Przewodnik po Skanii (Skåne), część 3. Gminy S-Y

Przewodnik po Skanii – kolejna część! Macie chęć ruszyć po Skåne poza utartym szlakiem? To już trzecia i jednocześnie przedostania część mojego przewodnika #NieTylkoSztokholm.

O co chodzi z tym haszatagiem? #NieTylkoSztokholm to projekt, w którym:
? Schodzimy z utartych szlaków
? Nie wjeżdżamy do największych miast szwedzkich
?️ Poznajemy najmniejsze wsie i miasteczka, o których zapewne nigdy nie słyszeliście

Dwie pierwsze części przewodnika po Skanii to:

Miejsca w Skåne poza utartym szlakiem. Część 1: gminy na litery B-H

Przewodnik po Skåne poza utartym szlakiem. Część 2: Gminy K-P

Simrishamns kommun

? Duch przeszłości ?

Myślisz: szwedzki kryminał. Morderstwo w małej, nadmorskiej miejscowości. W wyobraźni widzisz zamglone, senne miasteczko, szeregowe domki, charakterstyczne dla południa Szwecji. Jeśli chcecie je zobaczyć to musicie udać się do starej części Simrishamn. Przespacerujie się ulicami Stora Norregatan i Östergatan. Sam rynek, Stortorget, również jest warty uwagi. Ratusz pochodzi z 1867 roku.

? Najlepiej zachowana średniowieczna twierdza ?

Glimmingehus w Hammenhög uważa się za najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzę we wszystkich krajach nordyckich. Budowa rozpoczęła się w 1499 roku, a właścicielem Glimmingehus był duński rycerz Jens Holgersen Ulfstand (Skåne wówczas należało do Danii). Był to zarówno budynek mieszkalny, jak i obronny. Dziś najbardziej fascynujące jest wnętrze, które jest wręcz doskonale zachowane i można poczuć się jak w podróży w czasie. Glimmingehus ma swój kanał na YouTube, na którym możecie posłuchać kilka ciekawych opowieści, jak na przykład tą o wiedźmach.

⛱️  Najlepiejsze plaże w Szwecji  ?

Długie, piaszczyste plaże, które znajdziemy w Stenshuvuds nationalpark, mogą z powodzeniem stanąć w szranki o tytuł najpiękniejszych w Szwecji. Ale Stenshuvuds warto odwiedzić nie tylko dla tych plaż. To kolejne miejsce na mapie Skåne, które należy do tak zwanych sanktuariów dla ptaków. Znajdujące się tu Naturum (centrum turystyczne) organizuje coś, co po szwedzku nazywa się “gökotta”, czyli wyprawy do lasu przed wschodem słońca, by wsłuchać się w budzące się ptasie życie. Porankowe trele są najpiękniejsze! Udział w takiej wyprawie z przewodnikiem jest bezpłatny. Warto mieć w plecaku śniadanie, które można zjeść na szczycie góry, gdzie znajduje się punkt widokowy.

? Skånes kommunfåglar ?

Pozostając w temacie ptaków – gminnym ptakiem z Simrishamn jest Wilga zwyczajna.

? Punkt obowiązkowy dla miłośników motoryzacji ?

Autoseum w Simrishamn zgromadzono wyjątkowo cenne samochody, które mają ogromne znaczenie dla historii motoryzacji. Można tam zobaczyć między innymi Voiturette z 1898 roku czy Dodge Racer z 1926. W zbiorach muzeum znajdował się też Cadillac V6 Imperial, zwany też “Kungens Kurva bilen” (Samochód z “Zakrętu Króla”). Nazwa ulicy w Sztokholmie – Kungens Kurva – wzięła się od wypadku, który we wrześniu 1946 roku miał tam król Gustaf V. Choć niewiadomo, co stało się z powypadkowym Cadillaciem to i tak muzealny samochód trafił do prywatnego kolekcjonera, który kupił go za 325 000 koron. Może to był “Kungens Kurva bilen”, kto wie?

?  Nadmorska winiarnia  ?

Podczas naszej podróży już pisaliście komentarze, że Szwecja zupełnie nie kojarzy się z profesjonalną produkcją alkoholu, a już na pewno nie wina. Tymczasem – zaskoczę Was po raz kolejny, bo w Nordic Sea Winery robi się wino na poziomie doskonałych światowych winiarni. W Simrishamn można wybrać się wycieczkę po winiarni, spróbować nowych smaków i zjeść obiad (do karty dobrane winka, oczywiście). Punkt obowiązkowy dla #winelovers.

