Samochodem przez Szwecję

Pamiętacie te czasy, kiedy zjeżdżało się z podziurawionej jak ser szwajcarski polskiej drogi na niemieckie autostrady? Ja wciąż mam to samo uczucie, kiedy koła mojego samochodu startują po szwedzkiej nawierzchni. Jak wygląda podróż samochodem przez Szwecję?

Podróż samochodem przez Szwecję to doskonały sposób, aby dotrzeć w te miejsca, w które nie dociera inna komunikacja. Najszybszy i najlepszy sposób na spotkanie z dziką przyrodą i sposób na niezależność. Możesz dzięki temu zrobić listę ciekawych rzeczy do zobaczenia i po prostu ruszyć w podróż. Jak się do tego przygotować od strony prawnej i praktycznej?

Reflektory

Wszystkie samochody muszą mieć przez cały czas włączone przednie i tylne reflektory. Za dnia można używać, zamiast zwykłych świateł drogowych,  świateł przeciwmgielnych (szw. dimljus) lub świateł do jazdy dziennej (szw. varselljus) jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne. Nie można używać kilku rodzajów świateł jednocześnie.

Opony

Od 1 grudnia do 31 marca każdy samochód ma obowiązek posiadania zimowych opon. Jeśli będziesz poruszać się poza miastem, a szczególnie na północy, masz prawo korzystać z kolców. Pamiętaj jednak, że na niektórych ulicach jest zakaz poruszania się na oponach z kolcami – bacznie przyglądaj się znakom drogowym. Możesz też z nich korzystać jedynie w okresie od 1 października do 15 kwietnia. Opony zimowe muszą mieć oznaczenie M+S, czyli Mud and Snow (Błoto i śnieg). Na oponach zimowych można oczywiście jeździć poza tym okresem, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne na drodze.

Drogi i ograniczenia

Drogi w Szwecji są doskonałej jakości. Nawet jeśli zjedziesz z głównego szlaku i tak masz wrażenie, że jedziesz po autostradzie. Dwie najważniejsze drogi szybkiego ruchu to E4 (z Helsingborga, poprzez Stockholm, aż do miasta Haparanda, na granicy szwedzko-fińskiej, u szczytu Zatoki Botnickiej) oraz E6 (z Trelleborga, poprzez Malmö, Göteborg, aż do norweskiej granicy – kierunek Oslo). Pozostałe drogi to riksvägar, czyli drogi krajowe. Ponumerowane są od 1 do 99 – najniższe numery znajdują się na południu.

Pobierz spis dróg >>> tutaj.

Szwedzi – jakimi są kierowcami?

Ostrożnymi. Po części wynika to ze szwedzkiej mentalności, a też przez ogromne mandaty za przekraczanie prędkości – o czym będzie poniżej. Podobnie jak w Polsce (wszyscy mówią, że Warszawiacy to najgorsi kierowcy, wymuszający pierwszeństwo i sprawcy wszystkich wypadków), tak w Szwecji mówi się o mieszkańcach Sztokholmu najgorzej. Ale kultury na drodze nie można raczej porównać do znanych nam warunków. Szwedzki rząd od lat pracuje nad projektem, który ograniczy do zera śmiertelność w wypadkach samochodowych. Co roku w Szwecji na drogach ginie 260-270 osób. Statystyki jednak maleją sukcesywnie od lat 80-tych. W Polsce, każdego roku, ta liczba przekracza… 1200 osób.

źródło: transportstyrelsen.se
źródło: transportstyrelsen.se

Prawo jazdy

Kierowca w Szwecji nie może mieć mniej, niż 18 lat. Wyjątkiem jest tak zwane övningsköra, czyli nauka jazdy samochodem z rodzicem. Wówczas za kierownicą można usiąść w wieku 16 lat, ale należy wcześniej wyrobić odpowiedni dokument. Niezależnie od tego, czy w swoim kraju posiada legalnie prawo jazdy. Szwecja należy do Unii Europejskiej, więc na polskim dokumencie można spokojnie podróżować po szwedzkich drogach. Musi być ważne (na przykład nie jest zawieszone lub termin ważności nie został przekroczony) w kraju, w którym zostało wydane. Jeśli kierowca ma polskie i szwedzkie prawo jazdy – w Szwecji obowiązuje go szwedzki dokument.

Prędkość i ograniczenia

Dozwolona prędkość zawsze jest dokładnie oznaczona i sygnalizowana. Prędkość na znakach oznaczona jest w kilometrach na godzinę. Najczęściej na swojej drodze będziesz spotykać ograniczenia 30, 50, 70 i 110.

Ograniczenie do 30 km/h można spotkać na przykład w pobliżu szkół. Jeśli na takiej drodze kierowca przekroczy prędkość o 16 km/h – natychmiast traci prawo jazdy.

