Kto na pewno nie wygra wyborów w Szwecji?

Wyścig o fotel premiera NAJPRAWDOPODOBNIEJ będzie rozgrywać się pomiędzy trzema partiami i ich liderami – Socjaldemokratami (Stefan Lövfen), Moderatami (Ulf Kristersson) i Szwedzkimi Demokratami (Jimmie Åkesson). Dziś jedno jest pewne – nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek inny ma szansę na wygraną.

Liderzy-partii
Lider, partia, sojusz, przewodniczący od…, ilość miejsc w parlamencie. Źródło: Wikipedia.

Riksdag
Statystyki są bezlitosne dla pozostałych pięciu partii, które zasiadają w parlamencie. Kto zatem nie ma szans na fotel premiera?

Miljöpartiet – Partia Zielonych

Miljöpartiet (MP) została założona w 1981 roku jako kontynuacja ruchu przeciwko rozwojowi energii atomowej. Zieloni są przeciwko agresywnej urbanizacji, rozwoju przemysłu szkodzącego środowisku, wciąż pozostają przeciwni energii atomowej, a także bardzo krytycznie odnoszą się do wpływu polityki Unii Europejskiej na krajową politykę. Dziś głównymi filarami programu Zielonych są: środowisko, szkolnictwo, rynek pracy i równouprawnienie. Partia Zielonych nie ma przewodniczącego, ma za to dwóch språkrör (reprezentantów), którymi są Isabella Lövin (jednocześnie wicepremier) i Gustav Fridolin. Poparcie dla Zielonych oscyluje zwykle w okolicach 5% poparcia.

Centerpartiet – Patria Centrum

Korzenie Centerpartiet (C) sięgają 1913 roku. Wówczas założona została pod nazwą Bondeförbundet (Związek Rolników), a obecną nazwę przyjęła dopiero w 1957 roku. Dziś Partia Centrum należy do Aliansu (koalicja partii Moderaterna, Liberalerna oraz Kristdemokraterna), a jej przewodniczącą jest Annie Lööf. Wyróżnionymi punktami programu są: środowisko, rynek pracy oraz obszary wiejskie. Sondaże co miesiąc wykazują wahania, jeśli chodzi o poparcie Partii Centrum. Nie spadło ono jednak niżej niż 9% lub nie przekroczyło 13,5%.

Vänsterpartiet – Partia Lewicowa

Lewica w Szwecji (V) opiera się na fundamentach socjalistycznych i feministycznych. Dzisiejsza nazwa tej partii funkcjonuje od 1990 roku – wcześniej była to Vänsterpartiet Kommunisterna, czyli Lewicowa Partia Komunistyczna. Od 2012 roku przewodniczącym partii jest Jonas Sjöstedt. Po wejściu na ich stronę internetową zaskoczyło mnie hasło “Sex timmars arbetsdag är framtiden” (“Sześciogodzinny tryb pracy jest przyszłością”). Poza tym głównymi punktami programu są między innymi otwarty rynek pracy, czy polityka klimatyczna. Zwykle poparcie dla Lewicy wynosi 7-8% głosów.

Liberalerna – Liberałowie

To kolejna z partii, która jest częścią wspomnianego wyżej Aliansu. Podstawą programową Liberalerna (L) jest “Wolność w dobie globalizacji”. Najważniejsze punkty programu: Szkoła – wiedza otwiera drzwi, niepodległość – Praca zapewnia wolność, Feminizm – być wolnym, by żyć swoim życiem, Bezpieczeństwo – poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. W tej chwili poparcie dla Liberałów wynosi 5,8%, co w porównaniu do wyników z listopada oznacza skok niemal o cały punkt procentowy.

Kristdemokraterna – Chrześcijańscy Demokraci

Kristdemokraterna (KD) to partia z najsłabszym wynikiem i najmniejszą ilością miejsc w Parlamencie. Przewodniczącą jest, od 2015 roku, Ebba Busch Thor, a sama partia również należy do Aliansu. Nazwa partii w całości oddaje jej charakter i cele. Dużą część wyborców są na przykład Zielonoświątkowcy. Poparcie dla Chrześcijańskich Demokratów zwykle oscyluje wokół 3-4%.

sondaze-wyborcze
Roczny sondaż przedwyborczy, źródło: https://demoskop.se/publicerat/valjarbarometern-december-2017/

Seria „Szwecja Wybiera” to comiesięczne publikacje na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych. Każdego 9-ego dnia miesiąca będziemy umieszczać teksty, które pomogą rozeznać się nierozeznanym w sytuacji politycznej w Szwecji. Programy, sondaże, sylwetki i dużo, dużo więcej! Seria zakończy się również 9-dnia miesiąca: 9 września 2018 roku, w dzień Riksdagsvalet! Z serii:

  1. Szwedzka scena polityczna
  2. Socjaldemokraci, czyli “Partia Przyszłości”
  3. (Nowi)Moderaci – druga siła w parlamencie
  4. Szwedzcy Demokraci – bezpieczeństwo i tradycja

Dodaj komentarz