Tyresta Naturreservat

Zaraz pod Sztokholmem znajduje się jeden z ważniejszych szwedzkich rezerwatów przyrody. Możesz tu dotrzeć komunikacją miejską i warto to zrobić – to atrakcyjny krajobrazowo kawałek ziemi.

Kilkanaście jezior, a w tym trzy dość obszerne. Do tego bagna, moczary, a od czasu do czasu można też natrafić na tropy zwierzyny (niedawno pojawił się tu nawet wilk!). W specjalnie zbudowanych schronieniach, często nad samymi jeziorami, można spędzić noc, czasem też w towarzystwie innych podróżników. Na wędrowców czeka tam porąbane drewno, narzędzia takie jak piła czy toporek. Nie ma zatem większych problemów z rozpaleniem ognia. Do ciekawostek, poza walorami estetycznymi, mogę dodać to, że znajdują się tam ruiny dawnych twierdz (pochodzące jeszcze z czasów antycznych), kamienie runiczne, dostęp do wybrzeża, a także ruiny wodnego tartaku w Nyfors. Wodospady, które wypływają z obydwu jezior Tyresö-Flaten i Albysjön, przez 500 lat służyły napędzaniu tartaku wodnego, założonego przez owdowiałą hrabiankę Marię Zofię de la Gardie. W późniejszym czasie przekształcił się on w jedne z największych przedsiębiorstw tego typu w Szwecji. Służył głównie celom militarnym. Do dziś zachowały się jedynie kamienne fundamenty i system śluz, zapewne już nieużywanych. Zauważalne jest to, że przez bliską odległość do miasta, odwiedza to miejsce wielu turystów lub – przy słonecznej pogodzie – można dostrzec rodzinne pikniki, spacerowiczów i biegaczy.

Autorem relacji i zdjęć jest
Miłosz Jezierski

 

Praktyczne informacje:

Jak dotrzeć?

Zrzut ekranu 2018-01-17 o 10.57.40

Aby dotrzeć do Nyfors można rozpocząć podróż ze sztokholmskiego dworca Centralnego (T-Centralen). Podróż trwa około 40 minut. Wsiądź w Tunnelbanę Zielonej Linii (Gröna Linjen) w kierunku Farsta Strand, Skarpnäck lub Hagsätra. Wysiądź na stacji Gullmarsplan. Wsiądź w Blåbuss numer 873 w kierunku Nyfors.

Zrzut ekranu 2018-01-17 o 11.36.56

Centrum informacyjne parku znajduje się w Tyresta byn. Aby tam dotrzeć wsiądź w Pendeltåg w kierunku Krigslida. Wysiądź na stacji Handen. Z przystanku Haninge centrum weź autobus numer 834 w kierunku Svartbäcken.

Zwiedzanie:

W wakacje możesz wynająć wycieczkę z przewodnikiem (od 10 czerwca do 31 sierpnia). Wycieczki startują codziennie o godzinie 10:00 z Tyresta by. Czas trwania wycieczki: około 45 minut. Koszt: 40 SEK. Dzieci poniżej 16 roku życia mogą uczestniczyć w wycieczce bezpłatnie. Są też opcje wycieczek godzinnych (60 SEK) i dwu-godzinnych (1272 SEK).

Przydatne linki:

http://www.tyresta.se/in-english/
https://sl.se/sv/


Chcesz, aby Twoja relacja znalazła się w dziale “Waszymi oczami“? Napisz na pofikasz@gmail.com!
Upewnij się, że jesteś członkiem naszej małej, szwedzkiej społeczności na Facebooku!

Dodaj komentarz