Öresundbron łączy Malmö z Kopenhagą

Most nad Sundem – rekordzista świata

Most nad Sundem, przejazd łączący Szwecję z Danią, został otwarty 1 lipca 2000 roku. Do dziś jest to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa.

Most nad Sundem (szw. Öresundsbron, duń, Øresundsbroen, a oficjalna nazwa z połączenia tych dwóch języków to Øresundsbron) to trasa, która łączy szwedzkie Malmö z duńską Kopenhagą. Jego długość to 7845 metrów, a przejazd samochodem trwa około 15 minut.

 

Silvia Man/imagebank.sweden.se

Most nie jest jedyną częścią przeprawy drogowo-kolejowej nad cieśniną Sund, a jest jednym z trzech obiektów. Cała droga liczy prawie 16 kilometrów. Pozostałe jej części to trasa nad sztuczną wyspą Peberholm (długość: 4050 m), znajdująca się na terytorium Danii oraz tunel Drogdentunnelen (długość:3510 m), który również znajduje się za duńską granicą. Øresundsbron to dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa tory kolejowe.

Öresundbron łączy Malmö z Kopenhagą
Janus Langhorn / imagebank.sweden.se

 

Budowa Mostu nad Sundem miała ogromny wpływ na rozwój szwedzkiego regionu Skåne. Dzięki uruchomieniu przejazdu region został włączony do najbardziej uprzemysłowionego miejsca na mapie Danii.

Dojazd z centrum Malmö do centrum Kopenhagi zajmuje mniej, niż 35 minut.

Jedna myśl na temat “Most nad Sundem – rekordzista świata

Dodaj komentarz