Pracuj w Szwecji

Praca w Szwecji – zarobki i możliwości

Czy warto w dzisiejszych czasach wyjechać za granicę do pracy? Jeśli tak – to dokąd? Czy praca w Szwecji da mi to, czego nie mogę znaleźć w moim kraju? Czy przyniesie duże zyski? Od czego zacząć jej poszukiwania?

Tak, to nie jest mit. W krajach Skandynawskich można naprawdę nieźle zarobić. Zarobki w Szwecji należą do jednych z najwyższych w Europie. Kiedy już napiszesz swoje CV i spakujesz walizkę to zadbaj o to, by nie trafić na najniższą pensję. Jeśli chcesz, aby stawka za Twoją pracę była wysoka, musisz spełnić kilka niezbędnych warunków.

Język szwedzki

Generalnie – tak, bez języka szwedzkiego znajdziesz pracę. W Sieci jest mnóstwo ogłoszeń od pośredników, którzy oferują pracę u Polaków, którzy mają w Szwecji swoje firmy. Na Facebooku jest wiele grup, np. “Polacy w Sztokholmie” czy Polacker i Sverige, gdzie codziennie pojawiają się ogłoszenia o pracę. Większość z propozycji to jednak praca raczej fizyczna. Mężczyźni najczęściej znajdują pracę na budowie, a kobiety zatrudniają się w firmach sprzątających. Tam stawki są różne, ale zwykle oscylują w okolicach 100-150 koron za godzinę sprzątania. Jeśli chcesz podjąć pracę na budowie ale nie masz dużego doświadczenia i nie znasz szwedzkiego, możesz liczyć na 130-140 koron za godzinę pracy. Niestety – są miejsca, które zatrudniają za… 50 koron. Ale unikaj ich szerokim łukiem, bo to jest wyzysk w biały dzień. Na dodatek praca na czarno. Pracować bez ubezpieczenia na budowie (i to jeszcze za taką stawkę)? Nie polecam.

Praca w Szwecji - jak ją zdobyć?

Ogromny wysyp ofert jest w okresie prac sezonowych, na przykład przy zbieraniu jagód, czy praca na stanowisku ogrodnika (widziałam oferty po 70 koron za godzinę). Jest dużo ofert dla mechaników i lakierników samochodowych (około 70 kr/h), praca przy produkcji zabawek (100-140 kr/h). Bez szwedzkiego znajdą pracę oczywiście ci, którzy znają inny, trudny język. Na przykład programiści. Specjalista od systemów zabezpieczeń w jednej z największych szwedzkich firm zna po szwedzku tylko jedno słowo (“hej”), a zarabia bardzo duże pieniądze. Czasem więc wystarczy mieć dobrą znajomość angielskiego.

Stawki

Jeśli znasz szwedzki, nawet na poziomie podstawowym, spektrum możliwości powiększą się znacznie. Jeśli znasz szwedzki komunikatywnie masz szansę znaleźć pracę jako kelner. Kelner, bez doświadczenia w branży gastronomicznej, może liczyć na 15-18 tysięcy miesięcznie na pełnym etacie. Kelnerzy z doświadczeniem, w lepszych restauracjach, mogą zarobić 20-25 tysięcy miesięcznie. Do obu pensji dochodzą jeszcze napiwki. W restauracjach o wysokim standardzie napiwki w ciągu miesiąca mogą nawet przekroczyć pensję podstawową! Najniższe stawki ustalają związki zawodowe. Jakie są przykładowe kwoty dla różnych zawodów?

Ile możesz zarobić w Szwecji?

Wszystkie stawki w Szwecji podawane są w kwocie brutto, bez podatku. Każdy płaci w Szwecji inny podatek, na przykład w zależności od miejsca zamieszkania.

Gdzie szukać pracy?

