Moje szwedzkie TOP 10

Idąc z nurtem wszelkich wyzwań internetowych, chciałabym zaprezentować moje szwedzkie TOP 10. Mnie zainspirowała do tego Emiliana Konopka z Utulę Thule, a ją z kolei Martyna Zastrożna z W międzyczasie na Islandii.

Tekst powstał we współpracy z Poster Store.

Szwedzkie TOP 10 to będzie to subiektywny przegląd wszystkiego co NAJ w Szwecji. Podobny już jest na blogu – 0 49 powodach, dla których warto odwiedzić Szwecję.

Szwedzkie TOP 10 – 1. ulubione miejsce

Problematyczna kategoria, ponieważ wspaniałych miejsc w Szwecji jest naprawdę wiele, dlatego trudno jest wybrać tylko jedno. Jednak po namyśle mój wybór padł na Park Narodowy Abisko. Nie dość, że znajduje się w najpiękniejszym obszarze (daleka północ Szwecji) to uroda tego miejsca zapiera dech w piersiach.

Abisko. Tu rozpoczyna się Królewski Szlak – Kungsleden.

2. Ulubione miasto

Przecież nie mogłoby być inaczej! Sztokholm jest jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Położony na 14 wyspach, połączonych prawie 60 mostami jest zielony, idylliczny i malowniczy. Dziś mieszka tu ponad półtora miliona mieszkańców, a liczba ta rośnie do ponad dwóch milionów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały obszar metropolitalny. Sztokholm jest miastem rozległym przez swoje położenie nad wielkim rozlewiskiem jeziora Mälaren. Trzecie, pod względem wielkości jezioro w Szwecji, w tym miejscu łączy się z Bałtykiem. Mimo swej rozległości, jest doskonale skomunikowany. Najodleglejsze części miasta i przedmieść łączy ze sobą metro (Tunnelbana. nazywana najdłuższą galerią sztuki na świecie), kolej podmiejska (pendeltåg), autobusy, tramwaje i pomniejsze linie kolejowe (np. wąskotorowa Roslagsbanan). W system komunikacji miejskiej włączonych jest również kilka linii łodzi (Pendelbåtar), z których można korzystać na zwykłym bilecie miejskim, obserwując Sztokholm z poziomu wody. Na dodatek czyste powietrze, czysta woda i ogrom rzeczy do robienia w każdą porę roku.

… i właśnie takie plakaty można znaleźć w Poster Store.

Dlatego od razu chciałam je mieć…

Pisałam już kiedyś o tym, że można mieć na ścianach plakaty, które wyglądają jak obrazy. Kiedy zostałam zaproszona przez Poster Store do współpracy wybrałam inne plakaty, które bardziej pasowały do mojego salonu. Jednak wciąż bardzo ciepło myślałam o plakatach-mapach. Zatem tym razem wybrałam  na plakat moje ulubione miasto – Sztokholm. Innym, szwedzkim miastem, które mogłoby walczyć o tytuł ulubionego jest Malmö, bo… Jest blisko ukochanej mojej Kopenhagi!

Zniżka do sklepu Poster Store od Pofikasz i 200 złotych na zakupy!

Chcecie mieć plakaty od Poster Store na swojej ścianie? Z hasłem szwecja30 dostaniecie 30% rabatu (nie obejmuje plakatów z sekcji Selection). Kod jest ważny do 30 czerwca. A jeśli chcesz wygrać voucher na 200 złotych do wydania w sklepie, wyślij wiadomość do fanpage FB Pofikasz i odpowiedz na pytanie:

Który z plakatów odmieni Waszą przestrzeń i dlaczego?

Wraz z przedstawicielką Poster Store, Matyldą Żak, wybierzemy jedną osobę, której odpowiedź nas urzecze! Na odpowiedzi czekamy od 31 maja do 5 czerwca do godziny 24:00. Zwycięzca zostanie ogłoszony na fanpage Pofikasz dnia 6 czerwca o godzinie 12:00 i poinformowany o tym jednocześnie w wiadomości prywatnej.

Regulamin konkursu.

3. Ulubiona książka

Będę mainstreamowa i powiem to głośno: uwielbiam kryminały i thrillery. Choć moje czytelnicze serce leży w sąsiedniej Danii (duet A.J. Kazinski) to spośród szwedzkich tytułów moim absolutnym faworytem jest Hipnotyzer. Poczytacie o nim w recenzji filmu.

