roślin na świecie, które zakwitły! Wówczas miały zaledwie kilka milimetrów wielkości. Dziś znajduje się w zasobach Naturhistoriska riksmuseet w Sztokholmie.

?️ Kawał historii na jednym wzgórzu ?️

Aż 250 kamieni runicznych na jednym wzgórzu. Gudahagen w Näsum to cmentarz, pochodzący z późnej epoki żelaza. Ze względu na swój niezwykły charakter i wielkość jest jednym z najważniejszych prehistorycznych zabytków Skanii.

? Pomysł na fajną fotkę ?

Wybierzcie się na Banvallsleden, gdzie znajdziecie stary, kamienny tunel kolejowy – oczywiście jest nieczynny. Ciekawostką jest to, że nigdy pod nim nie przejechał żaden pociąg, bo budowa linii pomiędzy Sölvesborg, via Olofström do Älmhult okazała się droga i nieopłacalna. Cała trasa ma 29 kilometrów.

 

***

 

Burlövs kommun‎

? Największy młyn w Skåne ?

Kronetorps mölla jest najstarszym młynem wiatrowym, pochodzącym z 1841 roku. To wiatrak holenderski, zbudowany na trwałym fundamencie z ruchomą “górą”, dzięki której wiatrak można przesuwać zgodnie z kierunkiem wiatru. Młyn ma wysokość 27 metrów. W pierwszą niedzielę lipca przypada tzw. Dzień Młyna. Przybywają różni rzemieślnicy, aby pochwalić się swoimi wyrobami, są koncerty, spektakle i zabawa.

? Najstarsza szkoła średnia w Szwecji ?

Folkhögskolan Hvilan w Åkarp jest najstarszą szkołą średnią w Szwecji, która została założona w kwietniu 1868 roku. Szkoła jest wciąż otwarta, a dziś uczęszcza do niej około 500 uczniów.

?️ Gminne godło ?️

W godle komuny jest srebrny burak cukrowy. Symbolizuje on gospodarstwo rolne z hodowlą buraka cukrowego w Arlöv i jej znaczenie dla lokalnego wzrostu gospodarczego i dobrobytu mieszkańców.

? Skånes kommunfåglar ?

Szablodziób zwyczajny jest gminnym ptakiem Burlöv (Burlövs kommunfågel).

? Druga najmniejsza gmina w Szwecji ?

Burlövs kommun‎ to druga, pod względem powierzchni, najmniejsza gmina w Szwecji (zaraz po Sundbybergs kommun).

 

***

 

Båstads kommun

?️ Birgit Nilsson museum ?

Birgit Nilsson to postać niezwykle ważna dla Szwedów. Ta szwedzka śpiewaczka operowa, sopran dramatyczny, uważana jest za czołową wykonawczynię oper Wagnera w okresie powojennym, a także – generalnie – czołową postać ze świata muzycznego w Szwecji. Mimo odniesienia światowego sukcesu jej serce na zawsze pozostało w Svenstad na Bjärehalvön. W jej rodzinnym domu, w którym się wychowywała i uczyła śpiewu (wielokrotnie powtarzała, że nauczyła się śpiewać szybciej niż zaczęła chodzić) otwarto muzeum. Można tu obejrzeć jej kreacje sceniczne czy pamiątki rodzinne. Posłuchajcie wspomnianego “Wagnera” Birgit.

? Pomnik Birgit Nilsson ?

W Båstad znajduje się pomnik wspomnianej wyżej śpiewaczki operowej, Birgit Nilsson. Gmina zapłaciła artystom 800 tysięcy koron za dzieło, choć twórcy mówią że ilość włożonej pracy warta jest co najmniej 2 miliony koron. 

? Dla miłośników skałek ?

Miłośnicy skałek, zapraszam na pokład. Przed nami – Hovs Hallar, czyli wysokie i strome urwiska, sterczące skały wapienne i głębokie jaskinie. Hovs Hallar to miejsce, które pokochał Ingvar Bergman. To tu wykonano to słynne ujęcia z “Siódmej pieczęci”, które możecie obejrzeć w galerii poniżej. Na plaży nieopodal Hovs Hallar odbyła się słynna gra w szachy rycerza Antoniusa Blocka ze śmiercią. Przybrzeżne formacje skalne na półwyspie Bjäre wyglądają kosmicznie. To dowód a niszczycielską siłę morza – erozja była w stanie wykształcić te wysokie na półtora metra klify, rzeźbiąc wnętrza jaskiniami, w których można się zgubić.

