Stacja Solna Centrum na niebieskiej linii

Sztokholmskie metro

Sztokholmskie metro zostało okrzyknięte najdłuższą galerią sztuki na świecie. Pod ziemią można spędzić cały dzień i wciąż nie mieć dość zwiedzania.

metro

 

Sztokholmskie metro to jedno z największych muzeów, jakie zwiedzałam. Tunnelbana to prawie stu dziesięciokilometrowy system tuneli, setka czynnych stacji i trzy linie: czerwona, zielona i niebieska. Sieć ta łączy najodleglejsze części Sztokholmu i jego przedmieścia z centrum miasta. Zajmuje 28 miejsce na świecie, pod względem długości dostępnych tras.

 

Tunnelbana mapa

 

Tunnelbana to nie jest typowe metro, a raczej kolejka. Wiele ze stacji znajduje się na powierzchni – dokładnie 53 znajdują się na powierzchni ziemi, a 47 to stacje podziemne. Te, które znajdują się pod ziemią, okrzyknięto największym muzeum na świecie.

Dziś sztokholmskim metrem rocznie podróżuje 320 milionów pasażerów. Kolejka rozwija prędkość do 80 km/h. Dla pasażerów, poza 100 stacji Tunnelbany, dostępne są też autobusy, szybka kolej podmiejska (pendeltåg) i tramwaj (spårvagn). Tak rozbudowany system ma też swoją cenę. Mieszkańcy Sztokholmu narzekają na coroczne podwyżki cen biletów. Dziś za bilet jednorazowy, tak zwany enkel biljett, należy zapłacić 44 korony (ponad 20 zł). Z kolei z bilet roczny trzeba zapłacić 9010 koron (sic!!). 

 

Stacja metra Stadion w Sztokholmie

Jedna myśl na temat “Sztokholmskie metro

Dodaj komentarz