?? ??  Polskie miasto partnerskie  ?? ??

Kołobrzeg jest miastem partnerskim

⚱️ Kiviksgraven ⚱️

W Kivik odnaleziono świetnie zachowany kurhan z epoki brązu. Nasyp kurhanu ma średnicę aż 75 metrów, a komorę grobową wewnątrz zdobią ryty skalne. Przedstawiają one scenę ofiarną wraz z procesją, w której udział biorą muzykanci, pojawiają się też rydwany, zwierzęta i broń. Po odkryciu w latach 70-tych kurhanu nie znaleziono wewnątrz ani szczątków ludzkich, ani też żadnych darów. Przypuszcza się, że grób został zrabowany niedługo po usypaniu kurhanu.

?️  Plaża i wikingowie  ?

Haväng to miejsce wyjątkowe i kojarzone przede wszystkim ze względu na piękne piaszczyste plaże, które łączą się z uroczymi wydmami i wrzosowiskami. Tutaj też znajdziemy Havängsdösen, megalityczną budowlę, która ma ponad 5500 lat.

Sjöbo kommun

? Sauna i kąpiel w jeziorze ?

W Sövde można skorzystać z bastubåten, czyli łódkosauny. Można wygrzać się, a później zanurzyć w zimnym jeziorze – nie ma nic zdrowszego. Można też wybrać się w rejs tą łódkosauną.

❤️ Kamienie w mieście miłości ❤️

Hallsbergs Gård & Stenar w Lövestad [trochę żart z tym miastem miłości, ale sami mieszkańcy lubią tak pokazywać nazwę swojego miasta: love (na czerwono i serduszka) + stad] to niezła ciekawostka na mapie Sjöbo kommun‎. Na terenie dawnego gospodarstwa Nils Nilsson, właściciel i rolnik, przez całe swoje życie wyrył w trzynastu kamieniach historię swojego życia, swojej rodziny czy postaciach biblijnych.

 

?  Renesansowy zamek  ?

Zamek Sövdeborgs slott został zbudowany przez Fredrika Lange w stylu renesansowym w 1580 roku i zgodnie z ówczesnym zwyczajem oddzielił go od lądu fosami. Warta uwagi jest potężna sztukateria z obrazami z historii starożytnej wykonana w stropie tzw. Sali Kamiennej (Stensalen) oraz na okazały drewniany strop w zamkowym Czerwonym Salonie (Röda salong). Warto przyjechać tu również po to, by przespacerować się po ogrodach.

 

? Skania zamknięta w skansenie ?

Jeśli ciekawi was jak wyglądało Skåne z połowy XIX wieku koniecznie przyjedźcie do Kulturens Östarp w Blentarp. Budynki z epoki, zwierzęta, ogrody i sielski klimat. Ponadto w Östarps Gästgivaregård można spróbować najprawdziwszej skońskiej kuchni.

 

?‍♀️  Jedyny taki park linowy w Szwecji  ?‍♀️

W Äventyrscampen, w miejscowości Sövde, powstał pierwszy i do tej pory jedyny park linowy, który posiada tor na wysokości 12 metrów. Składa się na niego 54 stacje na czterech różnych poziomach.

 

?? ?? Polskie miasto partnerskie ?? ??

Trzebiatów, Zachodniopomorskie, Poland jest miastem partnerskim gminy Sjöbo.

 

? Skånes kommunfåglar ?

Gminnym ptakiem z Sjöbo jest bocian biały. I od razu jakoś tak swojsko się zrobiło, co?

 

Skurups kommun

?  Cudowna podróż  ?

Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, czyli powieść o polskim tytule “Cudowna Podróż”, autorstwa Selmy Lagerlöf, rozpoczęła się właśnie tu! A dokładniej w Västra Vemmenhög, które dziś jest częścią gminy Skurup. W mieście Skurup upamiętniono Nilsa pomnikiem (przy drodze E65) oraz jego imieniem nazwano szkołę – Nils Holgerssongymnasiet, a także pensjonat bed & breakfast – Nils Holgerssongården.

 

? Duchy zamku ?