❗️OBS! Miłośnicy Islandii i Wysp Owczych! Czasem, głównie w wietrzne i deszczowe dni, można tu zobaczyć… Maskonury!

I na koniec- ciekawostka językowa! “Hallar” to dawny odpowiednik słowa hällar (klippor). Podobno właśnie stąd wzięła się nazwa regionu Halland. Ale o tym już wkrótce!

? Focze safari w Szwecji ?

Na wyspie Hallands Väderö, leżącej w cieśninie Kattegatt,  żyje kolonia kilkuset fok. Ta wyspa, o powierzchni 3 kilometrów kwadratowych, od 1958 roku jest uznana w całości za rezerwat przyrody, a później także jako obszar Natura-2000.

? Chwila relaksu ?

Kallbadhuset w Båstad to miejsce warte odwiedzenia. Aby tam dotrzeć, trzeba przespacerować drewniany pomost o długości  60 metrów. Na miejscu można wskoczyć tam do sauny i podziwiać piękny widok na Kattegat. Prosto z sauny można też wskoczyć do wody, ochłodzić się w morzu. Można też skorzystać z kąpieli w basenie na świeżym powietrzu. W pobliżu plaży znajdziesz mnóstwo barów, restauracji, a także marina z pięknymi łódkami.

? Skånes kommunfåglar ?

Nurnik zwyczajny jest gminnym ptakiem z Båstad (Båstads kommunfågel).

 

***

 

Eslövs kommun‎

? Gmina pełna zamków ?

Na terenie gminy znaleźć możemy dziewięć zamków wartych odwiedzenia. Są to Ellinge slott, Hjularöds slott, Kastberga slott, Löberöds slott, Rönneholms slott, Skarhults slott, Trollenäs slott, Viderups slott, Örtofta slott. 

? Zamkni z Eslövs kommun‎ grają w filmach ⚔️

Hjularöds slott wystąpił na srebrnym ekranie w debiucie reżyserskim Edvarda Perssonsa (w którym również zagrał). “Studenterna på Tröstehult” z 1924 roku został częściowo nakręcony w Hjularöd. Zamek wcielił się w rolę fikcyjnego zamku Tröstehult.

? Duch z zamku Trollenäs ?

Według dawnych legend jednym z przodków rodziny Trolle, właścicieli zamku, był Gunnar Gröpe (gröp = okrutny), który żył około X wieku. Gröpe toczył długą walkę z trollem o imieniu Skratte, który uprzykrzał wszystkim życie. W końcu udało mu się… Odciąć mu łeb. Na pamiątkę tego wydarzenia umieścił w rodowym herbie bezgłowego trolla. Od tej pory troll miał powracać do zamku jako zjawa. Żeby jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, kolejna legenda dotyczy samego Gröpe. Mówiono, że kiedy przychodziła pełnia księżyca, ten zmieniał się w wilkołaka i siał spustoszenie. Dziś Gröpe również powraca w mury zamku jako duch. Najczęściej przybiera postać wielkiego, czarnego psa z błyszczącymi oczami, który chętnie przegryza gardło odwiedzających zamek, w szczególności tych śmiałków, którzy zawitają tam nocą. Najczęściej można spotkać go w piwnicach.  Ciekawostką jest również to, że legend o tym, jak troll stracił głowę i pojawił się na herbie jest całkiem sporo!

⛏️ Historia wyryta w kamieniach ⛏️

Jeśli ktoś szuka takiego Miejsca w Skåne, w którym znajdzie mnóstwo historycznych miejsc – to będzie coś odpowiedniego! W samej gminie znaleźć można aż 16 kamieni runicznych. Najważniejsze znajdziecie na specjalnej mapie.

? Kamienie nieco od innej strony ?

Stenberget to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w Eslöv. “Kamienna góra” zbudowana została  w 1887 roku przez dyrektora pobliskiego browaru, Christiana E Nilssona, którego nazywano także „Eslövskungen” (królem Eslöv). Christian E. Nilsson zlecił budowę Stenberget z tych kamieni, które pozostały po budowie jego willi na terenie swojego ogrodu. Jako pierwowzór do wykonania Kamiennej Góry posłużyła… Ilustracja wieży Babel w biblii. Stenberget wystąpiła w filmie “Ingenjör Andrées luftfärd”, w którym wystąpił jeden z najbardziej wybitnych szwedzkich aktorów – Max von Sydow.

