Szwedzki paszport

paszport

Szwedzki paszport jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Nomad Capitalist, firma consultingowa, dokonała porównania dokumentów pochodzących ze 199 państw z całego świata. W “Nomad Capitalist Passport Index” Szwecja znalazła się na miejscu pierwszym.

Ostatnie miejsce na liście należy do Afganistanu. Polska zajmuje miejsce 34 i jest o jeden punkt wyżej od… Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dziesiątce znalazły się prawie wszystkie państwa Skandynawskie (prawie, ponieważ Islandia zajęła 12 miejsce). Oto pierwsza dziesiątka (a w zasadzie siedemnastka):

  1. Szwecja
  2. Belgia
  3. Włochy, Hiszpania
  4. Irlandia
  5. Finlandia, Niemcy
  6. Dania, Szwajcaria, Luksemburg
  7. Francja, Nowa Zelandia
  8. Portugalia
  9. Kanada, Holandia
  10. Wielka Brytania, Australia

O Szwedach napisali, że “obywatele Szwecji nie tylko mogą odwiedzić 176 państw bez wizy, ale również cieszą się świetną reputacją za granicą, mają możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa, cieszą się wysokim poziomem wolności osobistych, a także łatwością w ominięciu szwedzkich podatków poprzez przeniesienie ich płatności za granicę”. Na podstawie tych właśnie czynników stworzona została punktacja. Szwecja uzyskała 109 punktów, a ostatni na liście Afganistan – 20,5.

Nie bez przyczyny szwedzki paszport jest tak pożądany, że stanowi numer jeden (i jest zarazem najdroższy) na czarnym rynku w otchłani Dark Netu. Za fałszywy dokument zapłaci się prawie 27 tysięcy złotych.

Zajrzyj po więcej szwedzkich ciekawostek tutaj.

Dodaj komentarz