Miej numer i patrz w numer

Jaki numer? Szwedzki numer. Personalny numer. 10-cyfr, które mogą stać się przepustką do Twojego lokalnego hygge. Dzwonisz pod numer, też szwedzki, odbiera Pani Z Uniwersytetu. Przebierasz nogami, targany radością, chcesz wreszcie zalogować się na studencki portal. Aktywować konto. Na kurs się zapisać. Poznać nowych kolegów. W twojej głowie, niczym bumerang, brzmi jednak tylko jedno pytanie:

Dlaczego nie masz szwedzkiego numeru?
Jak to?
Może idź do urzędu, to Ci przyznają?
No, dlaczego nie masz?

D  l  a  c  z  e  g  o ?

Nie wiem. Po prostu nie jestem Szwedką. Może dlatego? Wygrywasz nagrodę pocieszenia: numer tymczasowy. Ja przecież wcale nie oczekiwałam, że na 26-te urodziny dostanę od wróżki szwedzki pesel. Szwedzi chyba też nie oczekiwali, że ja oczekuję. Ta historia ma jednak swój happy end. 29 sierpnia zaczynam pierwsze wykłady na Karlavägen 104. Z jednorazowym kodem! Bez numeru. Konta nie aktywowałam.

http://www.best-masters.com/assets/img/photo_ecole/ims-skylt_20150324142502.jpg

Nieważne. Wiecie, co teraz? W programie między innymi speedfriending. To tak jak z randkami, tylko zamiast miłości dostajesz nowego kumpla. A na drugi dzień bierzesz kumpla i startujecie razem do IKEA, po nowe meble do studenckiego mieszkania. Autobusem podstawionym przez Stockholms universitet. Mówię serio! Nic bardziej nie jednoczy, niż wspólne składanie mebli z IKEA. Ktoś kiedyś powiedział, że po takim doświadczeniu, wszystko wydaje się już możliwe.

Jedno jest pewne. Nie jest łatwo trafić w szwedzkie gusta i wymagania. Chcesz aplikować na studia? Uzbrój się w dużo ważnych papierów i walizkę cierpliwości. I w znajomość angielskiego lepiej się uzbrój. Do podjęcia każdego kierunku studiów potrzebny będzie certyfikat, od biedy rozszerzona matura. Chyba nikt tutaj nie zapomniał, że Szwedzi mogą się pochwalić najlepszą znajomością angielskiego w Europie? Od Ciebie też tego oczekują!

Równo za tydzień wsiadam na pokład różowego samolotu. Ktoś trzyma kciuki?

Będę wdzięczna.

matli4_glowne

 Matylda

Jedna myśl na temat “Miej numer i patrz w numer

Dodaj komentarz