? Ciekawe miejsca w Skåne dla piwoszy ?

Lubicie piwko kraftowe? Polubicie lokalny browar – Remmarlöv Gårdsbryggeri. W ofercie wiele gatunków, również piwa sezonowe. Ciekawostką jest to, że do produkcji piwa wykorzystywana jest woda z ich własnej studni!

? Skånes kommunfåglar ?

Skowronek zwyczajny jest gminnym ptakiem z Eslövs kommun.

 

***

 

Helsingborgs kommun‎

? Plaża i ptaki ?️

Utvälinge to najdalej wysunięte na północ miejsce w gminie, a warte jest uwagi ze względu na fantastyczną plażę, a także miejsce do obserwacji ptaków. Na wyspę Sandön prowadzi 30 metrowy pomost. Sandön jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody. W deszczowe wrześniowe poranki, kiedy na plażę nie przychodzą już plażowicze, można tam spotkać… wylegujące się foki.

? U źródła ?

Miało nie być o dużych miastach, ale kiedyś Ramlösa nie była częścią Helsingborgs stad, a poza tym są pewne miejsca, których w artykule “Ciekawe miejsca w Skåne” zabraknąć nie może! Ramlösa, dziś jedna z dzielnic Helsingborga, słynie głównie ze znanej Wam na pewno butelkowanej wody mineralnej. Pierwszy odwiert zrobiono w 1701 roku, a od czerwca 1707 roku znajduje się tu  uzdrowisko. Pod koniec lat 90. XIX wieku znaleziono nowe, bogatsze w minerały źródło alkaliczne, które stało się początkiem wody butelkowanej firmy Ramlösa. Dzisiaj – Ramlösa Brunnspark – uzdrowisko otoczone jest przez 15 hektarów pięknego parku z licznymi drewnianymi domkami w starym stylu, fontannami i uroczymi alejkami. 

?️ Zawsze gotowi! ⚔️

Beredskapsmuseet, czyli muzeum gotowości na wypadek zagrożenia, to JEDYNE (to chyba nie dziwi) takie muzeum w Szwecji, a może i na świecie? Muzeum znajduje się w podziemnym obiekcie obronnym z czasów II wojny światowej. To będzie najwspanialsza przygoda dla miłośników broni, zbrojeń i wszelkiego rodzaju militariów. Marzysz o tym, by wejść do czołgu lub bunkra? Wpadnij do Djuramossa, gdzie znajduje się muzeum.

? Kulla Gunnarstorps slott ?️

Piękny zamek, choć otwarte dla zwiedzających są jedynie ogrody. Znalazł się w tym zestawieniu z innego powodu. Jeśli porównać ochronę danych osobowych w Polsce i Szwecji to w odpowiednikiem dla Polski będzie słowo “paranoja”, a dla Szwecji “ale o co ci chodzi”. Aby zastrzec swoje prywatne dane, takie jak adres, wiek, numer telefonu czy nazwa firmy, w której jesteśmy zatrudnieni (dane są ogólnodostępne na wielu stronach) trzeba mieć do tego powód i trzeba składać specjalne wnioski. Dlatego na stronie hitta nie znajdziemy adresu Zlatana. Czasem jednak hrabiostwo nie dba o to i stąd możemy poczytać o mieszkańcach zamku Kulla Gunnarstorps.

? Chatka silnego Tufve w Ödåkra ?

Tufve Jönsson, znany jako Starke Tufve, był właścicielem i gospodarzem farmy Duvestubbe w pierwszej połowie XVIII wieku. Już za swojego życia stał się znany ze swej zdumiewającej siły i chęci niesienia wszystkim pomocy. Aby podtrzymać tę historię wciąż żywą dom, w którym mieszkał wraz z żoną, został odrestaurowany, a w środku otwarto maleńkie muzeum. Można zobaczyć w nim wygląd domostwa z tamtych lat, jak również dwie rzeźby – Starke Tufve i jego żony Sissy.

? Skånes kommunfåglar ?

Grubodziób zwyczajny jest gminnym ptakiem z Helsingborgs kommun.

