Szwedzki rok szkolny

Szwedzki rok szkolny

rok_szkolny

 

Rok szkolny w Szwecji zaczyna się zazwyczaj pod koniec sierpnia i kończy na początku czerwca. Oba semestry trwają około 40 tygodni. Szkoła podstawowa w Szwecji ma dziewięć klas obowiązkowych, które każdy uczeń musi skończyć. Do pierwszej klasy idą zwykle siedmiolatki choć już w wieku sześciu lat każde dziecko może uczęszczać do szkoły, jeśli taka jest wola rodziców.

Szkoły w Szwecji są świetnie wyposażone – mają nowoczesne boiska i sprzęt sportowy. Szwedzki rząd przeznacza rocznie na edukację 210,5 miliardów koron, co w przeliczeniu na jednego ucznia daje 95 tysięcy koron na rok szkolny. Uczniowie w Szwecji mają w szkole darmowe obiady, książki, swoją własną szafkę, a w niektórych szkołach dzieci otrzymują swoje… Laptopy. Jeśli uczeń mieszka daleko od szkoły – dostaje za darmo bilet na komunikację miejską. Cytując mojego męża: do szkoły musiałem kupić tylko plecak i kapcie na WF (choć, jak się okazało, plecak nie był niezbędny – szwedzkie dzieci mają bardzo mało prac domowych, więc wszystkie książki i zeszyty zwykle zostają w szkole).

Każde dziecko dostaje barnbidrag, czyli zasiłek dla dziecka. Wynosi on 1050 koron miesięcznie, a rodzic otrzymuję tę kwotę, by zapewnić dziecku wszystko, czego będzie potrzebowało. Te pieniądze dostają wszystkie dzieci, bez względu na ich ilość w rodzinie. Jeśli rodzice wyrażą zgodę – pieniądze mogą być przelewane na konto dziecka. Ponad to mogą zostać odebrane, jeśli dziecko nie przestrzega określonych zasad, na przykład nie chodzi do szkoły lub nie uczy się.

Zrzut ekranu 2017-09-01 o 07.39.20

Pierwszym stopniem edukacji jest förskola, czyli coś w rodzaju naszego polskiego przedszkola, choć tu mogą trafić już roczne dzieci. Tutaj zostają przygotowane do tego, by podjąć naukę w Grundskolan – podstawówce. Jest to etap obowiązkowy i trwa do szesnastego roku życia. Składają się na nią trzy etapy – lågststadiet, mellanstadiet i högstadiet. Kiedy uczeń osiąga szesnasty rok życia może wybrać, co chce dalej robić. Do wyboru ma na przykład Gymnasieskola, czyli odpowiednik naszego liceum, które trwa trzy lata. Do wyboru są różne profile – Nationella Program (czyli coś w rodzaju naszego ogólniaka), techniczne, sportowe czy nawet wokalne. Szesnastolatek może też po prostu iść do pracy.

 

Aldona

Zajrzyj po więcej szwedzkich ciekawostek tutaj.

2 myśli na temat “Szwedzki rok szkolny

Dodaj komentarz