Żółte Cytrynki – szczypta Italii w centrum Sztokholmu

A gdyby tak połączyć smakowitą Toskanię z hipsterskim Sztokholmem? Dla mnie bomba! Właśnie dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam książkę Kajsy Ingemarsson pt. “Żółte cytrynki”.

trzycytryny

Oczywiście sprowadzanie treści książki do tych dwóch kwestii jest wielkim uproszczeniem. Znajdziemy w niej o wiele więcej, poruszającą opowieść o przyjaźni, miłości i próbie znalezienia swojej drogi w życiu.

AGENT DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Autorka powieści, Kajsa Ingemarsson, należy do najchętniej czytanych pisarzy we współczesnej Szwecji. To naprawdę niebanalna kobieta. Zajmowała się nie tylko pisaniem i tłumaczeniem ale z powodzeniem była aktorką, pracowała w telewizji, radiu i… uwaga! Kontrwywiadzie. Nic dziwnego zatem, że bohaterka jej książki to też silna psychicznie, odważna i nie bojąca się wyzwań dziewczyna.

PAMIĘTAJ, ŻE ZAWSZE WSZYSTKO MOŻESZ ZACZĄĆ OD NOWA

Takim zdaniem w największym skrócie dałoby się streścić przesłanie książki. Wrażliwa i ambitna Agnes w pewnym momencie traci wszystko, co było ważne: pracę i stanowisko, z którego była zadowolona, chłopaka, w którym była ślepo zakochana i wreszcie matkę, jej oazę bezpieczeństwa. Czy ,,Żółte cytrynki”, czyli restauracja, jaką przyjdzie jej poprowadzić wraz z przyjacielem wypełni pustkę w jej życiu?

Zamknęła oczy i natychmiast zobaczyła przed sobą ten obraz.

– Myślałam, żeby pomalować ściany na cytrynowy kolor… a na ławach wzdłuż ścian poukładać poduszki różnej wielkości i w różnych odcieniach, czerwonym, jasnoczerwonym jak holenderskie pomidory. Stoły zwykle, drewniane i niebieska zastawa w stylu śródziemnomorskim…

 

http://sofo-stockholm.se/
Skånegatan – źródło: http://sofo-stockholm.se/

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ

Tak! Spełniają się! Ale tylko wtedy, gdy towarzyszy im wielka determinacja, odwaga, siła charakteru i wola działania. Na szczęście Agnes posiada wiele zalet, jedną z nich jest znakomite wyczucie smaku, połączone z wyobraźnią i znajomością włoskiej kuchni. To nieodrodna córka swoich rodziców, cudownej pary, która w surowym skandynawskim klimacie stworzyła baśniowy ogród, pełen kolorów i smaków. Destrukcyjny związek z niedojrzałym emocjonalnie, zakochanym w sobie muzyku rockowych uświadomił jej, jakich facetów warto się wystrzegać. Czy Agnes spotka tego Jedynego?

A JEDNAK DOLCE VITA!

– Dobra, weź cytrynę i sól morską, a później wetrzyj oliwę rozmarynową z tamtej butelki. Grilluj krótko, maksymalnie trzy minuty z każdej strony. Tuńczyk jest bardzo wrażliwy, zrobi się za suchy, jeśli będziesz go smażył za długo!

Być może dlatego, że w moim podróżniczym sercu bezkonfliktowo żyją sobie dwie krainy – pachnąca bazylią i rozmarynem Italia oraz pełna urokliwych jezior i lasów cynamonowa Skandynawia – książka Kajsy Ingemarsson tak przypadła mi do gustu. Poza tym lubię opowieści o prawdziwych ludziach, którzy popełniają w życiu błędy i nie boją się ich naprawić. Na pewno warto sięgnąć po tę książkę w jeden z długich jesiennych wieczorów, jakie nas czekają. A! I jeszcze jedno… Zdecydowanie inny był mój odbiór filmu, który powstał na kanwie powieści. Niestety, nie czułam tam smakowitej atmosfery “Żółtych Cytryn”.

Anita

Zajrzyj po więcej książkowych inspiracji tutaj.

2 myśli na temat “Żółte Cytrynki – szczypta Italii w centrum Sztokholmu

  1. Interesujaca recenzja. Bardzo zachęcił mnie do przeczyrania ksiazki portret bohaterki, ktora nie boi się zaczynać i budowac od nowa 🙂 No i te klimaty… 🙂

Dodaj komentarz