 

***

 

Hässleholms kommun‎

?️ Największa w Skåne ?️

Gmina Hässleholm, ze swoją powierzchnią 1 269 km2, jest największą gminą w Skåne. 

? Dom na drzewie ?

W Trädhusets café możesz wypić kawę i zjeść ciastko w “największym domku na drzewie na Północy”. Tak właśnie określają to miejsce właściciele Trädhuset w miejscowości Hovdala. Od 2006 roku przestrzeń ta jest wykorzystywana jako miejsce na konferencje, wystawy i różne imprezy w koronach drzew. Trädhuset stoi na leśnym zboczu, nieopodal zamku Hovdala slott.

? Noc w dziczy ?

Jednym z najfajniejszych przeżyć, związanych z wędrówkami po Szwecji, jest możliwość spędzenia nocy na łonie natury. W Hovdala można spędzić noc w małym, drewnianym domku, obitym brzozowymi gałązkami z takim widokiem, że o poranku zgubicie kapcie. Miejsce to zyskało ciekawą nazwę – “Mellan skymning och gryning” (“Od zmierzchu do świtu”). W zależności od domku zapłacicie za noc 200-300 kr. Jedną z nich widzicie na zdjęciu.

? Polskie miasto partnerskie ?

Miastem partnerskim Hässleholm jest Miasto Darłowo.

? Gigadrzewo ?

Jättefuran w Björstorp to olbrzymia sosna, warta zobaczenia z dwóch powodów. Z powodu jej wieku (ma ponad 250 lat) oraz wysokości (ma ponad 25 metrów). Z dużym prawdopodobieństwem jest to najwyższe drzewo w południowej Szwecji. Trudno też tego olbrzyma przytulić, bo obwód sosny (gdzieś na wysokości klatki piersiowej dorosłego człowieka) ma aż 350 cm.

? Skånes kommunfåglar ?

Gągoł jest ptasim symbolem gminy Hässleholm (Hässleholms kommunfågel).

Dziura

Sami mieszkańcy Hässleholm kommun swoją gminę pieszczotliwie nazywają Hässlehåla. Håla = dziura. Ciekawe miejsca w Skåne? 

 

***

 

Höganäs kommun‎

⚔️ Niepodległe państwo Ladonia ⚔️

Na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg znajduje się nietypowa atrakcja turystyczna – Ladonien, która 2 czerwca 1996 roku ogłosiła… Niepodległość. Ladonia ma własną flagę i dwa hymny narodowe. Kraj ma również własną walutę, zwaną örtug. Głównym językiem jest łacina, ale akceptowanych jest również kilka innych języków. Ladonia wydaje własne znaczki. Obywatelstwo w Ladonii jest bezpłatne. Jeśli jednak chcesz zostać szlachcicem, wówczas należy zapłacić 30 dolarów. W tej chwili Ladonia ma 22,858 obywateli. Ma swoją królową – Carolyn (Królową Karolinę), premiera (Frans Brood), sekretarza stanu, którym jest sam twórca Ladonii – Lars Vilks, a także posiada 250 ministrów i 1095 szlachciców. W 2003 roku Ladonia wypowiedziała wojnę Szwecji, USA i… San Marino. Jednak w Ladonii nie znajdziecie stałych mieszkańców. Turystów do Ladonii najbardziej przyciągają dwie instalacje artystyczne, wzniesione przez konceptualistę Larsa Vilksa – Nimis i Arx. 

Konsekwencje?

Władze wielokrotnie wzywały Vilksa do usunięcia instalacji, jednak na próżno. Dopiero w 2016 roku udało się pociągnąć go do odpowiedzialności (instalacje powstały na terenie rezerwatu przyrody!). 24 listopada zapaliła się Vindarnas torn, stanowiąca około 25 całego dzieła. Vilks rozpoczął prace nad zabezpieczeniem dzieła sztuki i jego odbudowę, jednak to poskutkowało oskarżeniem przez Länsstyrelsen i Skåne za naruszenie ochrony tego obszaru. Sąd skazał go na grzywnę.

Lars Vilks nie przewidział wszystkich konsekwencji zabawy w mikronację. Przez to, że w sieci znajdziecie stronę internetową po angielsku, gdzie opisują historię pseudo państwa, członków rządu, królową czy też wspominają o lokalnej gazecie – Ladonia Herald – sporo osób z tak zwanego “trzeciego świata: uwierzyło w istnienie uznanego, niepodległego państwa. Do roku 2002 aż trzy tysiące Pakistańczyków złożyło wnioski o azyl.