Internet! Zajrzyj do wyżej wspomnianej grupy na Facebook’u – Polacker i Sverige. Możesz tu czekać na interesujące ogłoszenia lub wrzucić post, że poszukujesz pracy. Jest też wiele stron internetowych, gdzie codziennie pojawiają się ogłoszenia. Najbardziej znaną stroną wśród polskiej Polonii jest Polonia Info i ich “Bazar“. Tam, jak to na bazarze, znajdziesz wszystko. Koniecznie wejdź na Arbetsförmedlingen. To “Szwedzka Publiczna Służba ds. Zatrudnienia”, która działa pod agendą Ministerstwa Pracy. Zajrzyj na Jobbsafari, Blocket, Metrojobb i Careerbuilder. Jeśli szukasz pracy wakacyjnej, zajrzyj na Sommarjobb. Jeśli jesteś w Sztokholmie to pracy możesz szukać… w Kościele. W kościele przy Hötorget wisi tablica ogłoszeń, na której możesz sprawdzić nie tylko oferty pracy, ale też znaleźć mieszkanie do wynajęcia, czy nawet kupić rower.

Małe porady

Warto skupić się na konkretnym zawodzie i dążyć do jego zdobycia. Można stworzyć dobry profil na Linkedin, a także odpowiednio i skrupulatnie przygotować się rozmowy o pracę. Sprecyzowany cel pozwoli osiągnąć lepsze efekty. Zadbaj o swoje referencje – w Szwecji jest to wymagane na równi z CV i listem motywacyjnym. Poproś byłego pracodawcę o napisanie kilku pozytywnych słów o tobie.

Lycka till!

Przyda Ci się:

Jak napisać CV po szwedzku?

Gdzie uczyć się szwedzkiego za darmo?

Jak aplikować na studia w Szwecji?

5 myśli na temat “Praca w Szwecji – zarobki i możliwości

  1. Po pierwsze- mieszkam w Szwecji jestem fizycznym pracownikiem- snickare polski odpowiednik budowlanca-stolarza.pracowalem w Norwegii w Finlandii w Danii.powiem wam tak – nie słuchajcie i nie czytajcie bzdur jak to jest wspaniale w skandynawii- powiem tak – masz fach w temu?? Jesteś dobry jako fachowiec?? Masz ogromne doświadczenie i wykształcenie?? Nie kochaj się do Szwecji i innych w Polsce zarobisz podobnie– bzdura??? Podam przykład ale zanim to podam zastanów się ilu Polaków wraca z pobytu za granicą bogata?? Mało tego ilu Polaków wraca po latach i ma co kolejek prócz walizki z dachami?? Max10% dlaczego?? Każdy pisze ile można zarobic- piszcie ile można wydać ile zostaje po wszystkim ja pracuje na szwedzkich warunkach tutaj mieszkam.po wszystkim -opłaty.benzyna jedzenie itd i zostaje mi 3000 koron to jakieś1200 złotych to jest ten tak??? Hehehe mity o skandynawii trwają ale dzisiaj to nie ta sama Skandynawia co 10-20 lat temu.pozdrawiam i jeszcze jedno- uważajcie bo nikt wam tego nie powie nie napisze ale skandynawowie traktują nas Słowian jak bydło jak tania siłę roboczą i głupków co to za talerz zupy zrobią wszystko.uwazajcie bo to cwaniacy wcale nie tacy głupi jak Polakom się wydaje.polak za 100 koron by się zabił a Szwed za 200 nie wstanie do pracy- nie dajcie się wykorzystywać bo oni uwielbiają naiwniakow

    1. Po 17-stu latach pobytu zgadam się z wypowiedzią.
      Szwecja to zakłamany kraj i nie jeden powie to samo :).

  2. hehehe troche pan przesadzil. pracowalem w szwecji ostatniego lata . fakt faktem nie placilem za mieszkanie ale po 2 miesiacach przywiozlem do Polski 21tys zlotych. pozdrawiam

  3. Co to jest 21 tysia w Polsce na budowach przy akordzie zarobisz 8 tysia nie meczac się….. ludzie to jest obłęd co tu się wyprawia na budowie

Dodaj komentarz