Jakie szwedzkie marki są obecne na polski rynku

Szwedzkie firmy

absolut

Absolut, Volvo, Saab i IKEA są ze Szwecji. To już wiemy. Jednak jest wiele więcej szwedzkich firm, które znajdują się dookoła nas i całkiem nieźle prosperują w Polsce.

Choć Absolut nieustannie kojarzy się ze Szwecją i nazywany jest szwedzką wódką ma już francuskiego właściciela-giganta Pernod Ricard, który wśród swoich marek ma również szkocką whisky Chivas Regal, irlandzkiego Jamesona, rum Havana Club, czy nasze polskie akcenty: Luksusową, Wyborową i Pana Tadeusza. Prawie 6 miliardów euro za markę – była to jedna z większych tego typu transakcji na świecie, bowiem dziś absolut jest trzecią największą marką alkoholową, zaraz po Bacardi i Smirnoff. Ale założę się, że są osoby, które nie wiedziały i nigdy nie kojarzyły wódki Absolut ze Szwecją. Dlatego zgromadziłam tutaj listę marek i firm, które są szwedzkie lub wywodzą się ze Szwecji, a ty mogłeś o tym nie wiedzieć.

Electrolux

Rozglądasz się po swojej kuchni i widzisz – zmywarka, lodówka, mikser, robot kuchenny, a może mikrofalówka? Coś z Electroluxa na pewno masz w domu. Może odkurzacz? Electrolux jest drugim największym producentem (zaraz po Whirpool) sprzętu AGD. Został założony w 1919 roku w Sztokholmie.
electrolux_logo_master_blue_cmyk

H&M

Erling Persson przebywał pewien czas w Stanach Zjednoczonych, gdzie wpadł na pomysł założenia sklepu odzieżowego, który oferować będzie dobrej jakości ubrania w korzystnych cenach. Swój pierwszy sklep z damskimi ubraniami otworzył w Västerås , a nazwał go “Hennes” (szw. jej, dla niej).  To był duży sukces – Erlingowi udało się nawet otworzyć filię w Norwegii. Jednak najlepsze miało dopiero nadejść – kiedy Persson kupił sklep Mauritz Widforss przy Sergelgatan (ściesłe centrum, serce Norrmalm) w Sztokholmie stworzył drugą, brakującą linię z męską odzieżą, a nazwę sklepu zmienił na Hennes & Mauritz. Dziś trudno jest znaleźć osobę niekojarzącą tego logo. H&M otworzono w 62 krajach z prawie 5 tysiącami sklepów (dane z 2015 roku).
HM-Share-Image

Skype

Ten komunikator internetowy został stworzony przez Szweda Niklasa Zennströma i Duńczyka Janusa Friisa, przy pomocy grupy estońskich speców z Tallinna. Był to wynalazek rewolucyjny, dlatego kapitał długo w Szwecji nie został. W 2005 amerykański eBay ogłosił, że Skype zostanie w tym samym jeszcze roku przejęty za 2,6 miliardów dolarów.
skype-logo-F4A7960445-seeklogo.com

Spotify

Ten serwis streamingowy, który oferuje dostęp do milionów utworów, zna chyba każdy. Został założony w 2006 roku przez Daniela Eka i Martina Lorentzona. Spotify jest dziś spółką holdingową zarejestrowaną w Luksemburgu z siedzibą w Sztokholmie. Według danych, pochodzących z maja 2016 roku, usługi Spotify oferowane są w 59 krajach, korzysta z nich ponad 100 milionów użytkowników, z czego aż 30 to użytkownicy, którzy opłacają abonament. 18iwgcfj83c3gpngSecuritas

To logo, które przypięte jest do wielu płotów na terenie całej Polski to firma ochroniarska założona w 1934 roku w Helsinborgu, na początku jako Hälsingborgs Nattvakt, a rok później jako Förenade Svenska Vakt AB. Dzisiejszą nazwę przyjęto w 1972 roku, a trzy słynne kropki w logo oznaczają: “Uczciwość, czujność i pomoc”.
601px-Securitas_AB_logo.svg

SKANSKA

to przedsiębiorstwo budowlane zostało założone w 1887 roku w Malmö pod nazwą AB Skånska Cementgjuteriet (SCG).  Dziś siedzibą firmy jest Sztokholm, a ich inwestycje widoczne są na całym świecie, nawet na kontynencie północnoamerykańskim.SKANSKA_MAC_PANTONE [Konvert]

Atlas Copco

Firma została założona w 1873 roku, a jej działalność opiera się na sprzedaży, wynajmie i serwisie urządzeń z sektory górnictwa, budownictwa i techniki przemysłowej. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą szerokiego spektrum produktów dla zróżnicowanego segmentu odbiorców w każdej z gałęzi przemysłu, są to na przykład sprężarki, urządzenia do uzdatniania powietrza i kondensatu, agregaty, turboekspandery.
AAEAAQAAAAAAAAYAAAAAJGVlNzUwZDcxLWY1YzQtNDE3MC05MWQ4LTE5NTdkOTI0ODVlYw

SCANIA

Czyli Scania AB to również szwedzkie przedsiębiorstwo, założone w 1891 roku w Malmö (nazwa pochodzi od nazwy regionu). Firma produkuje samochody ciężarowe, ciągniki, autobusy oraz silniki dla pojazdów ciężarowych oraz morskich.
Scania-logo-264C3E18C4-seeklogo.com

 

Dodaj komentarz