Jak obchodzi się Wielkanoc w Szwecji?

Wielkanoc w Szwecji

Szwecja jest krajem świeckim. Jak zatem wygląda Wielkanoc w Szwecji? Czy szwedzkie tradycje wielkanocne różną się od polskich? Czy w Szwecji maluje się jajka wielkanocne i jada czekoladowe króliki?

O tym, jak ważne dla Szwedów są świąteczne tradycje opowiadałam w odcinku bożonarodzeniowym. Podobnie jest z Wielkanocą. Mimo, iż Szwedzi częściej chodzą do IKEA, niż do kościoła to nastrój świąteczny wkrada się do wszystkich szwedzkich domów. Najważniejsze dla Szwedów jest przede wszystkim to, by spędzić ten czas z bliskimi przy stole. Czas wolny od pracy wykorzystują też do przygotowania się na zbliżające się lato – odwiedzają swoje domki letniskowe, zaczynają przygotowywać swoje łódki i żaglówki, czyszczą grille. Co jeszcze robią Szwedzi w Wielkanoc?

Påskris

Tak, jak choinka jest symbolem Bożego Narodzenia, tak påskris symbolizuje nadchodzącą Wielkanoc. Te śliczne i kolorowe, szwedzkie palemki to zwyczajowo gałązki brzozowe, symbolizujące powrót Jezusa do Jeruzalem. Szwedzi gałązki dekorują barwnymi piórkami, kwiatami z krepiny, motylami i małymi pisankami. Påskris symbolizuje również nadejście wiosny i odrodzenie – zarówno w odniesieniu do przyrody, jak i zmartwychwstania Jezusa.

Wielkanoc w Szwecji

 

Påskkärring

Według dawnych wierzeń w Wielki Czwartek (Skärtorsdagen) na Blåkulla (Niebieska Góra) odbywał się sabat czarownic. Tam świętowały z swój pakt, który zawarły z diabłem. Podobno sam diabeł również pojawiał się na Blåkulla. Czarownice miały powracać z Niebieskiej Góry właśnie na Wielkanoc. Rozpalano wówczas wielkie ogniska, które miały je odstraszyć. Pozostałością tej tradycji jest, przypominający Halloween, zwyczaj przebierania się za wiedźmy w Wielki Czwartek. Zwykle przebierają się dziewczynki, a według statystyk jest to niezwykle popularna tradycja. Dzieci, z wymalowanymi buziami, chodzą od domu do domu w poszukiwaniu słodkości, które chowają do swoich koszyczków. W niektórych częściach kraju, szczególnie na północnym zachodzie, przetrwała tradycja palenia ognisk i puszczania petard, które mają odstraszyć czarownice.

Wielkanoc w Szwecji - jak jest obchodzona?

Påskägg

Szwedzi również malują pisanki! Zwyczaj malowania świątecznych jajek nazywa się äggmålning. Choć o wiele bardziej popularnym wykorzystaniem påskägg jest wypełnianie kolorowych jajeczek z kartonu marcepanowymi słodkościami. Szwedzi kochają słodycze. A czekoladowych jajek jada się na Wielkanoc aż… 2000 ton.

Długi piątek

W Szwecji Wielki Piątek nazywa się Långfredagen, czyli długi piątek. To dzień, w którym ukrzyżowano Jezusa na Golgocie. Była to długa męka i powolna śmierć. Właśnie stąd wzięła się nazwa. W Szwecji jest to tak zwany röd dag (“czerwony dzień”) – dzień wolny od pracy, zaznaczony w kalendarzu na czerwono.

Świąteczne potrawy

Według statystyk Szwedzi w Wielkanoc jedzą 4,1 jajka. To zdecydowanie najważniejszy i niezastąpiony składnik wielkanocnego stołu (påskbord). Święta nie mogą też odbyć się bez śledzia, łososia i Janssons frestelse (Pokusy Janssona – ziemniaczana zapiekanka z cebulą, śmietaną, pieprzem, często też z sardelą czy szprotką). Mniej popularna, choć również tradycyjna, jest pieczona wielkanocna szynka. Jajka jada się z majonezem i pastą (lub sałatką) krewetkową. Pije się påskmust (wiosenny odpowiednik bożonarodzeniowego Julmust), czy wielkanocne piwo (påsköl).

Glad påsk!

 

 

6 myśli na temat “Wielkanoc w Szwecji

  1. Szwedzki Påsk nie ma absolutnie nic wspólnego z chrześcijańskim pojmowaniem tych Świąt. To czysta mieszanka pogańskich i konsumpcyjnych zachowań. Im kościół i wiara do niczego już nie są potrzebne.

  2. A ja jestem zadowolona z takich swiat, poganskie nie znaczy gorsze!!!
    Kazdy kraj ma swoje tradycje wiec je uszanujmy.
    Glåd Påsk!!

Dodaj komentarz