Tanie podróżowanie po Szwecji

Podróżowanie po Szwecji, niestety, nie należy do najtańszych. Ale są na to różne sposoby. Na przykład autostop, który ma się w całej Skandynawii świetnie.

Amatorów wciskania się komuś obcemu do samochodu za darmo, wbrew pozorom, nie jest wielu. Choć pachnie to niesamowitą przygodą i w Szwecji jest niezwykle proste do zrobienia, tu pokażę Wam inne metody. Na tanie podróżowanie po Szwecji trzeba mieć po prostu sposób.

Promocje SJ

SJ to państwowy operator pociągów w Szwecji. Jeśli planujesz jechać jutro ze Sztokholmu do Kiruny – lepiej nie sprawdzaj cen biletów na ich stronie, bo grozi to osiwieniem. Tutaj akurat nie wyszło najgorzej. 565 koron za miejsce siedzące, a bilet kupowany jest na kilka dni przed podróżą.

 

 

Jest to naprawdę dobra oferta, bo takie same bilety, kupowane przeddzień podróży, często przekraczają kwotę 1200 koron. Dla szwedzkiego portfela może nie jest to majątek (ok. 600 zł), ale student z Polski raczej nie będzie mógł sobie pozwolić na taką podróż – na dodatek w jedną stronę. Za bilety w dwie strony trzeba zapłacić grubo 1000 zł. Ale podróże na kraniec Szwecji raczej planowane są z większym wyprzedzeniem. Sprawdzaj stronę SJ na długo przed planowaną datą rozpoczęcia podróży. Często wrzucane są tam promocje, nawet do 50%. Ale jeśli poniesie cię spontan, a jesteś studentem lub seniorem, to jest też opcja sista minuten. Wszystkie bilety z tej promocji zaznaczone są w tabelce na czerwono i można je kupić na stronie SJ lub pobrać poprzez aplikację. Wystarczy wybrać którąś z opcji: młodzież, student lub senior. Na te promocje można liczyć prawie codziennie. Jednak pamiętaj – te bilety nie podlegają zwrotom, nie można zmienić nazwiska na bilecie, czy przekazać komuś innemu.

Autobusy regionalne

Podróżowanie autobusem zajmuje zwykle sporo czasu. Ale ceny za podróż autobusem regionalnym w ramach całego regionu (län) mogą być bardzo opłacalne. Na przykład można wziąć Skånetrafiken. Skånetrafiken obsługuje wszystkie połączenia w regionie, pomiędzy wszystkimi dużymi miastami, takimi jak Malmö, Lund, czy Helsingoborg. Na stronie internetowej należy szukać autobusów w kolorze żółtym, bo tym kolorem oznaczone są autobusy regionalne. Jeśli planujesz wakacje w Skåne  i chcesz zostać tu na dłużej i zwiedzić region, warto zainwestować w kartę Jojo (jojo-kort) na cały miesiąc i wybrać konkretne strefy, w których chcemy się poruszać. Strefa 1-2, wewnątrz Malmö, Lund czy Helsingborgu, kosztuje 550 SEK. Strefy od 7-9: około 1100 SEK. Karta Jojo na całą Skanię kosztować będzie 1250 SEK. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na zakup biletu jednorazowego jest aplikacja Skånetrafiken-appen, która będąc podpięta do konta, nalicza opłatę za przejazd na konkretnym odcinku.

Autobusy prywatnych firm

Podróżowanie po Szwecji autobusem może być opłacalne! Choć podróż zajmuje więcej czasu, niż jazda pociągiem, to cena na pewno nam to zrekompensuje. Podróż z firmą Nettbuss, zamówiona dzień przed wyjazdem, ze Sztokholmu do Lund kosztować będzie 360 koron. Ale można znaleźć mnóstwo promocji, a bookowanie z wyprzedzeniem to znacznie niższe ceny. Firm jest bardzo, między innymi FlixBus, czy Swedbuss.

Zapłać za podwózkę

Niezwykle popularne w Polsce BlaBlaCar ma swojego szwedzkiego odpowiednika. Na GoMore znajdziesz Samåkning, czyli tysiące ofert podwózki, na dodatek celami podróży nie są jedynie szwedzkie miasta. Można znaleźć naprawdę dobre oferty. Na przykład za odcinek z Flen do Värnamo kierowca życzy sobie… 54 korony. Są też oferty last minute:

InterRail

Chcesz podróżować po całej Szwecji pociągami? Możesz zainwestować w bilety InterRail, czyli karnet na pociągi. Jest to opcja tylko dla osób na stałe mieszkających w którymś z krajów europejskich. Nie można też wykupić takiego karnetu na pociągi w kraju, w którym mieszkasz. Trzeba dokładnie wczytać się w warunki przewozu – niektóre pociągi (szczególnie pospieszne) wymagają wcześniejszej rezerwacji. Warto śledzić stronę na bieżąco, bo cyklicznie pojawiają się na niej promocje.

Samolot

To również jest opcja! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać. Jest wiele ogólnoświatowych portali do wyszukiwania tanich lotów, na przykład Skyscanner. Spróbuj w opcjach wyszukiwania ustawić miejsce wylotu „Polska – wszystkie lotniska”, miejsce przylotu „Szwecja – wszystkie lotniska”, a czas wylotu na „Najtańszy miesiąc”. Rezultaty mogą zaskoczyć. Miejscem wylotu może też być cała Szwecja, czy „Sztokholm – wszystkie lotniska”. Skyscanner wyszuka wówczas wszystkie najtańsze bilety.

Tanio można również lata po samej Szwecji. Doskonałe oferty na loty mają tanie linie lotnicze Norwegian. Biletów można szukać nie tylko poprzez Skyscanner, ale również wyszukiwarkę lotów Google.

Pojedz samochodem za darmo

Sposób nie jest sprawdzony osobiście, ale może wy macie z tym doświadczenia. Taką ofertę ma u siebie europejska wypożyczalnia samochodów Hertz. Czasem zdarza się, że samochód musi zmienić miejsce swojego położenia – z jednego biura do drugiego. Zamiast wynajmować do tego swojego pracownika, oddają kierownicę klientom. Całkowicie za darmo. Wystarczy się zarejestrować na ich stronie i sprawdzić planowaną trasę.

 

Warto też znać sposoby na tanie spanie w Szwecji.

 

Jedna myśl na temat “Tanie podróżowanie po Szwecji

Dodaj komentarz