Tanie noclegi w Szwecji

Sposobów, jak znaleźć tanie spanie w podróży, jest pełno. Jednak o tym, jak słono kosztuje podróżowanie po Szwecji, krążą legendy. Tanie noclegi w Szwecji? Nie da się? Pewnie, że się da!

Dlaczego warto jechać do Szwecji? Ja znam co najmniej 49 powodów. Jeśli dobrze poszukasz w Sieci, możesz znaleźć mnóstwo sposobów na tanie podróżowanie po całej Szwecji. Ale to przecież dopiero początek kosztów – musisz coś jeść, musisz płacić za bilety, paliwo… Musisz znaleźć dach nad głową. Na tanie noclegi w Szwecji również jest wiele metod!

Namiot

W Szwecji, a w zasadzie w całej Skandynawii, istnieje pewne fantastyczne, niepisane prawo – allemansrätten. Dosłownie oznacza to “prawo wszystkich ludzi”, a w pragmatyce polega na tym, że każdy człowiek ma równe prawo do kontaktu naturą. Co to oznacza? Możesz do woli i gdziekolwiek zechcesz rozbić namiot, czy zbierać jagody i grzyby. To “gdziekolwiek” oznacza również… tereny prywatne. Jednak należy szanować prywatność właścicieli i starać się nie rozbijać namiotu pod ich oknem. No, chyba, że ci pozwolą. Kluczową zasadą jest tutaj “nie przeszkadzaj i nie niszcz”.

Karta STF

Svenska Turistföreningen, czyli Szwedzkie Biuro Turystyczne, ułatwia turystom podróżowanie po Szwecji. Umożliwiają członkostwo w organizacji, które nie tylko wiąże się z wieloma korzyściami, ale również pomaga utrzymać przyrodę i naturę w dobrej formie, pod naporem cywilizacji. Najważniejszą korzyścią, z punktu widzenia turysty, są bardzo duże zniżki na noclegi we wszystkich ośrodkach należących lub współpracujących z STF. A jest ich aż 287, co widać na poniższej mapie:

Tanie noclegi w Szwecji

 

Jeśli mieszkasz w Szwecji, za członkostwo musisz zapłacić 295 koron za osobę dorosłą. Jeśli jesteś spoza Szwecji, ale mieszkasz w kraju europejskim, za kartę STF zapłacisz tylko 140 koron. Dzięki tej karcie noclegi w ośrodkach STF są tańsze aż o 25%. Warto też podkreślić, że te obiekty same w sobie nie są drogie! Za nocleg w STF Abisko Fjällstation trzeba zapłacić około 790 koron (ok. 330 zł). Jak na Szwecję, na dodatek w środku Parku Narodowego Abisko, to całkiem nieźle.

CouchSurfing

CS ma w swojej bazie ponad 7 milionów użytkowników. Idea CouchSurfingu polega na tym, by podróżować po świecie i mieszkać u “lokalsów”, którzy oferują ci swoją kanapę na nocleg. Całkowicie za darmo. Przyłączając się do społeczności CS decydujesz, czy tylko jesteś surferem czy też oferujesz nocleg u siebie. Wspaniałych ludzi jest tam mnóstwo. Mnóstwo jest też ofert. Czasem jest to kanapa, czasem nawet łóżko, a czasem i całe mieszkanie tylko dla ciebie. CouchSurfing w Szwecji ma się całkiem nieźle. W samym Malmö znajdziemy 2,739 gospodarzy. W Göteborgu – 11,118. A w Sztokholmie aż 12,257 osób! Szansa, że w tym terminie, w którym odwiedzisz stolicę, ktoś będzie mógł cię przenocować jest ogromna. A do tego zwykle wiąże się to z tym, że gospodarz czuję się odpowiedzialny, by pokazać ci najciekawsze miejsca na mapie swojego miasta.

Łap oferty na tanie noclegi w Szwecji

Korzystasz czasem z Groupona? W Szwecji działa jego odpowiednik. Na Letsdeal.se można znaleźć ciekawe oferty noclegowe, restauracyjne czy wycieczkowe (na przykład na kryssning). Poza tym możesz tam kupić wszystko, co może ci się do podróżowania przydać: rower, rolki, plecaki, czy masaż stóp po długiej wędrówce.

Ofert na noclegi warto szukać również na Airbnb, choć tam warto zaglądać z dużym wyprzedzeniem. Nam udało się znaleźć wspaniały pokój w Kirunie za jedyne… 200 koron za noc. Do dyspozycji mieliśmy łazienkę, świetnie wyposażoną kuchnię i gospodarza, który stworzył bardzo komfortowe warunki, poczucie luzu i zaufania.

Dodaj komentarz