Ach, ten Svenskt Tenn!

Svenskt Tenn, czyli szwedzka nowoczesność

Jest takie miejsce w Sztokholmie, które obowiązkowo musi odwiedzić każdy miłośnik dobrego designu, pięknych przedmiotów i artystycznych tkanin. Doznania estetyczne najwyższego stopnia są tu zagwarantowane, a przy okazji można zaopatrzyć się w wyśmienitą herbatę. Jeżeli jeszcze nie znacie adresu, to chętnie go podam: dzielnica Östermalm, ulica Strandvägen, a owo magiczne miejsce to Svenskt Tenn.

Szwecja to prawdziwy raj dla wszystkich, których pasją jest aranżacja wnętrz. To nie tylko ojczyzna Ikei, ale także bogactwo pchlich targów i sklepów ze starociami. Jednak najbardziej kultowym miejscem w tej dziedzinie jest bezsprzecznie Svenskt Tenn.

Mariaż wyrafinowanej estetyki z prostotą

Tak najkrócej można określić styl sprzętów i przedmiotów zgromadzonych w Svenskt Tenn. To nie tylko sklep, ale także znana firma zajmująca się projektowaniem wnętrz, z pracownią i herbaciarnią. Choć od jej założenia upłynęły 93 lata, pozostaje najbardziej znanym i najmodniejszym miejscem na szlaku szwedzkiego designu. Osiemdziesiąt procent asortymentu znajdującego się w sklepie to własne, oryginalne projekty Svenskt Tenn. Od zawsze pracowali tu ambitni artyści i wizjonerzy wnętrzarstwa. Firma wspiera rodzime rzemiosło i używa tylko naturalnych tkanin, głównie lnu i bawełny. Niesamowity jest fakt, iż wiele tkanin, tapet, mebli tapicerowanych i lamp cieszy się nieustającym zainteresowaniem przez dziesiątki lat. Czas płynie, mody się zmieniają, a barwna jak ogród kanapa zaprojektowana przez Josefa Franka pozostaje obiektem westchnień kolejnych pokoleń miłośników designu. Bo właśnie tak bywa, kiedy coś rodzi się nie z potrzeby zarobienia pieniędzy, tylko z autentycznej pasji.

źródło: svenskttenn.se

Pasja i wierność sobie… czyli przepis na sukces.

Tylko bardzo odważna trzydziestoletnia kobieta mogła w latach dwudziestych w Szwecji otworzyć własną firmę. Taka właśnie była Estrid Ericson. Bez wahania poświęciła pieniądze odziedziczone po ojcu, by w październiku 1924 roku otworzyć na Smålandsgatan sklep i pracownię wyrobów z cyny. Jej miłość do pięknych przedmiotów wiązała się zapewne z faktem, iż była nauczycielką rysunku obdarzoną znakomitą wyobraźnią plastyczną i poczuciem estetyki. Razem z Nilsem Fougstedtem, artystą tworzącym przedmioty z cyny, założyli na zapleczu sklepu małą pracownię, gdzie powstały ich pierwsze projekty i eksponaty. Wystawione w 1925 roku na Exposition des Arts Decoratifs et industriels w Paryżu zapewniły im złoty medal. Potem były wystawy w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w Chicago i Detroit. W 1927 roku przeniesiono sklep do dzielnicy Östermalm na Strandvägen, gdzie znajduje się do dziś. Początkowo na półkach sklepu stały tylko przedmioty stworzone przez Estrid i Nilsa, z czasem pojawiły się meble, tkaniny i zaczęła funkcjonować pracownia projektowania wnętrz.

Wiedeński szyk i szwedzki funkcjonalizm

Najciekawszym okresem w rozwoju Svenkst Tenn był czas współpracy Estrid Ericson z przybyłym z Wiednia projektantem Josefem Frankiem. Wtedy to powstały kultowe meble, wzory tkanin, przedmioty dekoracyjne o ambicjach dzieł sztuki, niebanalne lampy, tapety i tkaniny niczym baśniowe obrazy, które cieszą się wielkim zainteresowaniem do dziś. Nazwa sklepu szybko stała się synonimem wnętrz z klasą, a duet Estrid i Frank otworzył zupełnie nowy rozdział w historii szwedzkiego wzornictwa i projektowania wnętrz. Udomowili i ocieplili surowy funkcjonalizm, stworzyli ponadczasowe meble i przedmioty, które z powodzeniem mogły zdobić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza. ,,Szwedzka nowoczesność”, tak przyjęło się określać ich styl. Łączący najwyższą jakość, artyzm i prostotę jednocześnie. Szybko zdobył rzesze zwolenników w kraju i na świecie. Wpływ nieokiełznanej wyobraźni Franka na wzornictwo Svenskt Tenn pozostaje aktualny do teraz, bowiem artysta pozostawił około dwa tysiące rysunków mebli i sto sześćdziesiąt projektów niezwykłych tkanin.

svenskt_tenn_estrid_ericson_favorites1-882111904-rszww1500-70

Bo wyobraźnia nie ma granic

Właśnie tak postrzegała kwestię aranżacji wnętrz Estrid Ericson. By nakarmić swoją wyobraźnię i rozwijać osobowość, odbyła wiele egzotycznych podróży po świecie. Uwielbiała mieszać style, stare przedmioty i meble zestawiać z nowoczesnymi, styl ozdobny łączyć z prostotą, plastikowe kwiaty z żywymi. Białe ściany w połączeniu z wzorzystymi tapetami, lekkie ruchome meble, śmiałe wzory tekstyliów, boczne lampy. To niektóre z cech jej stylu. Choć tak naprawdę trudno jednoznacznie określić ten styl, bardzo niekonwencjonalny, czerpiący z różnych kultur, jak choćby angielskiego stylu windsor, europejskiego modernizmu, rodzimych wpływów i egzotycznych zakątków. Estrid Ericson stała na czele Svenskt Tenn przez 56 lat. Nigdy nie miała określonego ściśle programu, za to zawsze ogromną wrażliwość na piękno otaczającego świata i pasję tworzenia. Pozostała wierna sobie tak w czasach pokoju, jak i zawieruchy wojennej, w czasie późniejszych politycznych zawirowań i zmieniających się mód. Mając 81 lat sprzedała firmę Fundacji Kjella i Märty Beijerów, ale pozostała jej liderem artystycznym i do samej śmierci, w 1981 roku tworzyła piękne przedmioty z porcelany. Svenskt Tenn to bezsprzecznie najwyższa półka w świecie szwedzkiego designu. A Estrid Ericson to bezsprzecznie najważniejsza postać w Svenskt Tenn.

svenskt_tenn_bord_duka_dig_fokus_s

Svenskt Tenn to po prostu… Szwedzka cyna. Po więcej zdjęć zapraszamy tutaj. Na oficjalnej stronie można też odwiedzić sklep internetowy.

Anita

Anita zajmuje się u nas skandynawskim designem. Zajrzyj do:
Tekstu o historii IKEA i jej założycielu, Ingvarze Kampradzie
Tekstu o ojcu stylu skandynawskiego, Carlu Larssonie

8 myśli na temat “Ach, ten Svenskt Tenn!

      1. Teraz śmieję się sama z siebie. Dałabym sobie uciąć rękę, że widziałam tam słowo „miraż”. Widocznie sobotnie poranki muszą się dla mnie zaczynać ciut później! Pozdrowienia!

Dodaj komentarz