Szwedzcy Moderaci

(Nowi) Moderaci – druga siła w Parlamecie

W październiku tego roku Moderaci wyciągnęli ciężkie, przedwyborcze działa. Ze stanowiska przewodniczącego partii usunięto Annę Kinberg Batrę. Jej miejsce zajął znacznie bardziej charyzmatyczny i doświadczony Ulf Kristersson. Czy poprowadzi on partię do zwycięstwa?

nya-moderaterna-logga

Moderaci (M), czyli Umiarkowana Partia Koalicyjna (szw. Moderata Samlingspartiet, w skrócie Moderaterna) jest największą i najważniejszą partią Sojuszu (szw. Alliansen, dawniej Allians för Sverige), czyli centroprawicowej koalicji czterech partii politycznych – wraz z Liberałami, Partią Centralną i Chrześcijańskimi Demokratami. Od dekad jest to także najważniejsza partia w szwedzkim Parlamencie, tuż obok Socjaldemokratów.

Zrzut ekranu 2017-11-06 o 17.41.34

Do najważniejszych punktów programu wyborczego należą przede wszystkim obszar rynku pracy, bezpieczeństwa, gospodarki i integracji.

Gospodarka

Moderaci widzą trzy główne zadania, które pomogą wzmocnić szwedzką gospodarkę. Przepaść na rynku pracy między urodzonymi w Szwecji, a urodzonymi zagranicą to około 100 000 osób. Chcą się jej pozbyć, a celem na najbliższą kadencję jest zmiejszenie jej o połowę. Rynek pracy musi się wzmocnić, więcej przedsiębiorstw musi rosnąć i być w stanie zatrudniać nowych ludzi. Chcą także stworzyć około 500 000 nowych stanowisk pracy. W programie podkreślają, że szwedzka ekonomia musi się zbroić, by przetrwać kolejny kryzys. Ponad to część PKB, która jest przeznaczana na zasiłki, musi sukcesywnie się zmiejszać po to, by umożliwić rozwój innych dziedzin, m.in. inwestycje w rynek pracy, czy bezpieczeństwo. Moderaci chcą też wprowadzenia obniżonego podatku dla osób pracujących, ze specjalnym wsparciem dla niższych dochodów, a także zamierzają wprowadzić specjalny pułap dotacji, aby zawsze bardziej opłacało się pracować, niż żyć z zasiłku. Zmieni się też sytuacja nowoprzybyłych do Szwecji – jeśli nie wejdą na rynek pracy, nie dostaną automatycznego dostępu do wszystkich rodzajów zasiłków.

Bezpieczeństwo i obrona

Moderaci podkreślili w swoim programie, że Szwecja zmaga się z poważnymi problemami, związanymi z przestępczością – co trzecia kobieta boi się przebywać na zewnątrz w miejscu swojego zamieszkania po zmroku. Dlatego wśród wyborczych obietnic są konkrety: wzrost liczby policjantów do takiej ilości, jakiej szeregi zasilają inne kraje Unii. W Szwecji zatrudnionych jest w tej chwili około 20 tysięcy policjantów, a ich liczba z roku na rok spada. Do roku 2025 do służby ma dołączyć minimum 10 tysięcy nowych mundurowych, a policyjne pensje muszą wzrosnąć o minimum 3 tysiące koron miesięcznie.

policjanci
Stan zatrudnienia. Mundurowi oraz pracownicy cywilni.

Zostaną także zaostrzone kary, m.in. za włamania, napady, przestępstwa seksualne, czy ataki na “blåljuspersonal”, czyli na wszystkie służby korzystające z niebieskich lamp ostrzegawczych (policja, karetka pogotowia).

Zmiany zajdą też w szwedzkiej armii. Zostaną zwiększone wydatki dla Sił Zbrojnych. Moderaci zamierzają przeznaczyć 2% PKB na obronność w ciągu 10 lat, co będzie podwojeniem w porównaniu z dzisiejszymi wydatkami. Ponad to Moderaci chcieliby rozpocząć proces włączania Szwecji w szeregi NATO – wg. partii członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim jest jedyną współpracą wojskową, która poważnie wzmocni bezpieczeństwo Szwecji.

Integracja

“W ramach integracji musimy znacznie wyraźniej domagać się tych, którzy przybyli do Szwecji, aby tu budowali swoje nowe życie. Dotyczy to w szczególności nauki języka szwedzkiego, co uczyni ich go zdolnym do pracy i jednocześnie samowystarczalnym. Dziś tylko połowa nowo przybyłych ma pracę po dziewięciu latach spędzonych w Szwecji. Wraz z długoterminową polityką zrównoważonej migracji musimy zrobić więcej, aby zachęcić ludzi do pracy i zintegrować się ze szwedzkim społeczeństwem”. Moderaci chcą wprowadzić wspomniane już wcześniej ograniczenia w dostępnie do zasiłków, tak, aby bardziej opłacało się pracować, niż korzystać z opieki socjalnej.

Ponad to Moderaci zobowiązują się między innymi do tego, że:

  • Do 2020 roku wybudowanych zostanie 20 tysięcy nowych studenckich osiedli mieszkaniowych
  • Poprawione zostanie bezpieczeństwo energetyczne Szwecji, a ważną częścią dostaw energii będzie energia jądrowa. Moderaci zamierzają też kontynuować rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz hydroenergetyki
  • Wprowadzą ogólnopaństwowy zakaz żebrania
  • Do 2025 roku kolejki w szwedzkiej służbie zdrowia zostaną zmniejszone o połowę. Następnie zostaną zredukowane do minimum. Moderaci chcą przeznaczyć na to 3 miliardy koron rocznie

Wygląda na to, że również polityka zagraniczna stanie się polityką “silnej ręki”. Ulf Kristersson został zapytany przez dziennikarza SVT o to, czy czuje się bezpiecznie, mając Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta Stanów Zjdenoczonych. Kristersson odparł, że nie, “ponieważ reprezentuje on wartości dalekie od tych, jakie ja wyznaję”.

Zrzut ekranu 2017-11-09 o 12.27.50

Seria „Szwecja Wybiera” to comiesięczne publikacje na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych. Każdego 9-ego dnia miesiąca będziemy umieszczać teksty, które pomogą rozeznać się nierozeznanym w sytuacji politycznej w Szwecji. Programy, sondaże, sylwetki i dużo, dużo więcej! Seria zakończy się również 9-dnia miesiąca: 9 września 2018 roku, w dzień Riksdagsvalet!

 

Z serii:
Szwedzka scena polityczna
Socjaldemokraci, czyli partia przyszłości
Szwedzcy demokraci – bezpieczeństwo i tradycja
Kto na pewno nie wygra wyborów w Szwecji?

2 myśli na temat “(Nowi) Moderaci – druga siła w Parlamecie

Dodaj komentarz