Lars Vilks znany jest również z innych, kontrowersyjnych działań. Jednym z nich jest tworzenie karykatur, których głównym bohaterem jest Mahomet. Wielokrotnie już grożono mu śmiercią. 

? Cudowny Kullaberg ?

O rezerwacie przyrody Kullaberg można napisać ogromny artykuł, z tego powodu bardzo trudno jest ograniczyć się do krótkiej wzmianki o tym pięknym i nietypowym – jak na krajobraz Skåne – miejscu. Gdziekolwiek nie będziesz w północno zachodniej części Skåne prawdopodobnie zobaczysz kontury Kullaberg majaczące na horyzoncie. Wysokie klify, stromo opadające ku morzu to miejsce przede wszystkim znane z powodu niesamowitych jaskiń. Wzdłuż linii brzegu jest ich tu ponad dwadzieścia. Najbardziej popularną formą ich zwiedzania jest wycieczka łodzią. Aby zwiedzać je z brzegu trzeba mieć już umiejętności wspinaczki skałkowej.

⛯ Latarnia morska z widokiem ⛯

Kullens fyr to najwyżej położona latarnia morska w Szwecji. Sama budowla ma 15 metrów wysokości, ale przez to, że stoi na klifie, wznosi się prawie 80 metrów nad poziomem morza. Roztacza się stąd fantastyczny widok! To miejsce słynie z dość silnych prądów morskich. Mówi się, że rozbiło się tu ponad 200 statków, z czego spora część wciąż spoczywa na dnie morskim. Dodatkowo Kullens fyr to najlepsze miejsce w Szwecji… Do obserwacji morświnów!

? Coś dla miłośników wina ?

Wino kojarzy Wam się z rozpaloną słońcem Hiszpanią? Morski klimat na półwyspie z Kullaberg ma ogromny wpływ na temperaturę, ilość słonecznych godzin i opadów. Długie, letnie wieczory i chłodne jesienne dni tuż przed zbiorami winogron powodują, że mają one niesamowicie aromatyczny smak. W Kullabergs Vingård możecie wybrać się na vinprovning. Podczas odwiedzin przespacerujecie się po winiarni, posłuchacie o historii przemysłu winiarskiego w Szwecji, a także o tym jak wygląda proces powstawania wina. 

? Rowerem lub pieszo do Kullaberg ?‍♀️

Möllebanan była 10-kilometrową linią kolejową, która rozciągała się między Höganäs i Mölle. Dziś jest to piękna trasa widokowa, którą można przemierzyć rowerem lub pieszo i napawać się pocztówkowymi widokami. Ciekawostką jest to, że przez wiele lat popularny był mit, jakoby Mölle było połączone bezpośrednią trasą kolejową do… Berlina. Nie ma na to żadnych dowodów! Möllebanan jest częścią dłuższego, 70-kilometrowego Kullaleden

? Uratowani z Holocaustu ✡️

W porcie w Höganäs stoi rzeźba Open hand, autorstwa Kerstin Ahlgren. Upamiętnia ona wydarzenia z drugiej wojny światowej, kiedy dzięki pomocy szwedzkiej i duńskiej marynarki wojennej udało się uratować z holocaustu grupę Żydów, którzy osiedlili się później w Höganäs. Rzeźba została wykonana w 60-tą rocznicę tych wydarzeń.

? Skånes kommunfåglar ?

Sokół wędrowny jest gminnym ptakiem (Höganäs kommunfågel). 

? Jeden z najstarszych dworów w Skåne ?

Krapperups slott to jeden z najstarszych i najważniejszych historycznie dworów w Skanii z XIV wieku. Obecnie cała posiadłość należy do Gyllenstiernska Krapperupsstiftelsen i przez nich właśnie jest zarządzana. Zamek słynie… z pięknych murów, które widzicie na grafice. Zamek otoczony jest pięknym parkiem, który jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

?️ Najgorętszy kurort wakacyjny minionego wieku ⛱️

Arlid, niegdyś wioska rybacka, urosła do rangi najgorętszego kurortu wakacyjnego, który przyciągał gwiazdy i członków rodziny królewskiej. Najważniejszym punktem na mapie Arlid był hotel Mor Cilla, który odwiedził między innymi król Oskar II (w sierpniu 1894 roku). Tuż obok dawnego hotelu Mor Cilla znajdziemy Hotel Arild, wybudowany w 1892 roku, który dziś nosi nazwę Rusthållargården. Tutaj duch dawnego Arlid wciąż jest tu żywy!

