Sverigedemokraterna

Sverigedemokraterna – bezpieczeństwo i tradycja

Kiedy partia Jimmiego Åkessona po raz pierwszy weszła do Riksdagu świat obiegły nagłówki: neofaszyści w szwedzkim parlamencie. Antyimigracyjna partia trzecią siłą w Szwecji. Antyislamska partia “Szwedzcy Demokraci” liderem prawicowych sondaży! Czy w Szwecji faktycznie pojawił się ruch faszystowski?

Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna – SD) to partia nacjonalistyczna i społeczno-konserwatywna. Została założona w lutym 1988 roku w Sztokholmie i już wtedy jednymi z ważniejszych haseł było zrównoważenie czy wręcz zatrzymanie polityki imigracyjnej. Wśród ówczesnych członków było kilka osób, które należały wcześniej do ugrupowań i organizacji rasistowskich i ekstremistycznych, m.in do Framstegspartiet, Sverigepartiet czy do ruchu Bevara Sverige Svenskt (“Zachowaj Szwecję Szwedzką”).

Przez dekady swojej działalności była partią marginalizowaną. Jednak, ku zaskoczeniu wszystkich, w wyborach parlamentarnych w 2006 roku SD otrzymali niemal 3% głosów. Co prawda nie była to ilość głosów umożliwiająca wejście do Parlamentu, ale pozwoliła na otrzymanie dofinansowania na działalność, a także dała sygnał, że naszedł czas zmian. A zmiany te miały nadejść już w następnych wyborach.

Pierwszy raz w parlamencie

Szwedzcy demokraci po raz pierwszy weszli do Riksdagu w 2010 roku. Stali się szóstą siłą w Parlamencie z wynikiem 5,7% głosów. Od tamtej pory ich notowania wiąż rosną. W kolejnych wyborach w 2014 roku osiągnęli wynik 12,9%, co uczyniło ich trzecią największą partią w Parlamencie (tredje största parti). Ponieważ nikt nie chciał otwarcie współpracować z SD do tej pory nie zawiązali żadnej koalicji, więc wynik ten osiągnęli samodzielnie.

Sondarze_przedwyborcze

Sondaże z grudnia 2017 roku wskazują, że Szwedzcy Demokraci mogą liczyć dziś na 18,3% poparcia. Co bardziej istotne – rządząca partia Socjaldemokratów osiągnęła w tym samym sondażu wynik 27,1 %. Początkowa przepaść między obiema partiami zmieniła się na przestrzeni 10 lat w prawdopodobną walkę o władzę – wybory rozgrywać się będą między trzema partiami – S, SD oraz partią Moderatów, która plasuje się na drugim miejscu.

Co jest filarem polityki SD? Weźmy partyjny program pod lupę.

Na stronie internetowej Sverigedemokraterna wyróżnione zostały trzy punkty programu: opieka nad osobami starszymi, przestępczość oraz imigracja. To faktycznie jedne z najczęściej poruszanych problemów przez Szwedzkich Demokratów w politycznym dyskursie.

program-partii-SverigedemokraternaÄldrevård – Opieka nad osobami starszymi

Zrzut ekranu 2017-12-03 o 14.37.06
Partia dla godnej starości. Szacunek dla doświadczenia i obniżone podatki emerytalne.

Szwedzcy Demokraci rzucają tu górnolotne hasła o konieczności podniesienia statusu społecznego osób starszych. Zdaniem SD wiele osób, które przeszły już w wiek emerytalny, jest niedożywionych (“Ett av de största problemen idag är att många äldre inom äldreomsorgen är undernärda”). Tym, którzy nie są już w stanie samodzielnie gotować pełnowartościowych posiłków, powinno się dostarczać pożywienie pakowane próżniowo – niezależnie od miejsca ich zamieszkania (“Den som inte längre har ork att laga egen mat ska inte tvingas äta vakuumförpackad mat som transporterats i lastbilar genom hela landet”). Uważają również, że wiele osób starszych ma wciąż energię i chęć do pracy, choć dzisiejsza polityka i prawo im to uniemożliwia. Ponadto wszelkie ustawy obniżające podatki zwykle omijały emerytów lub były jedynie “okruchami chleba” – SD chce to zmienić.

Brottslighet – Przestępczość

Zrzut ekranu 2017-12-03 o 14.49.42
Ostra walka z przestępczością. Karać przestępców i chronić ofiary.

