Typiskt svenskt, czyli szwedzkość w pigułce .2

Jeśli wybieramy się do Szwecji, warto przestrzegać niektórych niepisanych zasad, które tam panują. Typowo szwedzkie obyczaje, inaczej zwane typiskt svenskt. Nie martw się, szybko złapiesz!

Szwedzi są pasywno-agresywni

Nigdy nie powiedzą ci w twarz, prosto z mostu, bez ogródek. Nie będą niemili, nie wyleją ci szklanki wody na twarz, nie nakrzyczą. Nigdy nie zaczną kłótni. Agresję duszą w sobie. Czasem w przypływie nieokiełznanej fali złości, nie mogąc już wytrzymać, z rumieńcem na twarzy, szepną coś żonie na ucho w wielkim sekrecie i tak bojąc się, że sąsiad usłyszy to przez ścianę. W większych miastach niezwykle popularny stał się karteczkowy hejt. Ukradłeś moje gacie? Nawrzucam ci publicznie przy pomocy takiego oto liściku, przyklejonego do spółdzielczej pralki*.tyskuuu
Powstał również pomysł stworzenia aplikacji mobilnej do “e-karteczek”, aby jeszcze bardziej podkreślić “szwedzkość” tej metody komunikacji. Polegać ona miałaby na tym, że zainteresowany przekazaniem anonimowych słów pogardy może zostawić je na specjalnie do tego przeznaczonym ekranie. Szybko, sprawnie, a do tego “miljövänlig” (przyjaźnie dla środowiska), co dla Szwedów jest przecież priorytetem. Podobno twórcy innowacyjnej aplikacji podpisali już umowę ze spółdzielniami w całym kraju na możliwości jej instalacji w pralniach. Sygnatariuszem jednej z umów miała być spółdzielnia Bennobostäder AB, choć – wedle naszych informacji – taka firma nie istnieje. Fakt jest jednak taki, że jeśli owa aplikacja powstanie naprawdę (w tej chwili nie mogłam jej znaleźć) to zrobi furorę i szturmem weźmie spółdzielcze pralnie.

 

Zrzut ekranu 2017-03-17 o 13.30.46
www.inexchange.se

 

Nigdy nie pytaj Szweda, na kogo głosował

Ma to ścisły związek z tym, co widnieje w punkcie pierwszym. Możesz rozmawiać z nimi naprawdę o wszystkim, nawet zadawać intymne pytania dotyczące ich życia seksualnego. Ba! Zapewne sprawi im to radość, bo Szwedzi są bardzo w tej materii otwarci i nie mają problemu z dzieleniem się szczegółami. Jest jednak coś, o czym nigdy otwarcie i szczerze między sobą nie rozmawiają – polityka. Sytuacja polityczna w Szwecji jest dość trudna, pojawiło się wiele problemów, z którymi – według wielu – rządząca partia Socialdemokraterna sobie nie radzi. Ale oczywiście ja tego nie wiem, bo nikt nie mógł mi o tym powiedzieć. Tak mi się tylko zdaje. Domyślam się. Tak jak NIKT nie głosuje przecież na partię Sverigedemokraterna (SD), bo to rasiści i ksenofoby (to oni opłacili z własnego budżetu podróż na wyspę Lesbos w trakcie kryzysu imigracyjnego by rozdawać te ulotki…)

media.breitbart.com
Zasponsorowali również ten film…

welcometosweden
Welcome to Sweden

Na dodatek zupełnym przypadkiem od 2014 roku są trzecią siłą w parlamencie. Na dodatek sondaże kłamliwie wskazują, że jeśli wybory odbędą się dziś, zdobędą drugie miejsce (prawie 19% głosów). Przecież to niemożliwe. Przecież nikt na nich nie głosuje. Nie.

Zrzut ekranu 2017-03-17 o 15.57.43
Kiedy nie mają nic innego do powiedzenia – zaczynają rozmawiać o pogodzie

Na pewno musi mieć to związek z dwiema kwestiami. Po pierwsze Szwedzi są uzależnieni od pogody. W szczególności od słońca zimą, kiedy wstaje ono na zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. Na dodatek pogoda potrafi się błyskawicznie zmienić – dlatego należy być na bieżąco z prognozami. Kolejną kwestą muszą być Allemansrätten – piękna pogoda ma ścisły związek z korzystaniem z tego prawa. “Det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder”! (“Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”) A podobno small-talk o pogodzie to typowo brytyjska zagrywka.www.corren.se

Szwedzi nie lubią bliskiego kontaktu z obcą osobą

 Jeśli wsiadasz do autobusu, usiądź jak najdalej w kącie, nawet nie myśl o tym, by  kulturalnie przysiąść się do kogoś, jeśli obok jest wolne miejsce! Nie chcesz przecież, żeby uznali cię za dziwaka.


Szwedzi kochają stać w kolejkach

 Nie ma kolejki? Upewnij się, że ją stworzysz! To jest jakiś fenomen, którego nawet Szwedzi wytłumaczyć nie potrafią. Nie potrafią, ale stoją. W piekarniach, w kioskach, w urzędach, na pocztach, na przystankach autobusowym, a nawet na pogrzebach. Jeśli chcesz wejść do urzędu – zlokalizuj najpierw maszynę wydającą bileciki z numerami. Ona na pewno gdzieś tam jest i czeka, byś i ty mógł czekać. Chcesz zadzwonić do urzędu? Sympatyczna pani poinformuje cię, które miejsce w kolejce aktualnie zajmujesz – zostawiasz numer telefonu lub adres e-mail, a oni oddzwaniają/odpisują. Wszystkim. Naprawdę. Chcesz kupić w sobotę alkohol? Szykuj się, by odstać swoje przed wejściem.

 

http-::www.rehbinder.se:
Szwedzi są punktualni

Widzisz, że na zegarku przy wejściu do Tunnelbany widnieje 00:30? Masz naprawdę pół minuty do odjazdu pociągu. Jeśli nie jest to stacja Kungsträdgården, gdzie trzeba zjechać 30 metrów pod ziemię, masz dużą szansę dobiec! I raczej nie ma to nic wspólnego z warszawskim metrem, gdzie widzisz, że za dwie minuty metro ruszy, a po pięciu nic się nie dzieje.

 


* Szwedzi raczej nie mają w domu pralek. W każdej spółdzielni znajduje się pralnia z kilkoma wielkimi maszynami. Mieszkańcy zapisują się… Tak! W kolejce do prania, na konkretną godzinę. Więcej o szwedzkiej pralni tutaj.

Aldona

Zajrzyj też do pierwszej części. Typowo szwedzkie, czyli Typiskt svenskt cz. 1

6 myśli na temat “Typiskt svenskt, czyli szwedzkość w pigułce .2

  1. Tak wiele dowiedzialam się z niezwykle interesujacego artykulu Matyldy o Szwedach i ich cechach charakteru, że mogłabym wyjechać do Szwecji… I może nie popełnilabym wielu kulturowych lub obyczajowych nietaktów 🙂 Świetny tekst! ☺?))

Dodaj komentarz