Svaneholms slott to kolejne miejsce na mapie “najbardziej nawiedzonych w Szwecji”. Duchów i zjaw jest tak wiele, że doczekały się swojej własnej wystawy! Wśród nawiedzających zamek zobaczyć można króla Fryderyka II, ubranego w długą, czarną pelerynę, tańczącego w sali balowej. Król powraca w mury zamku w poszukiwaniu swojej młodzieńczej miłości, Anne Hardenberg. Widywana jest również Biała Dama czy Szary Mnich, który mimo tego, iż został zamurowany w piwnicach zamku wciąż pomaga, nosząc ciężkie dzbany z piwnicy. Spośród wielu przerażających zjaw najgorszy zdaje się być Włochaty Mężczyzna, który skrywa się pod łóżkami i wyciąga jedynie swoje owłosione ręce, by złapać kogoś za nogę.

 

? Slogan tak jakby międzynarodowy ?

Sloganem gminy jest: When in Europe, don’t miss Skurup (Kiedy jesteś w Europe, nie omiń Skurup).

 

? Skånes kommunfåglar ?

Gawron jest gminnym ptakiem ze Sturup.

 

? Dla miłośników run ?

W gminie Skurup znajdziecie cztery kamienie runiczne, doskonale zachowane. Nazywają się kolejno: Östra Vemmenhögstenen, Örsjöstenen, Rydsgårdsstenen oraz Västra Nöbbelövsstenen.

 

Staffantorps kommun

??  (nie)średniowieczne miasteczko  ??

Jakriborg to gminna perełka! Senne miasteczko, wyciągnięte wprost ze średniowiecza, znajduje się pośrodku drogi z Malmö do Lund. Ale, zaraz. Ze średniowiecza? Jakriborg wybudowano pod koniec lat 90-tych, a pierwsi lokatorzy wprowadzili się na początku 1999 roku. Choć z zewnątrz wyglądają iście średniowiecznie, w środku to nowoczesne mieszkania. Chcielibyście tam zamieszkać? Warto zaglądać na stronę internetową, bo są tam czasem oferty wolnych mieszkań!

 

?  Wielki zielnik  ?

Tirups örtagård to ziołowy ogród, który został założony 35 lat temu przez Evę Falck i jest obecnie jednym z największych w Europie. Można tu znaleźć ponad 600 gatunków roślin, takich jak kilka rodzajów mięty, tymianek, wszystkie znane zioła takie jak estragon, melisa, szałwia, rozmaryn i cząber, ale także bardziej niezwykłych, magiczne i czasem też silnie trujących, takich jak ciemiężyca czarna, mandragora lekarska czy szkarłatka. W takich okolicznościach przyrody przyjemnie będzie usiąść w kawiarence i wypić kawę!

 

?  Prawdopodobnie największa w Skandynawii osada z epoki brązu  ?

Elementy osady z epoki brązu zostały odkryte w Uppåkra 1934 roku, kiedy w pobliżu kościoła rozpoczęto budowę farmy. Początkowo wykopaliska prowadzone były w leniwym tempie, jednak z czasem odnajdywano tu coraz więcej przedmiotów z epoki brązu. W końcu, w latach 90-tych, przeprowadzono kompleksowe wykopaliska, które pozwoliły odzyskać prawie 30 tysięcy przedmiotów ze złota, srebra i brązu. Kolejne wykopaliska w 1996 roku udowodniły teorię, że Uppåkra należała do najbogatszych i największych miast z epoki żelaza na Półwyspie Skandynawskim. Przez stulecia, być może przez większą część pierwszego tysiąclecia, Uppåkra była miejscem centrum religijnym i politycznym.

 

Svalövs kommun

⬆️  Najwyższy punkt w Skåne  ⬆️

Skånes Högsta Punkt wznosi się na niebagatelną wysokość… 212 metrów nad poziomem morza! Ale spokojnie, nie musicie mieć specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Maglaröd, bo tak nazywany jest ten punkt, znajduje się w Kågeröd.

 

?️  Sztuka dla ludzi  ?️

Nad jeziorem Svalövssjön można znaleźć park rzeźb, Svalövs skulpturpark. Historia tego miejsca rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy swoje dzieła przekazał gminie artysta John-Ove Hansson. Znajdują się tu 44 rzeźby autorstwa trzech różnych artystów.

