Öresundbron łączy Malmö z Kopenhagą

Most nad Sundem – rekordzista świata

Most nad Sundem, przejazd łączący Szwecję z Danią, został otwarty 1 lipca 2000 roku. Do dziś jest to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa.

Most nad Sundem (szw. Öresundsbron, duń, Øresundsbroen, a oficjalna nazwa z połączenia tych dwóch języków to Øresundsbron) to trasa, która łączy szwedzkie Malmö z duńską Kopenhagą. Jego długość to 7845 metrów, a przejazd samochodem trwa około 15 minut.  Choć na cały świat został rozsławiony dzięki serialowi “Most nad Sundem” (“Bron“) to należy przyznać, że jego budowa miała ogromne znaczenie dla całego regionu.

 

Silvia Man/imagebank.sweden.se

Most nad Sundem: konstrukcja

Most nie jest jedyną częścią przeprawy drogowo-kolejowej nad cieśniną Sund, a jest jednym z trzech obiektów. Cała droga liczy prawie 16 kilometrów. Pozostałe jej części to trasa nad sztuczną wyspą Peberholm (długość: 4050 m), znajdująca się na terytorium Danii oraz tunel Drogdentunnelen (długość:3510 m), który również znajduje się za duńską granicą. Øresundsbron to dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa tory kolejowe.

Öresundbron łączy Malmö z Kopenhagą
Janus Langhorn / imagebank.sweden.se

 

Budowa Mostu nad Sundem miała ogromny wpływ na rozwój szwedzkiego regionu Skåne. Dzięki uruchomieniu przejazdu region został włączony do najbardziej uprzemysłowionego miejsca na mapie Danii. Dojazd z centrum Malmö do centrum Kopenhagi zajmuje mniej, niż 35 minut.

Most nad Sundem: ciekawostka

U podróżna Turning Torso, które góruje nad szwedzką stroną Cieśniny Sund, można przejść się po nowoczesnej dzielnicy Västra Hamnen. Jej wyjątkowość polega na fantastycznych rozwiązaniach architektonicznych, które wprowadzono w miejscu dawnego portu. Dzielnica jest zadbana i czysta, od razu widać, że to właśnie tu znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w całym regionie. Od strony Zatoki dzielnica otoczona jest deptakiem (Sundspromenaden), skąd rozciąga się widok na Most nad Sundem. Na północnym krańcu Sundspromenaden, na niewielkim kamiennym placu, mieszkańcy stworzyli hoppbryggan, czyli most do skoków do wody. Początkowo miał to być zakątek dla zakochanych, Malmö Titanic Lovelock Point, przypominający dziób najsłynniejszego na świecie rejsowego statku.

7 myśli na temat “Most nad Sundem – rekordzista świata

  1. Szkoda, że to tak droga zabawa, 800 koron duńskich za przejazd to cena z kosmosu, ale raz w życiu warto zobaczyć 🙂 Choć w celach turystycznych kursuje tam autobus i jest to chbya najrozsądniejsza opcja bo w przeliczeniu wychodzi jakieś 70zł.

Dodaj komentarz