Kary i mandaty

Jest jedna rzecz pewna, jak köttbullary na Wigilię. Łamanie przepisów w Szwecji się nie opłaca. Jeśli przekroczysz prędkość o 5 kilometrów na godzinę na drodze, na której ograniczenie wynosi 50 km/h (lub mniej) zapłacisz 2000 koron mandatu (około 815 zł – tabelka pierwsza). Gdyby, na takiej drodze, zdarzyłoby ci się jechać powyżej 31 kilometrów na godzinę to nie tylko portfel ucierpi, ale też twoje wakacje. Pan policjant pozwoli sobie zatrzymać twoje prawo jazdy. Jeśli jednak będzie to droga, na której ograniczenie wynosi powyżej 50 km/h (druga tabelka) mandat może być jedynie o 500 koron niższy.

Dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a przekroczenie go może być naprawdę przykre w skutkach. Jazda pod wpływem alkoholu w Szwecji traktowana jest na równi z usiłowaniem zabójstwa. Ty, albo współpasażerowie nie zapięliście pasów? 1500 koron. Przejedziesz na czerwonym? 3000 koron kary i utrata prawa jazdy. Więcej informacji na temat wysokości mandatów znajdziesz tutaj.

Na co uważać?

Piesi w Szwecji są jak krowy w Indiach – mają zawsze pierwszeństwo. Tak do tego przywykli, że często zdarza się, że nie rozglądają się na boki, jeśli wchodzą na pasy. Nawet na czerwonym świetle. Uważać należy też na dzikie zwierzęta, których w Szwecji jest mnóstwo. Ponad to zaleca się, aby kierowcy szczególnie uważali wiosną (wówczas przychodzą na świat małe łosie), podczas sezonu łowieckiego jesienią, na skrajach lasów i podczas przejeżdżania przez mosty. Gdyby po drodze przytrafiła się taka przykra przygoda, jak potrącenie dzikiego zwierzęcia, należy zadzwonić pod numer 112 i zgłosić viltolycka. Potrącenie zwierzęcia nie jest przestępstwem, ale niezgłoszenie tego zdarzenia już tak. Nawet jeśli potrącone zwierze uciekło – musisz zaznaczyć miejsce zdarzenia i wskazać kierunek jego ucieczki. Na koniec – Szwedzi nie przywiązują dużej wagi do używania kierunkowskazów, dlatego rzadko go używają. Trzeba uważać! Jeśli chcecie zjechać samochodem w interior, by zaparkować samochód w lesie i rozbić tam obóz – nie róbcie tego. To łamanie jeden z ważniejszych zasad prawa Allemansrätten.

3 myśli na temat “Samochodem przez Szwecję

 1. 270 osób ginie rocznie. No oki. Tylko ilu jest Szwedów A ilu Polaków, a zatem i aut jest więcej. Liczba mieszkańców Szwecji to ok. 10mln, Polski prawie 40. W Polsce jest zarejestrowanych prawie 30mln pojazdów ( info z 2020roku). Czy na prawdę w związku z tym az tak źle wyglądamy na tle Szwedów przy ich doskonałych drogach i licznych ograniczeniach? Policzmy 4×270= 1080. Statystycznie więc jest tyle samo wypadków co w PL. Nie rozumiem tej wszedobylskiej retoryki, która za wszelką cenę próbuje nas Polaków zaszufladkowac jako nieudaczników, których wszyscy we wszystkim wyprzedzają.
  Dziękuję za uwagę.
  P.s. A Szwedzkie drogi i kierowców tam jeżdżących znam, bo że względu na wykonywaną pracę jestem w Szwecji przynajmniej przez 3 tygodnie w każdym miesiącu.

  1. Nie jest to zaszufladkowanie. Ale Polok nadal do dzisiaj jest dziki i z szabelką. Wystarczy włączyć youtube😂😂😂 czego nie można powiedzieć o szwedach. Z tych wypadków śmiertelnych w Szwecji 3/4 powodują napływowi “Szwedzi” i obcokrajowcy lub rezydenci. Co do Szwedów kierowców to czasami nadwyraz ostrożni, co niejednokrotnie budzi większe niebezpieczeństwo.

 2. Cyt…
  “Policzmy 4×270= 1080. Statystycznie więc jest tyle samo wypadków co w PL.”
  Wolne żarty 😏
  Na tle Szwedów Polacy kompletnie nie potrafią jezdzić a brawura i głupota za kółkiem to u Nas chleb powszedni.
  Nie dorastamy Szwedom do pięt w przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego🤔
  Zgodnie ze danymi w roku 2019 w Polsce łącznie miało miejsce 30 136 wypadków, czyli o 1 538 mniej niż w roku 2018. Zginęło w nich 2 897 osób, czyli o 35 więcej. Ranne zostały 35 292 osoby, czyli 2 067 mniej niż w roku 2018.

Dodaj komentarz