 

?  Zamek dla klubowiczów  ?

Trolleholms Slott to piękny, niemal 500-letni zamek, który położony jest około 40 minut drogi od Malmö. Zamek jest dziś w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla zwiedzających. Chyba, że jesteś członkiem ich elitarnego klubu, Country Club. Ale popatrzeć z daleka zawsze można.

 

? Naturalna ścianka wspinaczkowa  ?‍♂️

Snuvestuan to pięć pionowych ścian, które mierzą od 6 do 13 metrów. Między pierwszą a drugą ścianą znajduje się też ciekawa grota. Snuvestuan znajduje się w parku narodowym Söderåsen. Ścianę widzicie na grafice.

 

?  Slogan  ?

Gminnym sloganem jest “Plats för liv”, czyli miejsce do życia.

 

?? ??  Polskie miasto partnerskie  ?? ??

Łobez, Zachodniopomorskie, Poland jest miastem partnerskim

 

?  Skånes kommunfåglar  ?

Kulik wielki jest gminnym ptakiem ze Svalövs kommun.

 

Svedala kommun

? Ogrody, lasy i zamki ?

Torups rekreationsområde, często nazywany po prostu Bokskogen, to prawie 370 hektarowy obszar lasów bukowych, ścieżek zdrowia, szlaków wędrownych, terenów rekreacyjnych. Bokskogen wpisany na listę rezerwatów przyrody. Na jego terenie wznosi się Torups slott (widzicie go na zdjęciu), jeden z najlepiej zachowanych zamków z XVI wieku w Skanii. Zamek jest trzykondygnacyjną budowlą ceglaną. Tworzy kwadrat z ośmiokątną dwoma wieżami, jedną na północnym zachodzie i drugą w kierunku południowo-wschodnim.

 

⛏️ Jak to było kiedyś? ?

Statarmuseet i Skåne to “arbetslivsmuseum”, czyli muzeum życia zawodowego. W tego rodzaju miejscach zebrane eksponaty mają na celu pokazać odwiedzającym jak wyglądała kiedyś praca. Statarmuseet znajduje się tuż obok Torups slott i jest to powieszę muzeum tego typu w Szwecji.

 

?? ?? Polskie miasto partnerskie ?? ??

Goleniów jest miastem partnerskim gminy Svedala.

 

? Skånes kommunfåglar ?

Rybitwa czarna jest gminnym ptakiem ze Svedali.

 

? Unikatowa roślina ?

W herbie Svedala Kommun można odnaleźć trzy złote liście klonu polnego (naverlönn), którego jedynym znanym naturalny obszarem występowania jest gmina Svedala. Liście w herbie ułożone są analogicznie do herby Szwecji i trzech koron. Nie bez przyczyny. “Svedala” lub “gamla Svedala” (gamla – stara) czasem używa się w stosunku do Szwecji. Taka ksywka (smeknamn).

 

✈️ Lotnisko ?

Największym pracodawcą w gminie jest… lotnisko Malmö-Sturup.

 

Tomelilla kommun

⛲ Najwyższy wodospad w Skåne ⛲

Hallamölla to najwyższy wodospad w Skåne. Wysokich spadków jest kilka ale najwyższy ma aż 23 metry. Jest u też stary młyn, który napędzano siłą wodospadu. Wybudowano go w XV wieku.

 

?  Trochę rower, trochę pociąg  ?

Cykla dressin, czyli niby rower, a jednak wózek. W Tomelilli możesz wsiąść na taki wózek i pedałować po starych torach kolejowych przez 18 kilometrów aż do Fyledalen, które to w dużej mierze jest rezerwatem przyrody. Warto zajrzeć na dressin.se po więcej tras i informacji.

 

?️ Pagórzasta idylla ?️

Pofałdowany krajobraz Brösarps backar do dla wielu ten prawdziwy i najpiękniejszy obraz Österlen. Nie tylko uroda tego miejsca przyciąga, ale również flora, bowiem żyje tu wiele unikatowych gatunków ziół i roślin. Brösarps backar pokazywane były również na srebrnym ekranie – kręcono tu sceny z “Braci lwie serce”. Tutaj też kręcono wiele reklam telewizyjnych, między innymi koncernu Bregott.

 

? Toskania? Nie, Szwecja! ?

