Święto Narodowe Szwecji. Sveriges nationaldag.

6 czerwca to Sveriges nationaldag, czyli Święto Narodowe Szwecji. Dla Szwedów jest odpowiednikiem naszego Dnia Niepodległości.

Święto Narodowe w Szwecji
Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Niegdyś 6 czerwca nazywany był Dniem Flagi (svenska flaggans dag). Świętuje się wówczas dwa historyczne wydarzenia: wybór Gustawa Wazy na króla Szwecji (6 czerwca 1523), a także przyjęcie nowej konstytucji (6 czerwca 1809).

Król Gustaw Waza

Historia objęcia tronu przez Gustawa Wazę ma swój początek w Krwawej Łaźni Sztokholmskiej. Kiedy Krystian II, duński król, podbił Szwecję i w 1520 roku objął kron, chciał na zawsze rozprawić się ze swoimi poprzednikami. Sprawa nabrała bardzo szybkiego obrotu. Kościelny sąd oskarżył kilkadziesiąt osób o herezję. Wszystkich skazanych spalono na stosie, a jedną z ofiar tej masakry był ojciec Gustawa Wazy. Po swojej koronacji król Krystian II zaprosił na swój zamek szlachciców z całej Szwecji. Zamiast biesiady, dokonał rzezi, mordując wszystkich. Podczas Stockholms Blodbad ulice płynęły krwią. Ścięto ponad sto osób. Tak Krystian II zyskał śmiertelnych wrogów. 

W 1521 roku wybuchło powstanie w prowincji Dalarna, na którego czele stanął Gustaw Waza. Waza przemierzał przygranicze prowincje, werbując chłopów do boju. Aby uczcić tę drogę i walkę o wyzwolenie, co roku Szwedzi biegną w Vasaloppet. Jeszcze w tym samym roku walczący odnosili kolejne zwycięstwa, w tym najważniejsze, w bitwie pod Västerås. Gustaw Waza został wybrany na regenta Szwecji. Dwa lata później, właśnie 6 czerwca 1523 roku, zgromadzenie stanów zwołane w Strängnäs ogłosiło Gustawa Wazę królem. Co więcej, to doprowadziło ostatecznie od zerwania Unii Kalmarskiej z Danią i Norwegią, umożliwiając odzyskanie całkowitej niezależności szwedzkiego państwa.

Droga do nowoczesnego państwa

Gustaw I Waza jest szwedzkim reformatorem. Ogłosił przyjęcie przez Szwecję luteranizmu i przeprowadził sekularyzację większości dóbr ziemskich Kościoła, zreformował administrację państwową i armię. Ponadto wprowadził nowy system podatkowy, w konsekwencji znacznie wzmacniając pozycję Szwecji na europejskiej arenie międzynarodowej. Gustaw Waza jest ojcem współczesnego państwa szwedzkiego. Dzięki niemu Szwecja zaistniała na arenie międzynarodowej.

Święto Narodowe Szwecji dzisiaj

Co roku królewska para, król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, świętują Święto Narodowe Szwecji w sztokholmskim Skansenie.  Oficjalnie obchody Sveriges nationaldag ustanowiono w 1983 roku. 6 czerwca dnia Szwedzi wywieszają flagi, ubierają się z kolory narodowe i świętują na świeżym powietrzu. Co roku też król zaprasza nowych obywateli Szwecji do sztokholmskiego ratusza na swoją pierwszą, oficjalną fikę – Fika Ceremony.

 

Dodaj komentarz