Hipnotyzer, czyli jak zepsuć świetną historię…

4. Ulubiony film

Kocham Bergmana! Moim ulubionym filmem Bergmana jest Gycklarnas afton (Wieczór Kuglarzy). Jest też sporo tytułów współczesnych, które mogłyby powalczyć o tytuł ulubionego filmu, jeśli kategoria ta miałaby obejmować, na przykład, filmy z dwóch ostatnich dekad. W tym wypadku wybór musiałby paść na En man som heter Ove.

En man som heter Ove – szwedzka elegia o samotności.

5. Ulubiony muzyk

Moje szwedzkie TOP 10 musiało objąć muzykę, choć jest to kolejny, trudny wybór. Szwedzi opanowali cały świat i jest wielu szwedzkich muzyków, których możecie nie podejrzewać o szwedzkie pochodzenie (czytaj: Są ze Szwecji i kocha się w nich świat) więc jest z czego wybierać! Jeśli jednak miałabym postawić na szwedzkiego muzyka, śpiewającego po szwedzku, były to Danny.

Kiedyś przygotowałam specjalną playlistę, na której możecie posłuchać szwedzkiej muzyki po szwedzku.

6. Ulubiony Szwed

Uwielbiam ludzi! Jest wielu Szwedów, których lubię i szanuję. Ale zamiast wpisywać tu nazwiska gwiazd napiszę o tych, których udało mi się poznać osobiście. Pierwszy ulubiony Szwed to Gösta Gahm, szwedzki astronom, dzięki któremu udało nam się ukończyć wyprawę szlakiem Szwedzkiego Układu Słonecznego. Ulubioną Szwedką musi być Jonna Jinton, o której nakręciliśmy reportaż.

Szwedzkie TOP 10 i numer 7: ulubiony smak

Smaków-faworytów mam wiele. Ci, którzy czytają mojego bloga wiedzą, że szwedzka kuchnia to moja pasja. Jestem fanką szwedzkich serów! Jeśli jednak mam wybrać jeden typowo szwedzki smak, będzie to zdecydowanie… Semla!

8. Ulubiony Zapach

Na pewno będzie to zapach piekarni, którą wypełnia aromat cynamonu, kardamonu i świeżo mielonej kawy. Fajne są też ulubione zapachy, które siedzą gdzieś głęboko we wspomnieniach. Takim zapachem jest dla mnie zapach powietrza, który poczułam wychodząc wcześnie rano z drewnianej chatki w środku lasu, niedaleko miasta Jokkmokk. Mgła dopiero co podnosiła się do góry, las był wilgotny, a powietrze tak czyste i tak chłodne, że aż kłuło w płuca.

9. Ulubione wspomnienie

Pierwsza zorza polarna! Polowaliśmy na nią od kilku dni i ciągle nam uciekała. W końcu trafiliśmy na nią we wspomnianym wyżej Jokkmokku.

Szwedzkie TOP 10 zamyka ulubione słowo

… którym zdecydowanie jest FRIHETEN, czyli wolność! Ładne obrazki z ładnymi słówkami znajdziecie na tym koncie instagramowym od Dalarna – kursy szwedzkiego.

View this post on Instagram

🕊️ Słowo wolność jest ostatnio bardzo dyskutowaym tematem. Czy przymusowa kwarantanna to ograniczenie podstawowych praw i wolności? Jak myślicie? 🚷 Wiecie, że to był jeden z najważniejszych argumentów na to, by kwarantanny nie wprowadzać w Szwecji? ⚠️ 🗣️ en yttrandefrihet – frihet att uttrycka åsikter utan censur, begränsning eller bestraffning (wolność do wyrażania swoich poglądów bez cenzury, ograniczeń czy kary). 📰 Tryckfrihet – wolność prasy (dosłownie druku) 🙏 Religionsfrihet och trosfrihet – wolność religijna i wolność wyznania 🌳 Allemansrätten – prawo wszystkich ludzi. Będzie o tym szerzej już niedługo! 🌿🍀🍃🌼 . . . #językszwedzki #wolnośćsłowa #wolnośćprasy #wolność #frihet #friheten #wolnośćwyboru #cenzura #svenskaspråket #pluggasvenska #lärasvenska #swedish #learnswedish #szwedzkijestpiękny #poszwedzku #szwedzkipopolsku #naukaszwedzkiego #jezykiobce #naukajezyka #językowasiłka

A post shared by Kursy języka szwedzkiego (@dalarna.szwedzki) on

Jedna myśl na temat “Moje szwedzkie TOP 10

  1. Przez dwa lata pracowałam w Ikea i pewnie już zawsze pierwszym skojarzeniem na słowo Friheten będzie sofa 😉 A swoją drogą wciąż nie próbowałam semli! I teraz mam jeszcze większą ochotę, skoro wygrała w tym rankingu 😁

Dodaj komentarz