Kronovalls slott wzniesiono w 1760 roku, ale dzisiejszego wyglądu, nawiązującego do francuskiego baroku, nadano mu w latach 90 XIX wieku. Architektem przebudowy zamku był Isak Gustaf Clason, profesor na wydziale architektury w Kungliga Tekniska Högskolan. To ten sam, który zaprojektował jeden z najpiękniejszych budynków w Sztokholmie – Nordiska museet. Piwnice znakowe wypełnione są po brzegi butelkami wina – stąd też współczesna nazwa “vinslott”.

 

? Para buch ?

Coś dla miłośników kolei! Pomiędzy Brösarp a S:t Olof kursuje prawdziwa lokomotywa parowa. Ångtåget podróżuje przez najpiękniejsze obszary Österlen – Brösarps backar, zatokę Hanöbukten i zielone lasy bukowe.

 

? Teleportacja do lat 50-tych ?

W Tryde pod Tomelillą można przenieść się w czasie. Znajduje się tu muzeum nostalgiczne (Nostalgimuseum) i nostalgiczne kawiarenka (Nostalgicafé). Zobaczysz jakie fryzury były modne, co kupowano w sklepie spożywczym, czy jakie ciuchy były na topie. Kaj Persson, założyciel muzeum, zaczął kolekcjonować przedmioty w latach 80-tych. Tu znajdzie się też coś dla fanów motoryzacji. W muzeum znajduje się ponad 60 samochodów “z epoki”.

 

?️ Największe i najmniejsze muzeum na świecie w jednym ?️

Muzeum Hasse&Tage to najmniejsze muzeum filmu na świecie, ale za to największe na świecie muzeum poświęcone duetowi komików Hassei Tage, czyli Hansowi Alfredsonowi oraz Tage Danielssonowi, którzy pod tym artystycznym pseudonimiem przez wiele lat bawili całe pokolenia Szwedów.

 

Trelleborgs Kommun

 

?  Dalej na południe się już nie da. ?

Smygehuk to najbardziej wysunięty punkt na mapie Szwecji, jednocześnie najdalej wysunięty na południe punkt całego półwyspu Skandynawskiego. Stworzono tu punkt widokowy z drogowskazem wskazującym, że najbardziej wysunięty na północ punkt Szwecji, Treriksröset, oddalony jest stąd w prostej linii o jedyne… 1581 kilometrów.

 

? Palmowe miasto ?

Jeśli polski turysta widzi “Trelleborg” myśli twierdza (spokojnie, dotrzemy tam). Ale mało komu kojarzy się z… Palmami. A to błąd! Palmy znajdują się w logo miasta i gminy, które służą promocji turystyki (Visit Trelleborg). A skąd one się tam wzięły? Trelleborg często nazywany jest “Palmernas stad” (“Miasto palm”). W 1984 roku posadzono palmy wzdłuż Strandgatan. Zaskoczyły wszystkich tym, że… Przyjęły się! Pięknie rosły i zapuściły korzenie. Jednak po kilku latach okazało się, że ciężko znoszą zimy. Miasto znalazło sposób. Wybudowana została palmiarnia, do której palmy zostają przeniesione na zimę. Latem zdobią ulicę Strandgatan, kołysząc się na wietrze, i stanowiąc najpopularniejsz cel fotograficzny w mieście.

 

? Twierdza wikingów ?

Mówiąc o gminie Trelleborg nie sposób nie wspomnieć o Trelleborgen, całkowicie zrekonstruowanej okrągłej fortecy Wikingów. Znajduje się ona w najwyższym punkcie miasta, niedaleko portu. Ślady, a później też szczątki oryginalnej twierdzy zostały odnalezione w 1988 roku i dokładnie w tym samym miejscu postanowiono odtworzyć obiekt. Stało się to w 1995 roku, w oparciu o odkrycia archeologiczne, poznaną tradycję rzemieślniczą i badania, które wciąż w ogromnej mierze oparte są o domysły. Na terenie fortecy znajduje się również Muzuem Wikingów (Vikingamuseet), w którym można między innymi obejrzeć makietę rekonstrukcyjną, obrazującą jak mogło wyglądać Trelleborgen zamieszkałe przez ludzi. Na zewnątrz można też przyjrzeć się, jak wyglądało wikińskie gospodarstwo. Latem odbywa się tu wiele imprez plenerowych i pokazy grup rekonstrukcyjnych. Hucznie obchodzone są święta o pogańskich korzeniach, na przykład Noc Walpurgii (Valborgsmässoafton).