Szwedzcy Demokraci zamierzają podjąć ostrą walkę z przestępczością. Zaostrzone zostaną kary dla recydywistów i za przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem, a na płatność dużo wyższych odszkodowań dla ofiar zostaną skazani sami przestępcy. SD planują wytoczyć walkę przestępczości zorganizowanej (choć w programie partii nie odpowiadają w jaki sposób chcą to uczynić). Partia Åkessona ma również sposób na to, aby przezwyciężyć rażącą nieskuteczność szwedzkiej policji –  należy zacząć od tego, aby umożliwić im robienie tego, w  czym są najlepsi, czyli walkę z przestępczością. Wszelkie sprawy administracyjne i biurokratyczne powinny być przekazane do biur pracowników cywilnych.

Invandring

Zrzut ekranu 2017-12-06 o 08.36.05
Odpowiedzialna polityka migracyjna. Mniej podziałów, większa wspólnota.

“Szwedzcy Demokraci nie przeciwstawiają się imigracji, ale musi być utrzymana na takim poziomie, aby nie zagrażać szwedzkiej tożsamości narodowej, dobru i bezpieczeństwu naszego kraju”. W swoim programie podkreślają również, że chcą wspierać prawo do azylu, jednocześnie rozdzielając wyraźnie linią ubieganie się o azyl od faktycznego posiadania go. Osoby, które dostają azyl w Szwecji powinny otrzymywać ten status jedynie jako tymczasowe zezwolenie na pobyt w okresie zagrażającym ich życiu w państwie, z którego przybyli, na skutek konfliktu czy klęski żywiołowej. Pomoc dla uchodźców powinna opierać się przede wszystkim na pomocy im w obszarze kryzysu, nie w Szwecji. SD w programie podkreślają też, że zasady dotyczące imigracji rodzinnej muszą być tak zaprojektowane, aby nie przyczyniały się do zwiększonej segregacji lub innych problemów społecznych i gospodarczych. “Pozostawanie w kraju, w którym się nie chce być i nie chce żyć, tylko ze względów ekonomicznych, jest destruktywne zarówno dla państwa jak i dla tych osób”, dlatego silnie powinno się wspierać tych, którzy chcą powrócić do swoich domów.

Unia Europejska

Zrzut ekranu 2017-12-06 o 10.54.09

“Dzisiejsza Unia Europejska to nie ta Unia, na którą zagłosowali Szwedzi w 1994 roku” – takie hasło pojawia się w programie wyborczym SD. Szwedzcy Demokraci są zaniepokojeni stopniem przeniesienia władzy nad Szwecją do Brukseli – uważają, że coraz więcej kluczowych decyzji podejmowanych jest w coraz mniej transparentny sposób i nadszedł czas, aby Szwecja uzyskała lepsze warunki członkostwa. Szwedzcy Demokraci obiecują, że będą gwarantem ograniczania nadmiernego wpływu Unii na politykę kraju i nie dopuszczą do przyłączenia się Szwecji do Unii Gospodarczej i Walutowej.

Zrzut ekranu 2017-12-08 o 19.17.37
Zmiany na poważnie!

 

Zrzut ekranu 2017-12-03 o 12.30.03
Rząd zamierza dać dorosłym uchodźcom amnestię. My zrobimy wszystko, by to powstrzymać.
Zrzut ekranu 2017-12-03 o 12.28.05
Imigranci, którzy nie maja powodu, by tu być, powrócą do swoich krajów.

 

nielegalni-imigranci
50 000 nielegalnych imigrantów w Szwecji. Nielegalni imigranci powinni wrócić do swoich domów. Źródło: Twitter.

 

Seria „Szwecja Wybiera” to comiesięczne publikacje na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych. Każdego 9-ego dnia miesiąca będziemy umieszczać teksty, które pomogą rozeznać się nierozeznanym w sytuacji politycznej w Szwecji. Programy, sondaże, sylwetki i dużo, dużo więcej! Seria zakończy się również 9-dnia miesiąca: 9 września 2018 roku, w dzień Riksdagsvalet!

Z serii:
(NOWI) MODERACI – DRUGA SIŁA W PARLAMECIE
SOCJALDEMOKRACI, CZYLI „PARTIA PRZYSZŁOŚCI”
SZWEDZKA SCENA POLITYCZNA

Jedna myśl na temat “Sverigedemokraterna – bezpieczeństwo i tradycja

Dodaj komentarz