Szwedzi ratowali Żydów z holocaustu

308 osób, 36 autobusów-ambulansów, 19 ciężarówek, 7 motocykli i siedem samochodów osobowych, jeden ciężarowy podnośnik i kuchnia polowa – ten konwój pokonywał wiele razy drogę do Skandynawii z nazistowskich Niemiec i Polski. Białe autobusy powinny stać się symbolem postawy Szwecji w czasach II wojny światowej.

dunscy_zydzi

Białe Autobusy

Pod tym hasłem (szw. Vita Bussarna) kryje się akcja humanitarna szwedzkiego Czerwonego Krzyża, która rozpoczęła się w marcu w 1945 roku z polecenia rządu Szwecji. Rozpoczęto ją z obawy przed planowaną, przez Nazistów, akcją “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli masowymi egzekucjami Żydów w obozach koncentracyjnych. Jej celem było uwolnienie skandynawskich więźniów z obozów przed ich likwidacją. Dzięki sprawnym negocjacjom udało się akcję rozpocząć. Na samym początku oficerowie naziści byli bardzo skrupulatni, później jednak Szwedom udało się wywozić tylu więźniów, ile pomieściły autobusy.

Nazwa akcji pochodzi od autobusów, które zostały pomalowane ma biało i miały czerwony krzyż na dachu, po bokach oraz z przodu i z tyłu. Wszystko po to, by nie pomylić ich z celami militarnymi.

Akcja trwała do maja 1945 roku. Całkowita liczba ocalonych jest niemożliwa do ustalenia – spora ilość pasażerów nie była nigdzie przecież rejestrowana. Szwedzki Czerwony Krzyż szacuje tę liczbę na ponad 15 tysięcy osób. Po kapitulacji Niemiec uratowano kolejnych 10 tysięcy, więc całkowita liczba może wynieść nawet 30 tysięcy osób.

3568553_2048_1152

6 myśli na temat “Szwedzi ratowali Żydów z holocaustu

  1. Ta wersja wspaniale pasuje do tworzenia mitu narodu cierpiącego na widok ofiar przemocy. Hrabia Folke Bernadotte, który w tym czasie przewodniczył Szwedzkiemu Czerwonemu Krzyżowi otrzymał od Himmlera (po namowach Göringa) pozwolenie na organizację transportu z Niemiec Szwedów i Szwedek. Chodziło o obywateli Szwecji, którzy w czasach wojny przebywali z różnych względów na terenie III Rzeszy. Kilka miesięcy po otrzymaniu zgody na transport, w obliczu rychłego upadku Hitlera, poszerzono listę ewakuowanych o innych Skandynawów oraz więźniów obozów koncentracyjnych w tym Żydów. Polecam książkę I. Lomfors “Blind fläck” lub wysłuchanie audycji “Bierzcie Żydów jako ostatnich” https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/81336?programid=909

  2. Ja się z tym wogole nie zgodzę. Szwecja nie była neutralna w czasie drugiej wojny światowej. Białe autobusy ale także były pociągi które tranzytowaly Żydów z Norwegii do obozów zagłady. Szwedzi współpracowali politycznie z nazistowskimi Niemcami w wielu aspektach.

Dodaj komentarz