Tajemnice Blekinge

Blekinge… Region Szwecji, który znajduje się tuż po drugiej stronie morza Bałtyckiego. Zaraz obok Skåne jest najczęściej odwiedzanym przez Polaków miejscem w Szwecji. Jakie tajemnice skrywa Blekinge?

Blekinge to najmniejszy szwedzki region o powierzchni nieprzekraczającej 3 tysięcy kilometrów. Jednak to niezwykle ważny ośrodek komunikacyjny z prężnie działającym portem w mieście Karlskrona. Blekinge przyciąga turystów swoim pięknym archipelagiem, mnóstwem jezior i dziką przyrodą.

Top 6:

  • Karlskrona i jej archipelag
  • Marinmuseum w Karlskronie
  • Ronneby Brunnspark w Ronneby
  • Kreativum w Karlshamn
  • Punschmuseet w Karlshamn
  • Valhalla ättestupa w Olofström

Niech Was nie zwiedzie to, że Blekinge jest najmniejszym regionem. Ma wiele do zaoferowania, szczególnie dla miłośników dzikiej natury. Swoją przygodę z Blekinge warto zacząć od największego miasta – Karlskrony.

Fot. Jagoda Żyszkowska

Karlskrona

Karlskrona to miasto morskie, ale nie tylko ze względu na to, że położone jest nad Bałtykiem i jest tam port. Miasto jest silnie związane z morzem  już od wieków, a do dziś w swoim herbie ma morską kotwicę. Tu znajduje się ważny port, a swoją siedzibę ma Szwedzka Straż Przybrzeżna (Kustbevakningen). Mieszkańcy swój czas wolny chętnie spędzają na morzu – podróżując między wyspami pięknego archipelagu. A jest ich ponad 1000. Sama Karlskrona leży na 33 wyspach. Co warto zobaczyć?

Stortorget

Stortorget to główny plac oraz jeden z najważniejszych punktów na mapie Karlskrony. To zwykle tutaj odwiedzający miasto rozpoczynają swoją turystyczną przygodę. Nad kamiennym placem górują dwie wieże Kościoła Fryderyka (Fredrikskyrkan), który zaprojektował słynny szwedzki architekt – Nicodemus Tessin den yngre. Kościół jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po środku placu stoi pomnik króla Karla XI, a za jego plecami wznosi się ratusz. Ponadto charakterystyczną budowlą jest też Kościoła Świętej Trójcy (Trefaldighetskyrkan). Wokół rynku znaleźć można wiele kawiarni i sklepów.

Björkholmen

W historycznej dzielnicy Björkholmen  można przespacerować się wąskimi alejkami, pomiędzy kolorowymi i drewnianymi domkami, porośniętymi dziką różą i malwami. Niegdyś, w tych małych drewnianych chatkach, mieszkali pracownicy pobliskiej stoczni. Niektóre z domków zachowały swój oryginalny wygląd z XVIII wieku. Dziś znajdują się tutaj jedne z najdroższych nieruchomości w całym mieście.

Marinmuseum

Muzeum Marynarki Wojennej urzekło mnie najbardziej wystawą na temat rozwoju programu łodzi podwodnych. W jednej z hal można zobaczyć i wejść do łodzi, poczuć się tak, jak marynarze (klaustrofobia!!). Ale muzealna ekspozycja opowiada historię szwedzkiej marynarki z wielu różnych perspektyw. Najbardziej imponującą częścią jest Hala Galionów. Niegdyś dzioby okrętów wojennych, również tych szwedzkich, zdobione były pięknymi rzeźbami, zwanymi galionami. Te charakterystyczne ozdoby dziobowe, zgromadzone z jednym pomieszczeniu, robią niesamowite wrażenie. Ponadto większość z obecnych tam galionów widziało duże bitwy morskie, które Szwecja stoczyła z Rosją w latach 1788-1790. Wszystkie muzealne zbiory to ponad 55 tysięcy cennych przedmiotów.

Ronneby

Ronneby to miasteczko na południowym wybrzeżu, położone nad zatoką. Choć nie jest duże, bo zamieszkuje je zamieszkane 13 tysięcy osób, to jego historia jest bardzo długa. Pierwsze osady mogły tu powstać już około 700 roku. Ronneby jest też otoczone przez rezerwaty przyrody. W okolicy jest ich aż siedem. To świetny kierunek wakacyjny z… Najpiękniejszym parkiem w Szwecji. Brunnspark to ponad 30-hektarowów wspaniałego i inspirującego parku, który liczy ponad 300 lat! Można tu odwiedzić kilka różnych ogrodów, na przykład ogród japoński, różany, czy ten z kwitnącymi latem rododendronami. Jednym z najfajniejszych miejsc park Doftträdgård, czyli Ogród Zapachów. W parku również można natrafić na wiele zabytkowych budowli i rzeźb z początku XIX wieku.