? Jedyne muzeum cyrku w Szwecji ?

Sveriges Cirkusmuseum to jedyne takie miejsce na szwedzkiej mapie. W muzeum znajdują się rekwizyty należące do akrobatów, tancerzy liniowych, klaunów, czarodziejów i wiele innych. 

⚓ Port w Viken ?️

Miłośnicy morza, wilki morskie! Zajrzyjcie do urokliwego portu, Vikens hamn. Jest tu marina, sauna z wielkim oknami i pięknym widokiem (Vikens Bastubadare), knajpki, sklepiki, galerie i muzeum morskie. Uroku i morskiego charakteru dodaje piękna rzeźba w porcie – Jonas fiskefänge – autorstwa Arona Sanberga. Jednym z symboli portu jest młyn, Sophiamöllan Viken, który pochodzi z 1838 roku. 

 

***

 

Hörby kommun‎

?‍♂️ Taniec na linie ?‍♂️

Gdyby nie pomoc Gunilli Björklund z miejskiej biblioteki w Hörby to zapewne nie połączyłabym tych dwóch elementów. Kiedyś nasz dobry przyjaciel, scenarzysta i reżyser, Albert Herranz pochwalił się, że zrobił film dokumentalny o dwóch niesamowitych szwedzkich braciach. Nazywali się Folke i Åke Rosvall, ale sławę zdobyli pod pseudonimem Giraldos. Nazywali się także Ludźmi Niagary (Niagaramännen), mimo że nigdy nie postawili stopy w Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o tym, że przeszli na linie nad wodospadem Niagara. To drobne marketingowe kłamstewko nie może im jednak odebrać nadludzkich umiejętności. To, co potrafili wyczyniać na linie wysoko zawieszonej nad ziemią zadziwia współczesnych cyrkowców. Chodzili po linie w drewniakach, z zamkniętymi oczami, jeździli po linie rowerem, chodzili na szczudłach, czy odpalali fajerwerki. 

Cały dokument Alberta możecie obejrzeć tutaj: https://vimeo.com/388458608

? Najstarszy budynek w Hörby ?

Najstarszym budynkiem w gminie jest Kvarnen, dawny młyn, który uruchomiono w 1861 roku. Dziś mieści się tu restauracja i z zewnątrz ciężko w ogóle wpaść na jego dawne przeznaczenie, gdyż nie ma już najbardziej charakterystycznej części – wiatraka. 

?️ ZEN ?️

Buddyjska świątynia w Szwecji? A jakże! Małe Chiny, zwane Yangtorp, znajdziecie obok Hörby. Wybudował ją Marcus Bongart, aby uczyć tam chińskiej sztuki ćwiczeń zdrowotnych ze starożytnych Chin, zwanych qigong. Qigong oznacza to mniej więcej “perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”.

? Kurs wiedźmiarstwa i magii ?‍♀️

Chcesz zostać wiedźmą?  W Hörby możecie wybrać się na różnego rodzaju kursy wiedźmowania, m.in. Nybörjarkurs i Häxeri (kurs dla początkujących) czy też Kurs i Häxeri och självkännedom (kurs magii i samoświadomości). A wszystko to w Häxans hus.

? Straszno-ciekawe muzeum ?

Zaryzykuje stwierdzenie, że to jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Szwecji. Arnolds Kannibalmuseum, czyli Muzeum Kanibalizmu Arnolda znajduje się kilka kilometrów od Önneköp, oraz 19 kilometrów od Hörby. Muzeum to kolekcja uzbierana podczas podróży po całym świecie przez właściciela i założyciela, Arnolda Wernerssona. Mnóstwo tam osobliwości: od przerażających czaszek, masek i szczęk, po zatrute strzały, czy szamański asortyment. Wszystko okraszone niezwykle ciekawymi opowieściami Arnolda. 

 Polsko-szwedzkie partnerstwo

Miastem partnerskim Hörby są Pyrzyce. 

? Skånes kommunfåglar ?

Dzięcioł zielony jest gminnym ptakiem z Hörby.

? Gmina pełna rezerwatów przyrody ?

