Szwedzka scena polityczna

Riksdagsvalet, czyli wybory parlamentarne w Szwecji, odbędą się w niedzielę 9 września 2018. Dzisiaj przybliżymy wam bieżącą sytuację – kto rządzi, z kim walczy i dlaczego jest tak, jak jest.

http-::statistikersamfundet.se:

Rex regnat, sed non gubernat

 

Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Na czele państwa stoi król Karol XVI Gustaw (Carl Gustaf Folke Hubertus) choć de facto ma on jeszcze mniej uprawnień niż królowa Brytyjska (“król panuje ale nie rządzi”). Dziś do jego zadań należy między innymi reprezentowanie Szwecji na szczeblu dyplomatycznym, zwierzchnictwo w państwowym Kościele ewangelicko–luterańskim, doradzanie rządowi, otwieranie sesji Riksdagu czy wręczanie Nagrody Nobla. Co roku odbywa się też uroczystość zwana Medborgarskapsceremonier, czyli Fika Ceremony na którą zaproszeni są świeżo upieczeni Szwedzi (ci, co niedawno otrzymali paszporty). Co jakiś czas na tej uroczystości pojawia się sam król. W tym miejscu pozdrawiam mojego męża, który otworzył zaproszenie na spotkanie z królem… Kiedy ceremonia się już odbyła. 

Król Gustaw wywodzi się z rodu założonego przez Jana Baptysta Juliusza Bernadotte, francuskiego marszałka, a późniejszego króla Szwecji – Karola XVI Jana. Zasiadł on na tronie w 1818 roku, co czyni tę dynastię jedną z najstarszych rodzin królewskich w Europie (między innymi obok monarchii Norweskiej Glücksburgów [panujących od 1905 roku], czy monarchii Brytyjskiej Windsorów [od 1910 roku]). Następczynią tronu jest jego córka – księżniczka Wiktoria (Victoria Ingrid Alice Désirée). Nie jest to typowa  i wzorowa księżniczka. Przez osiem lat była w związku z Danielem Collertem, producentem filmowym. Ostatecznie poślubiła trenera osobistego i właściciela siłowni w Sztokholmie Olofa Daniela Westlinga, dziś już księcia Daniela. 

 

Realną władzę w państwie sprawuje rząd


Riksdag (szw. Sveriges riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 miejsc dla posłów wybieranych na czteroletnią kadencję. Aby posiadać większość należy mieć 175 miejsc.

s

Dziś u władzy w Szwecji jest partia Socjaldemokratów (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti – S lub rzadziej już SAP). Partia rządząca często nazywana jest określeniem “Första parti”. Jej liderem od 27 stycznia 2012 roku jest Stefan Löfven, który jednocześnie od wyborów w 2014 roku sprawuje funkcję premiera (szw. Sveriges statsminister). Samodzielnie  Socjaldemokraci posiadają 113 miejsc w Parlamencie.

miljopartiet__SWE_502d519ef524df1b8838cf43c9447b9c

W 2014 roku Socjaldemokraci, po wygranych wyborach, weszli w koalicję z Partią Zielonych (Miljöpartiet de gröna – MP). Partia Zielonych nie ma przewodniczącego, ma za to dwóch språkrör (reprezentantów), którymi są Isabella Lövin (jednocześnie wicepremier) i Gustav Fridolin (jednocześnie jest szwedzkim ministrem edukacji). Zieloni mają 25 miejsc w Riksdagu.

Nya_moderaterna

Najsilniejsza opozycja (“Andra parti”) to partia Moderatów (Moderaterna/Nya Moderaterna – M). Przewodniczącą partii Moderatów jest Anna Kinberg Batra. W 2014 roku to właśnie Moderaci, z Fredrikiem Reinfeldtem na czele, przegrali wybory z Socjaldemokratami i musieli oddać sprawowanie rządów w ręce Stefana Löfvena. Po wyborach w 2014 otrzymali 83 miejsca w Riksdagu.

CeqiYuQV

Kolejną siłą (“Tredje parti”), a zarazem najbardziej kontrowersyjną partią, są Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna – SD). SD mają najbardziej radykalny program i poglądy, a przez wielu nazywani są neonazistami, ale o tym więcej w kolejnych wpisach. Na czele partii stoi Jimmie Åkesson. Dziś Sverigedemokraterna zajmuje 47 miejsc w Parlamencie.

W Parlamencie zasiadają również:

  • Partia Centrum (Centerpartiet – C) z 22 miejscami
  • Partia Lewicy (Vänsterpartiet – V) z 21 miejscami
  • Liberałowie (Liberalerna – L) z 19 miejscami
  • Chrześcijańscy Demokraci (Kristdemokraterna – KD) z 16 miejscami
  • Oraz trzech posłów niezrzeszonych

Chcesz wiedzieć więcej o szwedzkiej polityce? Zajrzyj tutaj.

6 myśli na temat “Szwedzka scena polityczna

Dodaj komentarz