Ponadto warto zajrzeć w okolica kościoła Bergslagen. To najstarsza dzielnica miasta. Przy małym ryneczku Möllebackstorget znajdują się drewniane domki z początków XVIII wieku. Tutaj też znajduje się Möllebackagården, budynek z 1760 roku, który zachował swój oryginalny wygląd z epoki. W Bergslagen swoją siedzibę ma również Ronneby Kulturcentrum – galeria sztuki i centrum kultury.

źródło: ronneby.se

Karlshamn

Karlshamn nie jest pierwszym miejscem, o którym myślą turyści przyjeżdżając do Blekinge, choć jest to pełne życia miasto portowe w uroczej zatoce. Ma wiele do zaoferowania, od dzikiej natury, poprzez historię i naukę. Warto odwiedzić Kulturkvarteret, która jest najstarszą dzielnicą Karlshamn. Można tu obejrzeć piękne drewniane domki kupieckie i dawne magazyny. Większość z nich pochodzi z XVIII wieku. Znajdujący się tu Skottsbergska Gården, dom handlowy,  jest jednym z lepiej zachowanych tego typu obiektów w Szwecji. Jednak najstarszym budynkiem w Kulturkvarteret jest Holländarhuset. Tutaj również ma swoją siedzibę Muzeum Karlshamn (bilet wstępu upoważnia do odwiedzenia nie tylko głównego tego obiektu –  Smithska huset – ale też Punschmuseet i Skottsbergska Gården). Wspomniany właśnie Punschmuseet, czyli muzeum ponczu, będzie ciekawym doświadczeniem. Karlshamn niegdyś było stolicą ponczu. W muzeum można poznać historię ponczu z Karlshamn. Ponadto można przyjrzeć się, jak wyglądała jego produkcja. Koniecznie zajrzyjcie do Kreativum.

Olofström

O sobie ta gmina mówi: najdziksze miejsce na południu. Coś w tym jest – mnóstwo jezior, lasów, klifów i atrakcji na świeżym powietrzu. Olofström jest też uznane za prawdziwy raj dla wędkarzy. W okolicy znajduje się ponad 200 jezior, ukrytych w dzikich lasach. Jednak w Olofström można też odkryć nieco historii regionu. Jest tu kilka muzeów, otwartych latem, np. Olofströms Museum. Muzeum skupia się na rozwoju industrialnym miasta. Warto odwiedzić też Ebbamåla bruk (zwiedzanie tylko po rezerwacji, więcej na stronie), miejscu, które jest poświęcone transformacji Szwecji z biednego kraju w najlepiej rozwinięte przemysłowo państwo w Europie.  Warto też wspiąć się na szczyt Valhall, 40-metrowego klifu nad jeziorem Orlunden, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę. Według legend, za czasów Wikingów, było to miejsce, z którego zrzucano w przepaść chorych i starych. 

Sölvesborg

Miasteczko położone między dwiema zatokami, w pobliżu rezerwatów przyrody i średniowiecznych ruin. Tu można zobaczyć Sölvesborgs slott, zamek wybudowany przez Duńczyków ok. XIV wieku. Choć zamek jest dziś w ruinie to badania archeologiczne wskazują, że mógł on mierzyć 35 m., a jego ściany miały ponad 5 m grubości. Warto też zobaczyć Sankt Nicolai Kyrka, najstarszy budynek w mieście. Kościół pochodzi z końca XIII wieku. Można tu zobaczyć dwa kamienie runiczne, które są rzadkością w regionie Blekinge. Jeden z nich znajduje się właśnie przed tym kościołem. Warto zajrzeć na Sölvesborgs Järnvägsstation. Stacja kolejowa, otwarta w 1874 roku, nie zmieniła się zupełnie od czasów, kiedy kursowały na tej trasie parowce. Stąd jest tylko kawałek do spektakularnego Sölvesborgsbron. Ten 760-metrowy most pieszy (najdłuższy most pieszy w Europie!) i rowerowy, łączy centrum miasta z nową dzielnicą Ljungaviken. W 2016 roku amerykańska stacja CNN uznała Sölvesborgsbron za jeden z 11 najbardziej spektakularnych mostów na świecie.

Blekinge – jak się tu dostać?

  • Najwygodniej jest wyruszyć z Gdyni do Karlskrony promem Stena Line. Można wybrać się w podróż całonocną (prom wyrusza o 21:00, do brzegu dobija o 7:30 rano) lub całodzienną (dwa promy wypływają z Gdyni o 9:00 i 12:00). Warto śledzić promocje i dołączyć do programu Extra, by dostawać specjalne oferty i najlepsze ceny (naprawdę! Sama korzystam). To świetna opcja, bo można zabrać swój samochód i być na miejscu niezależnym.
  • Największe lotnisko w regionie znajduje się w Ronneby

Jedna myśl na temat “Tajemnice Blekinge

  1. Warto wiedziec ze sa kroniki, mapy i gebtyczne dowody o naszych isadach i zasiedleniu w Skandynawi, choc sie ogromna ilosc dowodow i wiedzy ukrywa…

Dodaj komentarz