 

?  Stara wieża wodna  ?

Warto przejść się na rynek w Trelleborgu, by zobaczyć Gamla Vattentornet, czyli starą i zabytkową wieżę wodną. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na terenie miasta. Ze swoją wysokością 58 metrów jest najwyższym budynkiem w mieście. Wieżę wybudowano w 1911 roku, a swoją służbę zakończyła w latach 70. Dziś znajduje się tu kawiarnia – Café Vattentornet, w której można zjeść ciastka, gofry i różnego rodzaju przekąski.

 

?  Dom kapelusznika ?

Jesteście ciekawi, jak wyglądała kiedyś produkcja kapeluszy i czapek? Jak kiedyś projektowano nakrycia głowy i ile czasu to zajmowało? Możecie tę historię poznać w Borgquistska hattmuseet.

 

? Skånes kommunfåglar ?

Rybitwa białoczelna to gminny ptak z Trelleborg.

 

 

Vellinge kommun

? Gminne rybki ?

W herbie gminy Vellinge znajdziemy trzy srebrne śledzie.

 

?  Obserwacja ptaków  ?

Falsterbo jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w całej północnej Europie! Od końca sierpnia aż do października można zaobserwować tam niesamowitą wędrówkę ptaków. Przez Falsterbo “przewija się” (czy może przelatuje) aż 340 gatunków ptaków wędrownych. Nigdzie indziej w Szwecji nie ma możliwości, aby zobaczyć tak ogromną liczbę ptaków w jednym momencie! Najlepszym miejscem do obserwacji jest Nabben, które znajduje się w najbardziej na południe wysuniętym miejscu na przylądku.

 

?  Wikingowie przede wszystkim  ?

Vellinge kommun‎ to obszar, który uznawany jest za jeden z pierwszych zaludnionych terenów w Szwecji. Było to miejsce bogate pod kątem osadniczym – żyzna gleba i dostęp do ryb. Jednak najbardziej te tereny kojarzone są z wikingami. Warto więc zajrzeć do Fotevikens Vikingamuseum, czyli do Żywego muzeum wikińskiego, które znajduje się w miejscowości Höllvike, 30 minut jazdy samochodem na południe od Malmö. Prowadzone jest w formie skansenu, na świeżym powietrzu. Nie ma tu szklanych witryn, oznakowanych tras i wyznaczonych ścieżek. Fotevikens to osada Wikingów, w której pracownicy – w strojach z epoki – pokazują, jak żyło się w tamtych czasach.

 

?️ Malownicze domki na plaży ?️

Skanör to miejscowość, która leży na półwyspie Falsterbonäset, 30 minut drogi samochodem z Malmö. Skanör prawa miejskie uzyskało w XIII wieku i bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym ze względu na duże łowiska śledzi i możliwość wpłynięcia do portu dużych statków. Dziś, na Gamla Rådhustorget, można zobaczyć najstarsze budynki w okolicy. Ratusz (Skanörs rådhus) datowany jest na 1777 rok, a znajdujący się tuż obok kościół (Skanörs kyrka) pochodzi z XIII wieku. Znajdujące się w pobliżu ruiny zamku (Skanörs borg) pochodzą sprzed XII wieku. Skanör jest też znane z pięknej plaży, nad którą górują kolorowe domki – widok gotowy na pocztówkę! Plaża Skanörs znajduje się 24 kilometry od Trelleborga i niewiele ponad 30 od Malmö. Na plaży znajdziemy boisko do siatkówki plażowej, restauracje i marinę z piękną latarnią morską. W sezonie, w różnych miejscach, rozstawiają się też małe budki z kawą czy kiełbaskami. Stąd można wybrać się również do znajdującego się nieopodal klubu golfowego Flommens.

 

? Wielkie kurhany ?

Bolmers högar uznawane są za jedne z największych kurhanów z epoki brązu w Skandynawii. Mają po 25 i 26 metrów obwodu oraz 4 i 4,5 metra wysokości. Te dwa grobowce tworzą najbardziej wysuniętą na północ część rozległego stanowiska archeologicznego, Steglarp, które obejmuje aż dwanaście kurhanów z epoki brązu.