W Hörby znajdziemy aż dziewięć rezerwatów przyrody. W jednym z nich, w Fulltofta, można wybrać się na spacer w koronach drzew. Dosłownie. W rezerwacie znajduje się 50-metrowa, drewniana kładka, która miejscami zmienia się w drewniany most zawieszony siedem metrów nad ziemią. Fulltofta trädpromenad została zbudowana w 2012 roku, a projekt zrealizowano w ogromnej mierze… Dzięki środkom unijnym! Punkt obowiązkowy w Hörby!

? Wiejski sklepik, który wygląda tak jak sto lat temu ?️

Önneköps lanthandelsmuseum to wrota czasu, przez które możemy przejść wprost do sklepiku z początku XX wieku. Sklep pod tą nazwą został otwarty w 1895 roku, a w latach 40 XX wieku przeniesiono go do dzisiejszej lokalizacji. Był prowadzony nieprzerwanie do roku 1983, kiedy właścicielka złamała nogę i niezwłocznie sklep zamknęła. Dziś można przejść przez próg i zobaczyć wszystko niemal w niezmienionym kształcie – półki pełne są produktów minionej już epoki, na ścianach wiszą plakaty, a dodatkowym atutem muzeum są stare gazety i fotografie, ukazujące życie na szwedzkiej wsi.

 

***

 

Myślisz, że są takie miejsca w Skanii, których nie znasz? Höörs!

Höörs kommun‎

? Gmina pełna zieleni ?

W gminie Höörs znajduje się aż dwanaście rezerwatów przyrody! A są to: Allarps bjär, Ekastiga, Dagstorp, Frostavallen-Ullstorp, Klintaskogen, Lillö, Munkarps fälad, Munkarps jär, Rövarekulan, Södra Hultarp, Tegeldammarna/Lergravarna, Västra Bosjöklosterhalvön

?️ Gmina młynarzy ?️

W herbie Höörs możemy znaleźć kamień młyński, ponieważ miejsce było znane z wytwarzania takich, oraz trzy płomienie, jako nawiązanie do nazwy gminy. Nazwa pochodzi od staroduńskiego słowa hørg, które oznaczało miejsce kultu, miejsce święte, miejsce ofiarne. Ale to nie jedyne wspomnienie po dawnych czasach. Na rynku w Höör można zobaczyć pomnik-instalację, przedstawiającą kilka kamieni młyńskich. 

? 900-letnia historia w sercu Skåne ?

Bosjökloster slott położony jest nad uroczym jeziorem Ringsjön, pięć kilometrów od Höör. Pierwotnie był to klasztor, założony w 1080 roku przez Zakon Benedyktynów. Najstarszy zachowany dokument, w którym wspomina się o opactwie Bosjö, został napisany przez papieża Lucjusza III w 1181 roku. Opactwo zostało przekształcone w XVI wieku w zamek, a do dziś zachowały się jedynie fragmenty pierwotnej budowli.

 ☕ Kawa z klimatem ☕

Berggrenska gården w Höör to posiadłość z 1816 roku, wybudowana przez Andersa Berggrena. Dziś warto odwiedzić ten mały dworek, bo znajduje się tu restauracja i kawiarnia, gdzie latem można usiąść w ogródku i miło spędzić czas.

? Zwierzęta, natura i przygoda – miejsce obowiązkowe dla dzieci ?

Skånes Djurpark położony jest w sercu Skåne, kilka kilometrów na północ od Höör. Park jest domem dla około 70 różnych gatunków zwierząt nordyckich, od niedźwiedzi i wilków po łosie, foki i lisy. Od samego początku park żył według żelaznej zasady: „żadnych zwierząt w klatkach”. Zwierzęta żyją swobodnie w dużych zagrodach, w których jak najbardziej to możliwe próbowano odtworzyć ich świat w dzikiej naturze. Według najmłodszych gości parku najfajniejszym jego elementem jest Fåret Shaun Land, czyli zagroda Baranka Shauna. Jest tu też park linowy i aquapark.

? Skånes kommunfåglar ?

Dzięciołek (szw. mindre hackspett) jest gminnym ptaszkiem Höörs (Höörs kommunfågel).

 

***

Na koniec polecam tekst o Tajemnicach Blekinge

 

Jedna myśl na temat “Miejsca w Skåne poza utartym szlakiem. Część 1: gminy na litery B-H

Dodaj komentarz