 

? Skånes kommunfåglar ?

Biegus zmienny jest gminnym ptakiem z Vellinge.

 

Ystads kommun

Ystad kojarzone jest ze średniowieczem. Słusznie! To właśnie tam znaleźć można jedne z najlepiej zachowanych budynków z późnego średniowiecza. Sieć ulic na starym mieście pozostała w dużej mierze niezmieniona od średniowiecza, a zachowało się kilka późnośredniowiecznych budynków, na przykład Kemnerska gården. Z kolei Apotekarhuset z XV wieku to jeden z najstarszych wciąż zamieszkałych domów w całej Skandynawii.

 

⛪ Dawna tradycja wciąż żywa ⛪

Sankta Maria kyrka, czyli Kościół Mariacki, to miejsce niezwykle istotne ze względu na podtrzymywanie dawnych tradycji. U szczytu wieży wciąż pracuje trębacz! Każdej nocy, poczynając od godziny 21:15, rozlega się dźwięk trąbki. Na początku pojedynczy, ale o 21:30 już podwójny. Kolejny kwadrans później trzy, a czwarty oznacza pełną godzinę. W ciągu miesięcy letnich trębacz swoją służbę pełni od 21:15 do 3:00 nad ranem, a zimą do 1:00 nad ranem. Korzenie tej tradycji sięgają XIX wieku, a trębacz w ten sposób oznajmiał i wciąż oznajmia, że całą noc czuwa. Jego zadaniem było alarmowanie ludności w razie pożaru, który dla drewnianej zabudowy miasta mógł być okrutny w skutkach. Dziś Ystad to jedyne miasto w Szwecji, gdzie ta tradycja wciąż jest podtrzymywana.

 

? Medytacja ?

Chcecie znaleźć ciszę, spokój i wewnętrzną równowagę? Warto zajrzeć do Backåkra, gdzie znajdziecie Dag Hammarskjölds Meditationsplatsen, czyli miejsce do medytacji Daga Hammarskjölda (szwedzki polityk, sekretarz generalny NATO, który doprowadził do rozwiązania kryzysu sueskiego z 1956). Miejsce do medytacji znajduje się w rezerwacie przyrody. Poza tym na “rancho”, należącym niegdyś do Daga, znajduje się dziś muzeum, kawiarnia i mała księgarnia.

 

?️  Jedna z najpiękniejszych plaż w Szwecji  ?️

Plaża w Sandhammaren staje w szranki do miana najpiękniejszej plaży Szwecji z powodu bieli swojego piasku, która na myśl przywołuje filmowe zatoki z Tajlandii. Śnieżnobiałe piaszczyste wybrzeże rozciąga się na ponad 8 kilometrów, od Löderups aż do Skillinge. Jeżeli chcesz zrobić sobie spacer wzdłuż wybrzeża to miej się na baczności w okolicach Hagestad. Znajduje się tam plaża dla nudystów!

 

?  Historia zamknięta w megalitach  ?

W Ales Stenar, które oddalone jest od Ystad o niecałe 20 kilometrów, można zobaczyć największy zachowany megalityczny okręt z czasów Wikingów. Historia tego miejsca sięga 1400 lat wstecz i jest jednym z wielu miejsc w Szwecji, w których Wikingowie pozostawili po sobie ślad.

 

? Grobowiec Ramshög ?

Ramshög to kamienny grobowiec z czasów epoki kamienia. Jest dobrze zachowany, a najbardziej charakterystycznym elementem tego miejsca jest doskonale zachowany kamienny korytarz grobowcowy. Wielkie kamienie na grobowcu wznoszą się na 15 metrów wysokości. Owalna komora znajduje się pośrodku grobowca i ma wymiary 5,2 na 2,6 metra.

 

⚔️ … i coś dla miłośników militariów ⚔️

Jeśli interesujesz się historią Szwecji i samego regionu Skåne, a w szczególności ciekawi Cię jej obronność, dobrym miejscem do wizyty będzie Ystads Militärhistoriska Museum. Strzelby, pistolety, działa, wyrzutnie, pięknie wykonane makiety, pojazdy, powozy i wiele innych.

 

? Skånes kommunfåglar ?

Perkoz rdzawoszyi jest gminnym ptakiem (Ystads kommunfågel).

 

Dodaj komentarz